Мазната коса е признак на общо за организма състояние, наречено себорея. Затова и мерките за лечение са комплексни: хигиена на тялото, здравословен режим, диетична храна с ограничаване на мазнините и захарите, повече витамини в храната, спорт, укрепване на нервната система.

girl-1675162_960_720Омазняването на косата е свързано с поява на пърхот и опадане на космите (у мъжете – оплешивяване, у жените – оредяване). Мазната коса по-лесно поема прах и микроорганизми, а кожата е склонна към инфекции. Ето защо тя трябва да се мие веднъж на 5-7 дни с мека вода (дъждовна, снежна, морска, преварена или чешмяна с прибавка на малко боракс или сода бикарбонат). За предпочитане са билковите шампоани с екстракти от коприва, бреза, лайка и други.

Най-добраща козметика за мазната коса е с лечебни растения. Някои от тях имат качества на обезмаслители, премахват пърхота, придават нормална здравина, еластичност и блясък на косата. Те са безвредни и лесно приложими в домашни условия.

Рецепти:

thyme-167468_960_720

Лосион от мащерка

Приготвя се от 2 супени лъжици изсушена мащерка, залята с 200 г вряла вода и оставена да кисне 1 час. Прецежда се. Кожата на главата се намазва 1 час преди да се измие.

Отвара от брезови листа или корени от репей

В 1/2 л вода се слагат да врят 15 минути 20 г листа от бреза или нарязан корен от репей. Отварата се оставя да изстине, прецежда се и с нея се трият леко корените на косата. Когато поизсъхне, косата се изплаква с отвара от сушена лайка или слънчогледови жълти цветове – при руса коса, а при тъмна – с руски чай или отвара от зелени обелки (може и черупки) от орехи. Ако липсват тези билки, косата се изплаква с преварена вода. Процедурите се правят 3-4 пъти седмично.

Невен

Косата предварително се измива и се намазва със запарка от сухи невенови цветове. Оставя се върху главата 20 минути. Запарката се приготвя от 2 супени лъжици счукани цветове, накиснати в две чаши кипяща вода 2 часа и прецедени. Прилага се 2 пъти седмично в продължение на цял месец.

flowers-1415759_960_720

Дъбовите кори са лечебни при мазната коса

Прави се отвара от 3 супени лъжици дъбови кори. в 1 литър вода (вари се 15 мин.). С прецедената и изстинала течност косата се изплаква два пъти седмично в продължение на 2 месеца (веднъж седмично преди процедурата се измива и с билков шампоан). След тези 2 месеца се поддържа с втриване на отварата след всяко миене.

Отвари от корени на бяла мъртва коприва,

листа от смрадлика. вратига или стръкове полски хвощ може да се използуват периодично за фрикции на косата (4 супени лъжици суха билка се варят 20 мин. в 1 л вода и се прецеждат).

Дюля

Против себореята и за обезмазняване на косата се правят втривания и масаж с „желе“ от дюлеви семки. В 1 чаена чаша вода се оставят 30 г дюлеви семки да престоят 1 час, след което течността се затопля на тих огън, докато кипне. Веднага се прецежда и още топла, отварата се втрива в кожата на косата. След като изсъхне, се изплаква с топла вода. Процедурата се прави всеки ден в продължение на една седмица. „Желето“ се запазва в хладилник.

quince-65181_960_720

Люспи от стар кромид

Напоследък е доказано, че имат козметичен ефект при окапване и пърхот на мазната коса. 25 г от външните люспести обелки на лука се поставят в 100 мл 60% алкохол. Прибавя се една кафеена лъжичка счукан карамфил. Престоява на тъмно 14 дни. Прецежда се и се употребява за масаж на корените на косата. До един месец пърхотът изчезва, косата се заздравява и добива нормална лъскавина.

Магданоз

Използуват се листата против омазняване и пърхот, за заякване корените на косата. Нужни са 20 г свежи листа в 250 мл 50% алкохол. За по-добро действие може да се прибавят по малко суха лайка, чесън, розмарин и лавандула. С прецедената течност кожата на главата се маже 2-3 пъти седмично.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара