Лъскави петна, получени при гладене върху черни вълнени или копринени платове се отстраняват като се търкат с черно вълнено парче, натопено в разтвор от нишадър – на 1 част нишадър – 9 части вода. Още влажни се гладят от опакото с не много гореща ютия.

Петна от пот изчезват като се изперат с гореща вода, след което се търкат с кърпа, натопена в бензин. Пресни петна от пот се отстраняват с боракс, разтворен в чиста вода, както и със смес от равни части спирт и амоняк. Повреден десен от изпотяване не може да се възстанови.

Петна от плодове върху бели материи докато са пресни се поръсват със сол и изпират с гореща вода. Когато това средство не даде резултат, петната се поливат с лимонов сок (или лимонтозу) или неварено мляко.

Стари петна от плодове върху бели материи се натъркват най-напред със сапун и се оставят малко да постоят, след което се изпират с разреден разтвор от кислородна вода, а след това с амоняк. Накрая се изплакват с чиста вода.

Петната от плодове върху копринени материи се навлажняват с хладък разтвор от боракс, оставят се да престоят няколко минути, след това се изплакват с чиста вода.

Пресни петна от плодове върху цветни памучни и вълнени платове се премахват като изцапаното място се поставя върху някакъв съд – леген, дълбока паница и други, и бавно се полива със струя от вряща вода, докато петното изчезне.

Другото изпитано средство е навлажняването на петното със силно разреден разтвор от амлоняк, след което се изплаква основно.

При употребата на амонячен разтвор върху цветни материи трябва да се внимава много. Изобщо кислородната вода и амонякът да се употребяват само в много разредено състояние.

Пресни петна от трева се изпират веднага с вода и сапун. Друго изпитано средство е да cе трие петното със спирт или разреден амоняк. Копринени и цветни материи се изплакват веднага с вода и оцет.

По-упорити петна се намазват с масло и след това се изпират с вряща вода или навлажненото място се държи на сярна пара.

Петна от трева върху фланелени платове изчезват като се намажат с белтък и глицерин по равни части и след 2 часа се изперат.

Петна от мухи се трият с разреден с топла вода амоняк или със сапун и спирт.

Петна от сладолед върху ленени, памучни и вълнени платове най-напред се отмазняват с бензин, а след това се намокрят няколко пъти с топъл 1-процентов разтвор от амоняк, докато изчезнат.

Пресни петна от кръв – изпират се с хладка вода, може да се добави малко сапун.

По-стари петна от кръв върху ленени и памучни платове се накисват във вода цяла нощ; копринени и вълнени материи се киснат само 1/2 час.

Петна от кръв върху кадифе се изпират със сапун и хладка водач или се търкат със спирт и се изплакват с чиста вода. След като се изчисти петното, плата се държи върху топла печка, за да се изпари влагата.

Петна от кръв върху цветни вълнени платове се натриват с каша от нишесте и студена вода. След като изсъхне кашата, платът се изтупва от опаката страна.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара