Блогът на Алекс и Мила Harry and Lexy’s Workshop е номиниран в конкурса за годишните награди на Кулинарен блоговодител. Те ще бъдат връчени на церемония в МЕТРО Академия на 19 май.  Алекс и Мила се състезават в категорията Визуално пиршество – Блог с най-добро визуално представяне на рецептите (food styling).

Моля, представeте се – име, професия и къде живеете. Имате ли си и друго хоби освен воденето на кулинарен блог?

Аз съм Алекс (Лекси от блога), живея в Лондон и съм бизнес анализатор на данни. Мила (Хари от блога) живее във Франкфурт и е фотограф. Хобита имаме много – обожаваме да пътуваме, да обикаляме нови места, да се сблъскваме с различни култури и народи. В свободното си време, освен с готвене и снимане, може да се каже, че постоянно четем (най-често фентъзи), а за зареждане с енергия и двете играем скуош. Когато ни дойде музата и разполагаме с повечко свободно време (за съжаление изключително рядко) рисуваме.

Кога и как решихте да направите кулинарен блог и кой или какво ви  вдъхнови?

Не знаем дали имаше нещо специално, което ни вдъхнови да създадем блога. Един ден просто се появи идеята за това и се захванахме с осъществяването й.

Какви са традициите във вашето семейство/род по отношение на храната и готвенето? На каква възраст сготвихте първото си ястие? Какво беше то?

Имаме няколко традиции относно храната. Приготвянето на вечерята е семейна занимавка и всички взимат участие (един ще сготви, друг ще приготви салатата, някой ще нареже мезенца, а и масата трябва да се подреди, хлябът да се извади от пекарната… за всекиго има по нещо). А откакто се помним нямаме пропусната обща закуска в събота и неделя – тя определено е цял ритуал, който завършва с пиенето на ароматно кафе, приготвено от татко, и различни сладости, които мама подрежда на масата. (Ще кажете – „Как така? Нали живеете в три различни страни?“ E, така беше преди, но така е и всеки път, когато се приберем вкъщи и семейството отново е цяло и събрано, това е нашият си момент!)

Когато бяхме малки, много обичахме да помагаме на баба, докато приготвя курабийки, мекички или баница. А първото нещо, което се научихме да приготвяме самостоятелно бяха палачинки – и до днес са ни най-вкусни, приготвени по същия начин. А за вечеря – спагети Болонезе! А заради подходящото вино към тях, не можем да кажем със сигурност колко пъти сме ги хапвали заедно с приятели на домашна кино вечер.

Кой ви научи да готвите? А вие кого научихте?

Никой не се е захващал да ни учи как да готвим. Но винаги сме имали желанието да го правим, и малко по малко се получи от само себе си. Гледали сме мама и баба, подпитвали сме за това-онова и сме се ровили в големи стари книги с рецепти.

Какво ви дава воденето на кулинарен блог? 

Най-хубавото на блога ни е, че го правим заедно и се чувстваме по-близко една до друга, макар и да живеем в различни държави. Това е нещо много лично, което започнахме заедно – само за нас си и така ще си остане винаги. Нашата „работилничка“ е общото ни хоби, с което се забавляваме и разпускаме. Това е нещо, което ни стимулира да бъдем по-добри в готвенето, да се наслаждаваме на естетическото и да подобрим фотографските ни способности – време в което сме заедно, без да сме една до друга.

Как избирате рецептите, които да представите в блога си?

Най-често готвим ястия и десерти според сезона или предстоящ празник. Обикновено се вдъхновяваме от храна, която сме опитали навън или сме гледали някое предаване или нечий блог. Вдъхновяваме се и в собствената си кухня, когато имаме интересно хрумване за някой експеримент или когато готвим нещичко и в същия момент си го представяме как ще изглежда на снимка.

Кои са най-запомнящите се моменти от живота ви като кулинарни блогъри?

Емоционални моменти в готварската ни „кариера“ са, разбира се, създаването на блога и публикуването на първата рецепта (за бананов хляб). Също така и когато написаха първата статия за нас във вестник „Всичко за семейството“, когато решихме да разширим публиката си и направихме английска версия на сайта. Друг важен момент е, когато решихме да превърнем този блог в нещо повече от хоби и се заехме с развитието на фотографските ни умения, което бързо доведе до много добри резултати и започна да ни кара не само да ни е приятно, но и да се гордеем с това, което правим.

Сладко или солено?

Зависи – когато сме гладни, само солено. Но пък през останалото време обичаме да си похапваме сладичко, за да ни е сладък животът.

На кокал или с корен?

Тук ще сме кратки – определено на кокал.

В какво се състои радостта от храната за вас?

Външният вид и цялостното представяне са много важни, но също така ни харесва когато някой е смел и съчетава различни вкусове – сладко и солено, месо и плодове, месо и шоколад, а ако аранжировката в чинията те грабне от първият миг и се появи тръпка от нетърпение да опиташ…

Радостта се състои в самото приготвяне на храната, да я приготвиш така, че да радва не само небцето, но и очите, и да те накара да си оближеш пръстите. А ако с това което си приготвил зарадваш някой друг и му доставиш удоволствие – цена няма!

Ако публикувате кулинарна книга, на кого ще е посветена тя?

Кулинарната ни книга ще бъде посветена на баба.

Кое е нещото, с което истински се гордеете?

Хари най-много се гордее със снимките си, а аз (Лекси) – с техническите знания, които придобих, докато изграждах този, а след това и други блогове.

Имате ли гафове в кухнята и ако да – разкажете ни поне за един?

Гафове колкото щеш, но нещото, което винаги ни кара да се смеем е, когато се сетим за едно шоколадово руло, което приличаше по-скоро на пихтия. Както и приготвянето на едни доста маслени сладки, които след злополучно печене излязоха от фурната слети наедно като блат за торта.

Кое е ястието, с което най-много се гордеете? Споделете ни рецептата.

Най-много се гордеем с нашата торта еднорог, чието приготвяне беше истинско приключение, което продължи два дни и половина и завърши в много ранни зори преди тичане към летището.

Торта еднорог

Необходими продукти:

за блатовете: 315 г бяло брашно с набухвател

315 г захар

315 г маргарин (на стайна температура)

6 яйца

2 ч.л. бакпулвер

2 ч.л. екстракт от ванилия

за маслена глазура: 480 мл. пълномаслена сметана (над 30% масленост) / сметана за биене

450 г масло

200 г пудра захар

56 г пудинг микс

Няколко цвята сладкарска боя – розова, червена, лилава, синя

за декорация : 70 г бял фондан

30 г фондан – различни нюанси на розово

10 г черен фондан

3-4 целувки (по желание)

Златен сладкарски спрей (по желание)

Различни видове декорация – малки топченца, перлички и сърчица

и още: Дълго дървено шишче

Няколко поша или шприца (още по-добре, ако имате различни накрайници)

Формички за изрязване на фондан с избутвател – цветя и сърчица

Голяма и малка формички сърце за изрязване на сладки

Сладкарска шпатула

Уред за рязане на блатове

Празна картонена кора за яйца (пожелателно)

Начин на приготвяне:

Тортата: Загрейте фурната на 160°C. Пригответе си две тави за печене с размери 16 см (ако нямате две, може да опечете блатовете на два пъти), намазнете ги и ги постелете с хартия за печене от всички страни.

В голяма купа поставете захарта, маргарина и яйцата. Разбийте добре.

Пресейте брашното и бакпулвера, и добавете ванилията. Разбийите до получаването на гъста, хомогенна смес.

Разделете сместа поравно в двете форми за печене (или ако нямате две форми, изсипете половината смес, опечете добре и повторете процедурата след като извадите първия блат) и печете около 45 минути. Използвайте дървено шишче, за да проверите дали тортата се е опекла добре, клечката трябва да излиза суха.

Оставете блата да поизстине в металната форма за няколко минути, след това го обърнете на метална решетка до напълно изстиване и отлепете хартията за печене от всички страни, докато е все още топъл.

декорацията от фондан: Отделете 45 гр. от белия фондан и го оформете на топче. С ръце разточете на дълго руло, което е по-дебело в единия край. Поставете острия край на шишчето в тънката част на рулото и започнете да го увивате около клечката. Ще ви е по-лесно да държите всичко хоризонтално вместо вертикално. Колкото по-близо до работната повърхност работите, толкова по-добре, за да може рога на еднорога да се подпира. Ако дървеното шишче е 25 см, може да направите рога 15 см, а останалата част оставете празна, така че да може да я закрепите в тортата.

Напръскайте рогчето със златен спрей или използвайте малка и тънка четка с меки косми, за да разнесете златния прашец.

Разточете остатъка от белия фондан на тънко и изрежете голямо сърце с формичка за сладки. Използвайте остър нож и разрежете сърчицето точно по средата, за да получите „ушите“ на еднорога.

Разточете 10 г светлорозов фондан и иползвайте по-малката формичка за сладки сърце. Разрежете и него по средата и с тънка четчица нанесете съвсем мъничко вода (действа като лепило за фондан) по гърба на двете малки половинки, след което веднага ги залепете в средата на по-големите, бели половинки, за да оформите ушичките. С клечка за зъби притиснете „ушите“ по средата и с пръсти ги стиснете в широкия край (както е показано на снимката), за да се получи по-естествена форма. Поставете ги в празна картонена кутия от яйца, за да се стгнат и формата да се запази.

Използвайте остатъка от фондана (различни нюанси на розовото), за да изрежете цветчета и сърчица за украса. По желание, може да добавите по няколко топченца цветна декорация в средата на цветчетата.

Разделете черния фондан на две равни по големина топчици, разточете ги с пръсти и оформете сънливи и усмихнати очички.

маслената глазура: Сипете сметаната и пудинговия микс в малка тенджерка. Бъркайте постоянно за около 5 минути на котлон със средна температура. Сместа трябва да е с консистенция на майонеза. Прехвърлете пудинговата смес в купичка, покрийте със стреч фолио и оставете в хладилника да стегне за поне 20 минути.

В голяма купа разбийте маслото и пудрата захар. Добавете охладения пудинг и продължавайте да разбивате на средна скорост, докато се получи хубава и гладка маслена глазура.

Пресипете 1/2 от глазурата в няколко купички – в зависимост колко допълнителни цветове и нюанси искате да има гривата на вашата торта Еднорог. Ние я разпределихме в 3 три купички и използвахме сладкарски бои, за да направим светлорозов, тъмнорозов и лилав цвят. Прехвърлете масления крем в пошове с различни накрайници и приберете в хладилника за 10-ина минути да стегне.

сглобяване на тортата: Разрежете всеки от блатовете на две (ако са бухнали страшно много, може да ги разрежете на три). Поставете първия блат върху поставка за торта или чиния, и намажете малко от останалата глазура (тази, която не сте оцветили). Отгоре поставете още един блат и още един слой от крема, и така, докато не поставите всички блатове.

Накрая намажете тортата отгоре и отстрани с маслена глазура и приберете в хладилника за няколко минути. Ако искате да направите по-дебел слой от глазурата, намажете тортата още веднъж отгоре и отстрани и загладете със сладкарска шпатула/палетен нож. Приберете в хладилник да стегне за още 10-тина минути.

Вече сте готови да украсите вашата торта Еднорог! Започнете от ръба на тортата, където искате да е бретона. Най-добре е да започнете с най-едрите розички и цветове, а след това да запълвате с по-малки. Направете малко кръгче от глазура в центъра на тортата, където да поставите златния рог. Редувайте цветовете, с които разполагате и ги използвайте така, както ви се струват най-красиви.

Поставете ушичките от двете страни на рога и около 1 см по-назад. По желание, поставете няколко целувки, подредете всички малки цветенца и сърчица от фондан, и поръсете с малки декоративни топченца.

Поставете очичките отпред на тортата, внимателно забийте рога в центъра и воала! Вашата торта еднорог е готова!

Съвет: В случай, че нямате достатъчно място в хладилника, може да махнете рогчето, преди да я приберете, и после пак да го поставите, преди да сервирате. А ако искате да направите тортата цветна и отвътре, може да оцветите и блатовете, преди да ги опечете.

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара