Все по-голямото количество токсични храни и замърсените въздух, вода и околна среда, правят прочистването на организма и тялото по-важна задача от когато и да било. Тези замърсявания се превръщат във виновниците, отговорни за слабата ни имунна система, правейки ни силно податливи на хронични заболявания, като някои форми на рак, сърдечно-съдови заболявания, диабет, натрупване на излишни килограми , кожни проблеми, болест на Алцхаймер и др.

Детоксикацията е процес, при който човек прави промени в начина си на живот, за да изчисти тялото си от вредни токсини, които могат да навредят на здравето му.

Тези промени обикновено включват въздържане от вредни навици, храни и напитки и оптимизиране на процесите, извършвани от тялото.

Някои промени може да са временни, като спазването на пречистваща диета, а други, може да са перманентни, като въвеждане на спорт и физически упражнения, консумация на повече течности и др.

Много хора не осъзнават, че много от физическите заболявания и неразположения, които изпитват ежедневно, са резултат от организъм, натоварен с опасни токсини, който отчаяно се нуждае от детоксикация.

Признаци за токсично претоварване, които могат да бъдат облекчени с Детоксикация:

  • Подуване на корема, газове и запек;
  • Постоянно чувство на умора и тежест;
  • Хормонален дисбаланс;
  • Болки в ставите и сухожилията и мускулна слабост;
  • Главоболие, гадене;
  • Често боледуване;
  • Натрупани мазнини в корема;
  • Кожни проблеми, чупливи нокти и коса;
  • Неконтролируем апетит за вредна храна;
  • Раздразнителност и чести промени в настроението.

Какво представляват токсините

Токсините са всяко вещество, което може да е отровно или да има негативни последици за нашето здраве.

„Токсин“ се отнася за всички тежки метали, химикали, замърсители, изкуствени хранителни съставки, пестициди и отрови, които причиняват увреждане на телата ни.

Въпреки че може да звучи малко крайно, повечето хора вярват, че в днешно време сме в постоянен контакт с токсини. Те могат да бъдат във водата, храната, въздуха и поради тази причина е много трудно да се ограничи тяхното въздействие върху организма.

Диети за прочистване на организма

Диети, които твърдят, че постигат пълно прочистване на организма в рамките на няколко дни, съществуват в продължение на десетилетия. Въпреки че не е научно доказано, че премахват всички токсини от човешкото тяло, много хора твърдят, че се чувстват по-енергични и фокусирани, презаредени с енергия, подмладени, с желание и мотивация за живот след детоксикация.

Имайте предвид: телата ни са проектирани да се детоксикират по естествен начин чрез редица механизми. Всъщност, човешкото тяло се защитава много добре срещу повечето вреди на околната среда. Това означава, че повечето хора не се нуждаят от „7 дневна детоксикираща диета само на лимонада“ или друг краен метод, за да прочистят организма си и да се чувстват добре в телата си.

Трябва да се внимава с детоксикиращите диети и режими, тъй като е научно доказано, че гладуването и крайно ниският прием на калории – често срещани елементи при детокс програма – причиняват забавяне на метаболизма и увеличаване на теглото, след като се върнете към нормалните си хранителни навици.

От друга страна, в днешно време има огромно количество токсини, с които предните поколения не е трябвало да се справят. Така че, макар да не подкрепям най-екстремните практики за детоксикация и пречистване на организма, истината е, че понякога телата ни може да използват малко помощ, за да може да се чувстваме здрави и да изглеждаме добре.

Прочистване на организма: Първи стъпки

Дебелото черво е канализационната система на тялото. Подобно на всички здрави и правилно функциониращи системи, то трябва да бъде почиствано и поддържано, за да функционира правилно.

Когато ядем силно преработени, рафинирани или известни като „фалшиви“ храни, нашите черва се натоварват с нездравословните отломки от тези храни. Тези фалшиви храни, които се консумират в съвременното меню в големи количества, са пълни с токсини. Токсините често са добавени под формата на сиропи с висока фруктоза, хидрогенирани масла, опасни хранителни бои, подправки с неизвестни съставки, MSG (мононатриев глутамат), консерванти и други съставки, от които не само, че телата ни нямат нужда, но могат да увредят жизненоважни органи и системи.

Освен тези увреждания, може да се развие и хранителна зависимост, която е една от основните причини за покачване на излишно тегло и затлъстяване.

Освен за фитнес цели (отслабванепокачване на мускулна маса и поддържане на красиво тяло), замяната на фалшива храна с истинска, ще предпази тялото от токсично претоварване и съпътстващите вреди, което в дългосрочен план ще ви накара да се чувствате по-жизнени и ще сте по-здрави.

Силно препоръчвам, ако консумирате главно преработени храни, да започнете да ги заменяте с по-здравословни и непреработени варианти. Това са храни от природата: плодове и зеленчуци, ядки и семена, чиста вода и натурален чай, органични храни и продукти, които се отглеждат на местно ниво и нямат никаква или минимална обработка, преди да достигнат до устата ви.

Чудесна първа стъпка към по-здравословен начин на живот. Много пъти обаче, ако сте консумирали високо преработени храни за дълъг период от време, тази стъпка ще се окаже недостатъчна.

Прочистване и детоксикация: Безопасни методи

С какво да се храним за детоксикация

В основите на детокса е консумирането на органични продукти, сурови зеленчуци, плодове и много вода. Има някои храни и напитки, които също могат да са от сериозна полза при детоксикацията. Това са: чесън, житна и пшенична трева, сини водорасли, конопен протеин и конопени семена, ленени семена, бобови растения, сурови ядки, необработено масло, билкови и зелени чайове.

Какво да избягваме за успешна детоксикация

Избягвайте млечни продукти, преработени храни, зърнени закуски, захар, алкохол и кофеин по време на детоксикацията. На много места при детокс се препоръчва и пълно ограничаване на приема на месо.

Докато чисти меса като пилешко и пуешко филе, риба, свинско контра филе не биха навредели, то месни субпродукти като салами, колбаси, луканки и кренвирши е задължително да бъдат изключени. Те съдържат вредни добавки и примеси, добавени мазнини и сланина, сол, химикали, а количеството чисто месо, богато на протеин, е минимално.

6 начина за здравословна детоксикация и прочистване на организма

#1: Изберете подходяща храна

Едно от най-хубавите неща, които можете да направите, за да поддържате натуралните възможности на тялото си за детоксикация, е да облекчите натоварването му като намалите токсините, които поставяте в него. Опитайте се да избирате органични зеленчуци и плодове, сурови ядки и непреработени семена. При възможност, избирайте продукти от животни, които са хранени с трева, а не с добавки, независимо дали тези продукти ще са месо, млечни продукти, яйца или др. Силно преработени храни, като полуфабрикати, месни субпродукти, сладки и тестени изделия, може да добавят токсини и да затруднят пречистването на организма.

#2: Упражнения и физическа активност

Физическата активност и упражненията спомагат за поддържането на здраво тяло. Упражненията ще ви помогнат да се потите повече, а изпотяването е основен механизъм за освобождаването от вредни токсини чрез кожата. Научни изследвания са открили минимални стойности на арсен (известен отровен металоид), кадмий (силно токсичен сребристобял метал), олово и живак в потта, което значи, че чрез потене може да помогнете на тялото си да се отърве от тях.

Примерни лесни упражнения и тренировки, които може да изпълнявате в домашни условия:

#3: Спазване на хранителен режим или диета

Детоксикацията на тялото не е само до това какво да избягвате, но и това, което консумирате. Има редица храни, напитки и подправки, които се смятат за „детокс храни“ и могат да бъдат включени в менюто, за да спомогнат детоксикиращия процес. Подобни примери са чесън и чесън на гранули или прах, броколи, боб, зелен чай и екстракт от зелен чай, омега 3 и рибено масло, коензим Q10, лимон и сок от лимон, сурови зеленчуци.

Има по-краен подход за прочистване на тялото, който представлява „временно почистване“. Храната се състои основно от сурови плодове и зеленчуци, сурови ядки и семена, кълнове за период от 3-7 дни.

Сред детокс средите е популярен и методът „диета на сокове“, която е концентрирана около консумирането само на прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове (за предпочитане органични) за период от 3-10 дни.

Пример за детокс смути Тропическа мета:

  • 2 стръка целина
  • ½ краставица
  • 2 чаши спанак
  • 3 чаши листа от мента
  • 1 чаша сок от ананас
  • ½ лимон

Преди да опитате тези крайни подходи, първо бих препоръчал да опитате по-лесните съвети в статията, които са по-подходящи за начинаещи. Причината е, че както беше споменато, такъв вид рестрикция може да доведе до забавяне на метаболизма и покачване на нежелани килограми, след като приключите с детокс програмата.

#4: Пречистете въздуха, който дишате

Дишането на чист въздух е друг начин, чрез който да намалите токсините, на които излагате тялото си. Не можете да контролирате цялата околна среда, но може значително да подобрите въздуха във вашия дом, както и този на работното място. Дим, пушек, домашни любимци, мухъл, плесен и микроорганизми могат да направят въздуха по-мръсен и токсичен.

Висококачествено устройство за пречистване е най-добрият начин да запазите въздуха си чист и без токсини, но според повечето хора, такъв тип инвестиция е скъпа и неоправдана.

Вместо това може да си засадите и отгледате растения. Те спомагат за филтрацията на въздуха и отстраняването на вредните токсини. Растения, които са известни с това, че могат да пречистват въздуха: хризантема, драцена, фикус, спатифилиум, бамбук, алое вера, зелена лилия.

#5: Прочистете тялото си с вода

Водата е може би най-ценното средство за детоксикация. Всички основни функции на тялото изискват вода. Телата ни се нуждаят от адекватен прием и постоянна хидратация за произвеждане на слюнка, по-лесно изпотяване, както и премахване на отпадъци.

Важно е да се уточни, че напитки като кафе, спортни напитки или безалкохолни, не са подходящи когато се цели детоксикация и прочистване на тялото.

От колко вода се нуждаем дневно? Въпреки, че отговорът варира спрямо личното тегло, възрастта, физическата активност и ред други фактори, добър пример би бил: Ако тежите 70 килограма, то здравословното количество би било между 2,5 – 4 литра вода на ден. При установяването коя граница да изберете вземете предвид: климата, физическата активност и потенето. Когато основната цел е детоксикация и пречистване на тялото, горната граница може да бъде премината.

При трудност да консумирате препоръчаните стойности вода, опитайте да добавите лимон, краставица или натурален зелен чай за по-приятен вкус и допълнителна свежест.

#6: Пречистване със сауна и парна баня

Освен детокс ползите заради допълнителното потене, сауна и парна баня могат да са полезни в борбата с токсините и чрез други механизми. Нагряването на тъканите подобрява обмяната на веществата. По-голямото производство на клетъчна енергия улеснява заздравяването. Вирусите, туморите и токсиновите клетки са по-слаби, тъй като трудно толерират висока температура. Повишаването на температурата води до по-бързо зарастване на инфекции и дори се смята, че може да има положително въздействие при борбата с ракови клетки. Показателно е също, че когато се разболеем, тялото ни повишава температурата си до високи стойности, за да убие вредни организми.

Предупреждения за безопасна детоксикация

  • Дори да се чувствате добре, не продължавайте детокс програма за повече от 10-14 дни. Дългосрочното гладуване може да доведе до трайни поражения върху метаболизма и хормоналните нива;
  • Не започвайте всяка детокс програма, за която прочетете в интернет. Много от тези програми не са безопасни и е най-добре да бъдат провеждани с помощта на специалист по хранене;
  • Не гладувайте до състояние в което не се чувствате добре. Ако изпитвате слабост, постоянна умора и замайване, това е сигурен знак, че детокс диетата е извън здравословни граници;
  • Много детокс диети и програми препоръчват хранене само с течности. Ако се решите на този краен подход, не превишавайте 3 последователни дни;
  • Първите 1-2 дни може да изпитате летаргия. Необходимо е да дадете малко време на тялото си и да избягвате крайно натоварваща дейност. Плавно въвеждане на детокс в такъв случай е по-подходящо и безопасно;

Не прекалявайте: Преди всичко, намерете балансирана и постижима програма за детоксикация, която съчетава ежедневни физически натоварвания и промени в начина на живот, които ще можете да запазите дори след приключване на режима.

Не забравяйте, че основната цел е да направите нещо полезно и здравословно за себе си – не претоварвайте тялото си с допълнителен стрес чрез бързи, екстремни и неустойчиви промени.

След приключване на детокс програма, опитайте се да запазите поне част от здравословните промени, които ви е накарала да направите.

Също така се опитайте да излезете от програмата бавно и постепенно.

По този начин ще можете да запазите положителното и влияние за по-дълго време.

Материалът е от сайта на инструктора по фитнес и здравословно хранене Станимир Михов

Facebook Twitter Google+

0 Коментара