Динята е любима и предпочитана в цял свят от малки и големи, тъй като е едно от най-освежаващите неща за похапване през лятото. Но дали все пак има неща, които все още не знаем за уж познатия плод.

Плод или зеленчук

Плод ли казахме? Всъщност хората, които смятат динята за плод, са прави, както и тези, които я смятат за зеленчук. Подобно на другите плодове, динята е продукт на растение, отделящо семена и има типичния сладък вкус. Всъщност обаче динята е от семейството на тиквите и краставиците и поради това мнозина я смятат за зеленчук.

Дините не са само червени

Дори да не сте срещали другите разновидности, дините могат да бъдат и жълти отвътре. Жълтите обаче отвън изглеждат съвсем като червените, така че ако не са обозначени, може и да не ги разпознаете.

Дини без семки се отглеждат в България

Със сигурност сте свикнали с големите черни семки, които се налага да отделяте по време на консумацията на традиционните сортове дини, но добрата новина е, че вече и у нас се произвеждат и предлагат дини без семки. Те се получават чрез хибридизация – техника, която се прилага в земеделието отдавна.  Освен подобрени вкусови качества и удобството от липсата на семки, тези дини съдържат около два пъти повече антиоксиданти в сравнение с традиционните сортове.

Кората също се яде

Вероятно и вие сте сред хората, които отделят и изхвърлят динената кора, но всъщност тя е съвсем годна за консумация и е богата на много полезни хранителни вещества – витамините А, C, B6, цинк. Дори в нея има повече калий, отколкото в бананите! Ако ви е трудно да ги консумирате поради това, че са по-твърди, следващия път, когато си приготвяте здравословно зелено смути, смело пуснете вътре парченца от динената кора.

Растение с дълга история

Учените смятат, че дините са били култивирани преди няколко хилядолетия, като се смята, че произлизат от южните части на Африка. Има доказателства, че дини са отглеждани по поречието на река Нил в началото на второто хилядолетие преди Новата ера, като следи от плода са открити при археологически дейности в египетските гробници. За щастие, по-късно семената на растението са разпространени и в много други части на света.

Динени рекорди

Най-голямата диня в света, според книгата на рекордите Гинес, е тежала цели 159 кг. Отгледана е от Кристофър Кент през 2013 г. в Тенеси (САЩ). В най-голямото състезание за надяждане с диня пък, провело се през 2019 г. в Уоър Вели, Мисисипи (САЩ) са взели участие 745 души. На фестивал в Германия през 2011 г., Тафзи Ахмед успява да счупи с главата си общо 43 дини само за една минута.А най-далечното разстояние, на което някой някога е успявал да изплюе семка от диня, е почти 23 метра – рекордът принадлежи на Джейсън Шашът от Тексас, САЩ и от 1995 г. до днес никой не е успял да го подобри.

Диня за нормализиране на кръвното налягане

Ако високото кръвно налягане е здравословен проблем, с който се опитвате да се преборите, консумацията на диня със сигурност ще помогне за това. Способността на динята да отпуска кръвоносните съдове е доказана в изследване на учените от университета А&T в Тексас, САЩ.

Диня срещу мускулни болки  

Проведено в Испания проучване, публикувано в списанието Journal of Agricultural and Food Chemistry доказва, че пиенето на сок от диня може да действа болкоуспокояващо след изтощителна тренировка. Професионални спортисти, които са пили повече от половин литър сок от диня един час преди тренировка, са споделили, че имат значително по-малко мускулна треска и по-спокоен сърдечен ритъм в дена след това. Това би могло да се дължи на съдържанието на веществото цитрулин, чието действие се свързва с подобрена функция на кръвоносните съдове и способност за понижаване на кръвното налягане.

Перфектна за всяка диета

Динята съдържа около 92% вода и помага за горенето на мазнини. Съдържащите се в нея фибри и въглехидрати карат храносмилателната система да заработи по-усърдно, подобряват метаболизма и регулират дейността на червата. Затова динята е верен съюзник в борбата с излишното тегло.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара