Днешното родителство често се лашка в крайности, търсейки най-доброто за децата и спрямо възрастта на майките и бащите лесно можете да отгатнете как самите те са били отглеждани и/или книгите, които са чели. Така едновременно има хора, които са абсолютно убедени, че бебета трябва да спят залепени за майките си (и най-вече гърдите им) и бебета, които от изписването от родилния дом са в самостоятелни стаи. Педиатри и психолози понякога също са на различни мнения по този въпрос.

Неприятно и за двете страни ще отбележа, че самото бебе задава с темперамента си (хората се раждаме с такъв) какво е най-добро за него. Откъде накъде ще се съобразявате с него, а не с лекаря или някоя дебела книга?! Добър въпрос. Да се съобразяваш с някого е част от емпатията и обичта, мисля си аз, но има и други отговори вероятно.

Двете противоположни тези са, че:

  • Бебето до мама е най-естественото нещо на света.
  • Спането в леглото на родителите носи рискове (главно задушаване и синдрома на внезапната смърт).

Във всички стари култури – и то не само заради недостиг на пространство и проблеми със сигурността, бебетата са били непрекъснато с майките си от раждане до прохождане и след това. „Под игото“ и всякакви книги „от едно време“ разказват за одаята, където спят по ред на номерата един до друг, но няма да изпадам в умиление. Такива са били времената, така са живели. С възможностите за отопление и появата на идеята за „лично пространство“, хората са започнали да имат отделни легла, стаи – и съответно „самостоятелността“ на бебето става много важна теория.

Бебетата и къде да спят

Има бебета, които от ден 1 спят спокойно сами, и други, които търсят да се гушкат непрекъснато. Дали да „възпитавате“ в самостоятелност вторите? В голям брой книги спането с бебето е отричано и заради това изследванията показват едно – хората много лъжат по въпроса. Често пъти майките са твърде изморени да стават по десетина пъти на нощ и просто се примиряват и оставят бебето в леглото. Едно кърмено бебе още по-често спи/или се храни в леглото до мама. В този материал, публикуван от д-р Едмън Джойс, антрополог, в сайта Невроантропология, е полят обилно от факти защо да останете в едно легло с бебето през нощта.

ВАЖНО:

Авторът прави разлика между различните типове спане и обръща внимание на това, че спането на диван заедно е много по-опасно от това в легло заради възможностите за падане и задушаване на бебето във възглавниците на меката мебел. Американската педиатрична асоциация прави разлика между спане с бебето в едно легло и в една стая, като препоръчва спане в една стая с цел по-добро общо (психическо и физическо) здраве на бебето, но не и в едно легло – мнението, към която се придържа авторът. Препоръките на асоциацията по въпроса за синдрома на внезапната детска смърт са – спане по гръб, избягване на твърде меки матраци и прекомерно затопляне на бебето. В същото време те обръщат внимание на нуждата от телесен сензитивен контакт – кожа до кожа или тяло до тяло. Общуването кожа до кожа е важно не само за децата, но и за майките също, според СЗО.

Пушещи и пиещи родители са опасност сами по себе си заради дъха в първия случай, а във втория случай, заради опасността при опиянение да задушат неволно бебето

Основните му опорни точки са, че спането с бебе е културна норма в много общества, например Япония, където нивата на смъртност в най-малката група са най-ниски; кърменето е по-лесно, поради което може да продължи и по-дълго. Бебетата на кърма се хранят по-често от тези на адаптирано мляко заради специфичния състав на майчиното мляко, пише той. То е по-ниско калорично заради недоразвитите в ранна възраст стомахчета на децата.

Но ако това е биологичната причина, има и психологична страна – близостта – тази, започнала в утробата, следва логично продължение след това – в гушкането и докосването, миризмата и топлината на родителската прегръдка, което успокоява – и влияе на бебешкото дишане, телесната температура, приема на калории, хормоните на стреса (да, бебетата също имат стрес – стрес, че мама я няма например), имунитета…

Бебетата се раждат недоразвити в определена степен, за разлика от други бозайници – например те имат изграден само 25% от мозъка, който тепърва, точно в контакта с грижеща се личност, се развива най-добре.

Един друг материал, в Development Science, разглежда съня заедно под същия ъгъл, казвайки нещо съществено важно, „плачът при бебетата не е лошо поведение, което трябва да бъде поправено; то е психологически сигнал, че нещо не е наред. Децата, които са взимани, когато плачат, научават, че нуждите им ще бъдат посрещнати и в дългосрочен план плачат по-малко. От друга страна, когато бебешкият плач е константно игнориран, то може само да научи, че системата му за сигнализиране е неефективна, като по този начин се подкопава развиващото се усещане за самостоятелно справяне“. Последната част може да звучи парадоксално, заради което ще си позволя да я тълкувам – точно чрез отговарянето на нуждите на детето, то се научава, че може да се справя само – „правя нещо“ – „решавам си проблема“. Обратното – „нека плаче“, го кара да разбере, че е безпомощно, че няма никой, че каквото и да направи, е трудно, сложно, страшно, и точно тук идва дълбоко усещане за тревожност, което много хора изпитват във всякакви ситуации и не могат да си обяснят от къде е и защо е толкова силно. Бебетата не се разглезват от гушкане. Който ви го е казал или където и да сте го прочели, не е прав.

Какво се случва със самостоятелността на детето?

За каква самостоятелност говорим през първите две години на детето? Да отиде да се запише само в университет? Или да пресече на червено с 200 км/ч? Или да вземе решение само за цвета на ританките си, което вие няма да одобрите?

Бебето не би могло да живее без вас през първите месеци от живота си, а през първите години разчита изключително на вас, за да  просъществува физически, както и на емоционална подкрепа от ваша страна.

За самостоятелността може би най-точният отговор е – всяко нещо с времето си. Окажете сега подкрепа, за да се стигне до онзи очакват и страшен момент, когато детето само ще поиска да бъде самостоятелно – а вие ще сте готови да му го разрешите (порастването е и от двете страни).

Стоп! Далеч не застъпвам теза, че трябва да останете завинаги в едно легло, но като начало е идея, която си струва да обмислите, ако сте готови за нея и пристъпвате без страх. Направете опит на 6-ия месец след раждането, след втората и между 3-4 годишна възраст – с увеличаваща се настоятелност – да насочвате с любов и твърдост детето към негова стая.

Източник: Блог на психотерапевта Детелина Стаменова

Facebook Twitter Google+

0 Коментара