Лятото е в разгара си и слънцето изпълва дните ни с радост и желание за дейности на открито. Дните за почивка на плажа и забавните занимания под слънчевите лъчи обаче могат да бъдат доста зловредни за нашата кожа и трябва да сме наясно с потенциалните рискове за здравето.

Правилната слънцезащита е важна, за да предотвратим преждевременното стареене, и също стои в основата на превенцията на рак на кожата.Дълги и проветриви дрехи в комбинация с кремовете за слънцезащита предлагат най-добрата протекция срещу вредните UV лъчи и слънчевите изгаряния.

Какъв SPF трябва да използвате зависи от вашия тип кожа, продължителността на слънчевото излагане и интензитета на слънцето.

Съществуват златни правила, които всеки трябва да спазва, за да се предпази от вредни последствия за здравето през лятото. Най-опасната последица за здравето е ракът на кожата. Има няколко вида рак на кожата и всеки от тях изисква различен вид лечение. Но преди всичко, всички видове имат една обща черта – колкото по-рано се диагностицират, толкова по-голям е шансът за пълно възстановяване.

Ето кои са 4-те основни правила:

  • Избягвайте обедното слънце;
  • Носете задължително шапка и слънчеви очила;
  • Нанасяйте щедро от слънцезащитния продукт, който използвате по всички непокрити части от тялото ви.;
  • Нанасяйте слънцезащитния продукт поне 30 минути преди излагане на слънце.

Повечето меланоми, които се появяват на кожата, могат да бъдат забелязани с невъоръжено око. Но най-добрият начин да откриете ранните предупредителни сигнали на кожата е да знаете как да изследвате сами кожата си.

Ето защо трябва да знаете и кои са основните правила за това:

  • Нормалните бенки и лунички са симетрични. Ако двете области се различават по форма, това е достатъчно основание да посетите дерматолог.
  • Бенките с размазани и неясни граници или назъбени крайчета могат да бъдат сигнал за раков или предраков растеж.
  • Бенки, които имат повече от един цвят, или са с различни нюанси също трябва да се считат за потенциално опасни. Промяната на оцветяването на бенката може да включва потъмняване на петното или изсветляване в определени части.
  • Ако размерът на бенката е по-голям от 6 мм, трябва да се прегледа от дерматолог. Също така, ако забележите, че бенката расте и има неравна повърхност, също трябва да посетите дерматологът при първа възможност.

Въпреки тези съвети, имайте предвид, че понякога дори да наблюдавате състоянието на бенките си сами, е възможно да пропуснете някой важен детайл. Затова се препоръчва след 35 годишна възраст да си правите преглед при дерматолог веднъж годишно.

 “Самоизследването е много важна предпазна мярка и фактор за успешна превенция от кожни тумори. Въпреки това само медицински преглед при дерматолог може да установи правилна диагноза, която ще доведе до навременно лечение“, споделя д-р Клаус Гюгенбергер от австрийската клиника Wiener Privatklinik

Какво се случва, ако диагнозата рак на кожата е потвърдена?

Черният рак на кожата, известен също като злокачествен меланом, е злокачествена форма на рак на кожата, поради склонността му да образува метастази. Пациентът често не усеща никакви физически симптоми, поради което редовният скрининг на кожата е от изключителна важност.

Възможностите за лечение на метастатичен рак на кожата от меланом са различни и в зависимост от това колко напреднал е ракът.

Ако дерматологът определи, че ракът на кожата е меланом, центърът за ракови заболявания Central European Academy Cancer Center на Wiener Privatklinik като частна институция, има възможност да предостави най-специалните грижи за пациенти с рак в Европа. Това включва много тясно интердисциплинарно взаимодействие между високо уважавани лекари от различни медицински специалности с академични постижения, включително диагностика, хирургия и медицинска онкология. Това интердисциплинарно взаимодействие и високото академично качество на участващите лекари гарантират най-съвременната грижа за пациенти с рак.

„Злокачественият меланом е най-добрият пример за ефективността на съвременните терапии, използващи молекулярно насочени лекарства и имунотерапия“, добавя проф. Кристоф Цилински от австрийската клиника – един от най-добрите онколози в Европа.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара