Пи Та Кон (Phi Ta Khon), или Фестивалът на маските и духовете, е изключително живописен празник, който се провежда всяка година през юни в източната част на Тайланд – в провинцията Лоеи.

Тридневните тържества ще се състоят тази година от 23 и 25 юни. Датата им се определя ежегодно спрямо лунния календар, а традицията се корени някъде дълбоко във вековете, преплитайки будистки и анимистични (одухотворяващи живата и неживата природа) елементи.

Фестивалът е ярко събитие, което комбинира религиозни обреди, културни прояви и обществени празненства.

Според легендата принц Весантара (превъплъщение на Буда) веднъж предприел пътуване из пустинята, което било толкова дълго и опасно, че последователите му го сметнали за мъртъв. Когато се разнесла добрата новина, че принцът всъщност е жив и здрав, хората на километри наоколо организирали толкова шумни и бурни празненства, че духовете на мъртвите буквално наизлезли от гробовете си. Маскираните мъже от Пи Та Кон танцуват в памет на това легендарно тържество, като пъстрите им костюми олицетворяват духовете от миналите столетия.

Както всички празници, и Пи та Кон помага да се сплоти общността и да се създаде атмосфера на споделеност и веселие. В малкия град съществуват клубове, в които местните хора изработват заедно и собственоръчно дрехите и маските си. В миналото „призрачните“ одежди са били хвърляни в реката в края на фестивала, но в днешно време те се съхраняват в местния музей Пи Та Кон, който е построен до древния храм Wat Phon Chai.

Акцент в празненството са

шествията на мъже и момчета,

облечени като духове или призраци, носещи сложно изработени маски от издълбани стволове на кокосови орехи или рисувана глина. Карнавалните костюми изобразяват различни персонажи – от игриви и комични до страховити и гротескни. Мъжете и момчетата носят дълги, цветни дрехи, изработени от платнени ленти и украсени със звънчета, раковини и други декоративни елементи.

По време на шествието, което напомня нашенските кукери, участниците дефилират по улиците, танцувайки и движейки телата си в ритъма на традиционна музика, изпълнявана от местни оркестри. Маските и костюмите имат за цел да отблъснат злите духове и да донесат късмет и просперитет на общността.

Забележителен е моментът във фестивала, когато

маските започват да се движат

независимо от лицата на участниците. Това създава впечатление, че духовете и призраците оживяват – постига се чрез използването на специални механизми и вързани конци.

Маските, изработени специално за фестивала, са изключително впечатляващи – като изящни произведения на изкуството. Те представляват различни митични същества и божества от тайландската култура и фолклор. Всяка маска има своите неповторими орнаменти и символика, които я отличават и правят уникална.

Маските се изработват ръчно – обикновено от леко дърво като кокос, бамбук, ратан, а това изисква майсторство и внимание към детайлите. Традиционно се боядисват в ярки и наситени цветове. Украсяват се с пайети, пера, бродерии и други елементи, които усилват изразителността и красотата на маските.

Освен че костюмите на фестивала Пи Та Кон са впечатляващи визуално, те имат и сериозно символично значение. Вярва се, че носенето им гони злите духове, нещастията и болестите, като същевременно призовава доброто и благополучието. Това е важна част от обредите и традициите на фестивала.

Туристите имат възможност да си купят автентична маска като сувенир – за спомен от своето посещение на фестивала.

Празникът включва и редица ритуали.

Един от ключовите му елементи е церемонията „Bai Sri Su Khwan“, при която жителите на селото извършват жертвоприношения за духовете, търсейки тяхната благословия и закрила. Друга важна церемония е обредът „Dong Phai“, по време на който общността се събира, за да отдаде почит на починалите роднини и предци.

Освен духовните и културните аспекти на Пи Та Кон, той е и време за общуване и веселие. По време на фестивала се провеждат различни традиционни игри, танци и представления, които осигуряват забавление както за местните жители, така и за многобройните туристи.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара