След последната година и половина, когато прекарвахме все по-малко време в офисите и WFH (work from home) стана новата най-разпространена форма на работно място, пижамата и спортните дрехи заместиха формалното бизнес облекло, работното облекло, а често дори и ежедневното. Как след една година носене на удобни пантофи да се качим отново на обувките на ток? Как след анцузите и клиновете да се стегнем в чорапи и чорапогащи, да сложим роклята с дължина до коляното и как да заменим удобната тениска с вталената риза, която на всичкото отгоре се впива безмилостно? Светът се промени, навиците ни – също, но какво се случи със строгите правила на бизнес етикета? Е, наложи се и те да бъдат частично осъвременени.

Ако някога сте работили в офис, били сте на корпоративна среща или сте имали интервю за работа (особено за по-висока корпоративна позиция), без съмнение сте разбрали

колко е важно облеклото в бизнес средите.

Също така вероятно сте разбрали и колко объркващо може да бъде определението „бизнес облекло“, защото има много нюанси, които надхвърлят скучните еднакви костюми и полите с дължина до коляното.

Особено днес, с огромното разнообразие на дрехи, брандирани като бизнес облеклото, избирането на правилният личен бизнес стил е още по-объркващо. Затова ето един кратък наръчник за постигане на перфектния баланс между себеизразяване и професионализъм чрез избора ни на дрехи за офиса, за бизнес срещи и по-официални поводи.

Нека да започнем с най-важното:

разграничението на стиловете.

Бизнес облеклото се дели на две основни категории: официално или формално бизнес облекло и ежедневно бизнес облекло. В зависимост от това каква е политиката на всяка фирма, корпорация или институция, ежедневното бизнес облекло може да варира – от костюм до дънки и риза. За жалост, рядко има разписани точни правила, така че всеки се налага да навигира ситуацията самостоятелно.

Обикновено официалното или

формалното бизнес облекло

не подлежи на свободни интерпретации и се отнася за по-формални и важни поводи, в които е важно външният вид, в това число облеклото, аксесоарите, гримът и прическата, да отговарят на сериозността на позицията. В повечето случаи това е консервативно и много сдържано облекло, като това включва еднотипен (еднакъв цвят или десен) костюм от две части – сако, съчетано с панталон/пола или рокля. Кройките са класически и дължините на полите и роклите – скучни, талиите и ръцете – винаги покрити, а деколтетата – никога не са дълбоки. Излишно е да споменаваме, че прозиращо бельо или подаващи се презрамки са крайно неуместни в този случай и развалят цялостното усещане за елегантност.

Но тъй като става дума за това как да се справяме с бизнес облеклото през топлите месеци –

ето няколко насоки:

Заменете ризата с копринена „тениска“, т.е. блуза, ушита във формата на тениска, която няма да ви задушава и измъчва, а в същото време придава по-елегантен вид на всеки тоалет, отколкото стандартния тишърт.

Изберете панталони, които не са прекалено впити – особено при високите температури всички материи се мачкат и попиват потта в път по-лесно и рискувате колкото и елегантно облекло да носите, то просто да се предаде пред жегата.

И най-строгият костюм в

по-светли, ведри и пастелни цветове

става по-забавен, особено ако му се добави интересен аксесоар: по-ярка чанта, красив копринен шал, интересна брошка.

Ако ситуацията, много строго събитие, изисква носенето на чорапогащник – забравете за ликрата и всички видове лъскави чорапи и чорапогащи! Също така, ако решите да носите пола или рокля с ¾ чорапи, вместо чорапогащник – много, изключително много внимавайте с дължината на дрехата, особено когато сядате, така че да не се виждат ластиците на чорапите – никога не изглеждат красиво, когато се впиват в прасците.

Панталоните над глезена, носени с елегантна обувка на среден ток, са идеален избор за лятото – придават по-модерен вид, а в същото време следват „канона“.

Саката не са задължителни –

има достатъчно красиви ризи, които комбинирани с пола или панталон, елегантни колан и обувки могат да направя абсолютно завършен тоалет.

При формалното бизнес облекло обувките следва да бъдат със затворени пръсти, само петата може да бъде отворена, което означава само едно: ако решите да носите такива, то трябва да имате изрядно поддържани стъпала.

Аксесоарите са елегантни и никога не прекалено много: часовник, пръстен/брачна халка, обеци и елегантно фино колие са достатъчни. Ако все пак решите да носите някое по-голямо бижу: нека то бъде само едно – по-голям пръстен, масивен часовник или по-ярки обеци или брошка.

Формалното бизнес облекло е най-добрият избор за интервюта за работа, защото помага за създаването на добро впечатление и изчистените контури на класическите дрехи не разсейват събеседника.

Тъмносин костюм с бяла риза

и обувки на средно висок ток и кожена чанта може да звучат скучно, но същевременно придават елегантен силует на всяка фигура.

Основната роля на формалното бизнес облекло е да прикове вниманието на околните върху нашите професионални качества, не върху личния ни стил или модните ни предпочитания, а още по-малко върху финансовите ни възможности – за това носенето на дрехи с видни емблеми и марки е признак на изключително лошо възпитание, ако чантите и коланите имат такива – е добре да бъдат дискретни.

Ежедневно бизнес облекло,

както вече споменахме, подлежи на интерпретация, но най-класическите насоки са следните: по-малко консервативна рокля или пола, носени с жилетка вместо сако, като при дължината тук има повече толерантност и тя може да бъде два пръста над капачката на коляното. Панталоните могат да се съчетават с тениска и сако или риза и памучна жилетка/пуловер. Тъй като говорим все пак за бизнес среда, колкото и лежерна да е тя, деколтетата продължават да са консервативни, талиите е добре да бъдат покрити и сандалите, чехлите и техните производни продължават да не са сред най-добрите идеи за офисна обувка. Маратонки, гуменки, сникърси – са добре дошли, но не забравяйте, че е важно винаги да бъдат почистени, а не да изглеждат така, сякаш току що сте се върнали от разходка с кучето в парка. В ежедневното дамско облекло можем

да прибавим по-смели цветове,

принтове и материи, ризи с различни десени и сака от жакард, кадифе и понеже говорим за лятото – памук и лен.

Ежедневното бизнес облекло всъщност не означава непременно ежедневно облекло, т.е. костюмът не е задължителен. Дрехите, които избираме за офиса е добре да подчертават на първо място нашия професионализъм. Бизнес облеклото може да бъде непринудено, но никога не допускайте грешката да се обличате небрежно в офиса.

Изборът на бизнес костюм в разгара на лятото може да бъде предизвикателство, но не и невъзможно начинание. Лятото позволява съчетаването на панталони от по-леки материи, а

памучните ризи дават свобода

на движение, колкото до сакото – никой не очаква да го носите ежедневно, но е добре да бъде под ръка в случай, че имате среща с важен клиент и държите да добиете по-сериозен професионален вид.

В ежедневното бизнес облекло можем да покажем малко повече себе си, характер и предпочитания, като отново трябва да спазваме равновесието и баланса. И най-важно: ако решите да използвате за вдъхновение някоя популярна личност или филмов герой, то внимавайте! Емили в Париж и Кари Брадшоу не са добри модни съветници по отношение на това кое е ОК да носим в офиса и кое не, по-скоро хвърлете едно око на Кейт Мидълтън или Меган Маркъл, за да придобиете представа как да заковете комбинацията елегичност и спазване на дрескод.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара