Новогодишното ястие, което предлагам на читателите, е мой собствен специалитет. Поднасям го на празника и понякога, когато ми гостуват големи гастрономи. Като че ли ми е трудно да кажа как точно го правя, защото винаги импровизирам… Готви се „почти само“, къкри с часове.

Хубавото ядене изисква време – аз не признавам тенджерата под налягане. Дали се случва да приготвя нещо несполучливо? Не, не ми се случва, защото умея да се концентрирам. В петък зареждам хладилника. Винаги имам стар хляб, сирене, яйца, малко кайма в камерата. Ако дойдат гости непредвидено, пълня хлебчета със смес от кайма, сирене, яйце и подправки и ги пека – става много вкусно. Или новите бутерки: издълбавам ги, пълня ги с кайма, запичам и поднасям, залети с бял сос бешамел, подправен непременно с индийско орехче. В събота отделям по четири-пет часа за готвене. Приятно ми е да събера приятели на хубава вечеря – не на сандвичи, а на нещо топло. Старая се това да става поне веднъж в месеца.

Телевизията не ме е лишила от нищо, освен може би от непосредственост в отношенията ми с хората – това категорично съм загубила! Популярността дистанцира, макар че тази популярност – от екрана, е евтино спечелена в сравнение с другата на научния работник, на твореца. А толкова ми се иска всички да разберат, че когато напусна студиото, аз съм един нормален естествен човек.

Но да се върнем към кулинарията. Увлякох се по нея когато завърших университета. Мисля, че по-голямо майсторство е да готвиш постни яденета. Постни сарми с лозов лист например – някои умеят да ги правят така че като хапнеш, не можеш да спреш. Аз мога да готвя само с месо. Никога не пържа ядене. Не употребявам мас, нито олио. Предпочитам сметана. Обичам разнообразни подправки и ги търся, когато пътувам по света. Кой у нас употребява например босилек. Рецептата за котлетите, които ви предлагам, ще ви даде възможност да оцените тази подправка. Ако моята рецепта не ви хареса, не търсете вината у себе си. Както казах, непрекъснато импровизирам, така че е възможно да съм пропуснала някоя важна съставка. Все пак, добър апетит!

Котлети със сметана  

Продукти: 1 1/2 кг обезкостени свински котлети (или бон филе, рибица на филии), пакетче краве масло или 120 г маргарин, две големи глави лук, глава чесън, 5-6 моркова, един лимон, 150 г твърдо ЖЪЛТО сирене (грюер, чедър или тилзит), 200 г пресни или 100 г сухи гъби, 100 г пушени гърди или пушена сланина, 300 мл костен бульон, две кофички сметана, черен пипер, 3-4 стръкчета босилек, сол.

Котлетите се задушават, без да се пържат, в покрит съд с цялото количество масло или маргарин.

Лукът, чесънът, морковите, обеленият лимон и гъбите се нарязват на тънки филийки, а сиренето и пушените гърди (сланината) – на кубчета. Всичко се размесва, без да се мачка, заедно с подправките.

В голяма огнеупорна или друга тенджера се нареждат на редове месото и смесените продукти, като се започва и се свършва със сместа. Залива се с костния бульон и се пече под капак на слаба фурна 3-4 часа. След това се изважда от фурната и се залива с добре разбърканата (не разбита) и подправена с малко сол и черен пипер сметана. Поставя се отново в засилената фурна и се пече захлупено още 15-20 минути.

Гарнитура: Тъй като ястието остава почти без сос, зеленчуковата гарнитура от картофи, моркови, грах, зелен фасул, целина и корен от магданоз, предварително нарязани на кубчета, се задушава в половин пакетче масло и един литър вода. Това отново става на бавен огън, като се следи за постепенното намаляване на течността до повърхността на зеленчука. В последния момент се подправя с индийско орехче и сгъстява с малко безцветно, неароматизирано нишесте. Посолява се по вкус.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара