За много хора началото на пролетта означава да се предадат в плен на появилата се неясно откъде силна умора. Отмаляване, променливо настроение, отпадналост, сънливост, намалена умствена и физическа работоспособност, намалена съпротива към заболявания. Тези сигнали ви тревожат, но в повечето случаи няма място за безпокойство, защото става въпрос за обичайната по това време на годината пролетна умора.

girl-1142570_960_720

Тя настъпва след недостатъчното и предимно еднообразно хранене през зимата с храни, бедни на витамини А, B и C, както и заради заседналия начин на живот – кожата не се излага на открито, не се диша чист въздух.

За да се предпази човек от това състояние, е необходимо още в края на зимата да увеличи зеленчуците (картофи, моркови, кромид лук, ряпа, гулия, кисело зеле, доматено и пиперково пюре) и плодовете (лимони, ябълки, портокали, мандарини и др.). Необходимо е често да се проветряват спалните и работните помещения. Всяка седмица е добре да се правят разходки на открито за по няколко часа или да се излиза в планината. Но ако не сте взели тези мерки навреме, а пролетната умора вече ви е завладяла, можете да се справите с нея със следния здравословен режим, препоръчван от народния лечител Петър Димков:

Сок от целина

Сутрин 20 минути преди ядене се пие следната смес: сок от 1 глава настъргана целина, върху която е изцеден сокът на 1 лимон, се поръсват с 2 лъжици пудра захар. Сместа кисне захлупена цяла нощ и на сутринта се изстисква през тензух или тънка кърпа.

Отвара

Десет минути преди обяд и вечеря и два часа след ядене (сутрин, обяд и вечер) да се пие по 75 мл (за деца дозата е наполовина) отварка от:

  • бъзов цвят – 100 г
  • бреза лист – 50 г
  • коприва лист – 50 г
  • трънка цвят – 50 г

От сместа се вземат 2 супени лъжици, запарват се с 500 мл кипяща вода и врат захлупени 5 минути. Като изстине, се прецежда. Пие се с мед и лимон на вкус.

Меню за тонус

Много полезни са пресните пролетни зеленчуци (коприва, лапад, киселец, спанак, пресен зелен лук, марули, пресен чесън, магданоз и др.). Желателно е да се ядат салати от млади спанак, глухарче и марули. Прясно сирене или кисело мляко със зелен чесън е превъзходна храна за премахване на пролетната умора. В този период е много полезен и шипковият мармалад. След закуска, обяд и вечеря да се пие по 50 мл „домашно вино“, приготвено от прясно изцеден сок от моркови, червено цвекло и ябълки – равни части.

Вместо вода да се пие запарка от плод шипка. Вземат се 30 шипки, счукани в дървен хаван на каша, и се изсипват в 600 мл вряща вода. Като клокне 3 пъти, се снема от огъня. Като изстине, се прецежда през тензух или тънка кърпа и се пие подсладено с мед и лимон на вкус.

Разтривки

Вечер преди лягане е добре да се прави разтривка на гръбначния стълб отдолу нагоре с памуче, натопено в камфоров спирт (1-2 пъти), последвано от коремен компрес, натопен в хладка вода и оцет наполовина. Отгоре се поставя хартия и вълнен пояс. На тила се поставя торбичка, напълнена със сурови, настъргани на едро ренде картофи, полети с 50 мл прясно мляко. Киснат 30 минути, изстискват се добре и леко се поръсват с царевично брашно преди поставянето им. Отгоре се слага шапка и така се спи.

Зареждане с енергия

Сутрин да се направи сух четков масаж на тялото 3-5 минути, последван от фрикция с хладка вода на корема, подмишниците и половите органи, завършваща със сухо изтриване. След обличане се правят 10 дълбоки вдишвания през носа и още толкова бавни издишвания през устата.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара