На 58-годишна възраст почина писателят Алек Попов. Новината съобщиха от Българската академия на науките, където той беше член-кореспондент. Алек Попов е най-известен със сатиричния роман „Мисия Лондон“, по който има и филмова екранизация.

Снимка: Антон Кръстев

Ето и част от съобщението на БАН: „Той бешеедин от най-оригиналните и талантливи съвременни български белетристи. До последния си дъх се опитваше да разгадае тайните на българското слово, дълбаеше в безкрайните тунели на отечественото езиково пространство и чрез творбите си показваше и разгръщаше многобагровата

палитра на българската изящна словесност.

​Многократно в различни свои интервюта и беседи той заявяваше, че е писател, който цял живот се труди на „нивата на езика“. Затова и неговия основен инструмент е именно българският език. Алек Попов се интересуваше много от развитието на нашия език, от неговото обогатяване и магичната му способност да изразява и изобразява конкретните пулсации на духа на времето. Творбите му доказваха по елегантен начин това и предизвикваха у четящия човек желание за размисъл, за диалог, а понякога и за полемика.“

Роден е през 1966 г. в София, в семейството на професора по математика Васил Попов. Завършва Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ“ и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Работил е като редактор,

уредник в Националния литературен музей, аташе по културата в българското посолство в Лондон. Алек Попов бе директор на Дома на детската книга в София и главен редактор на списание „Родна реч“, прес-секретар на българския ПЕН клуб.

Той е един от най-популярните и четени съвременни български писатели. Сред знаковите му творби са и романите „Черната кутия“, „Сестри Палавееви в бурята на историята“, „Сестри Палавееви. По пътя към Новия свят“, „Мисия Туран“ и редица сборници с разкази и есета. „В тях авторът демонстрираше умението си за дискретен психологически анализ на своите герои, таланта си да води живо и увлекателно повествованието, да владее фабулата и сюжета на разказа, новелата или романа. И преди всичко да постига

впечатляващо иронично самоотстранение,

кодирано не само в сюжета, но и в езиковата фактура на творбата“, казват от БАН.

По романите и разказите на Попов са създадени няколко филма, пиеси и радиопиеси. Той е съсценарист на „Мисия Лондон“ през 2015 г., който и до днес остава най-гледаният български филм след 1989 г. Драматичен театър Пловдив поставя на сцената театрална адаптация по романа му „Сестри Палавееви в бурята на историята“. Творбите му са издавани на повечето европейски езици и са включени в множество международни антологии, сред които Best European Fiction 2011. Лауреат е на многобройни литературни награди.

Светла да е паметта му!

Facebook Twitter Google+

0 Коментара