Чудно, колко бързо се менят нравите. Днес редовете от сенатския указ, издаден през 1770 година във Франкфурт на Майн, може би ще предизвикат само иронични усмивки. Но на времето си явлението явно е вълнувало обществеността, особено мъжката й половина, за да се стигне до закрилата й чрез закон:

„Ако някой мъжки поданик на нашия град бъде подмамен да встъпи в брак, като са използвани фалшиви средства: белило, червило, всякакви парфюми и помади, изкуствени зъби, фалшива коса, подпълнени гърди и други, жената ще се преследва за чародейство и бракът може да бъде обявен от съда за невалиден.“

Почти по същото време и в Ню Джърси (САЩ) е издаден закон с подобна повелителност:

„Ако жена, независимо от възрастта и положението й, след излизането на този закон си послужи с козметични средства, перука или обувки с високи токове, за да примами някой мъж, ще се наказва като магьосница:“

След повече от век, през 1912 година, в американския щат Илинойс, въпросът за запазването на обществената нравственост отново е на дневен ред. На жените от щата строго се забранява да носят „… корсети, поли, по-къси от 15 см под коляното, къси ръкави, деколтета, изрязани по врата, както и облекло, което очертава съблазнителните линии на женското тяло.“

Изглежда, жените не винаги се съобразявали с подобни предписания, затова е било необходимо те да им бъдат припомняни. През 1917 година това направило едно холандско списание, което цитирало на страниците си мерките, взети от английския парламент срещу жената-изкусителка:

„Всяка жена. без разлика на възраст, положение, съсловие, мома или вдовица, която подмами някого от поданиците на Негово Величество било с червисване, фалшива коса. широка рокля и други, за да встъпи в брак с него, се наказва с предвидените в закона наказания, а бракът ще се обяви за невалиден.“

Facebook Twitter Google+

0 Коментара