Вие правите ли секс? (и след като получихме вашето внимание, е време да ви попитаме важния въпрос) Ти! Направи ли си застраховка?

Съвсем конюнктурно и неособено забавно, в този брой ще те запознаем със застраховките.

Имам една приятелка – Биляна. Заедно с нейните момичета, тя е застрахователен брокер и ми е разказвала за какво да внимавам.

Автокаско

Това е застраховка, която покрива щетите по колата, както при дребни делнични поразии, така и при големи поразии, като катастрофи или градушки. Колата се оцянява по един каталог, който се нарича “Шваке”. Там пише колко точно струва твоята кола и застрахователната премия е процент от цената на колата. Хубаво е да си правиш застраховките при застрахователен брокер, защото той има поглед върху всички компании на пазара и може най-добре да те консултира за твоя случай.

Имай предвид, че застраховката на колата не ти дава право безогледно да я джаскаш, както ти падне, защото при всяка следваща щета покритието й става по-ниско и се налага “дозастраховане”. Тоест, доплащаш, за да бъде възстановена пълната сума на колата, за ремонта, който застрахователите са платили след отстраняване на щетите.

Правейки си каско, ще се сблъскаш със следните термини:

Официален сервиз – сервиз на официален вносител, където ремонтът се извършва с нови и оригинални части.

Доверен сервиз – серзиз, с който застрахователят има договор, но ремонтът се прави с алтернативни или части втора употреба. Това могат да бъдат сервизи, в които си свикнала да ходиш и им имаш доверие.

Плащане по оценка на застрахователя (експертна оценка) – застрахователната компания изчислява размера на обезщетението и го изплаща, но практиката показва, че то не винаги е достатъчно за извършване на ремонта на МПС-то, да не кажа, че си е направо ниско и ако искаш да си възстановиш щетите, ще трябва да правиш страшни гимнастики. Обикновено плащането по оценка има смисъл при стари коли, на които не държиш много, много.

Каско при кражба – покрива само кражба на МПС-то.

Каско само за ПТП – покрива само пътнотранспортни произшествия.

Ако се случи нещо, си длъжна да звъннеш на съответните компетентни държавни органи незабавно, на застрахователя в 3-дневен срок, а в случай на пожар, кражба или грабеж на автомобила – в рамките на 24 часа.

Ако се чудиш кога си струва да се направи каско и кога няма смисъл, отговорът е прост – винаги си струва, за да не се налага след градушка да „мигаш като софиянец без каско”.

Внимание! Ако стане някакво застрахователно събитие, катаджиите идват и взимат алкохолна проба от участниците в събитието. Ако си пила – забрави за обезщетение! Каското не ти важи и ако има стачки, бунтове, граждански вълнения, терористични атаки…

Какво не можеш да застраховаш?

Мотори може да бъдат застраховани срещу ПТП и дори и срещу кражба, но цените са отказващи, защото рискът при тях е много голям и тарифните ставки са значително по-високи.

На теория всичко може да бъде застраховано, дори и доста екзотични неща. Има едни интересни застраховки, наречени Бутици, като например дупето на Джей Ло или гласа на Селин Дион, застраховка срещу загуба на чадър или по време на круиз, ако духне вятър и отлети шапката на кралицата и т.н., но на практика не е точно така поне в България. Тук застрахователната ни култура генерално не е особено висока и застрахователите няма как да правят подобни нестандартни продукти, защото е невъзможно да преценят риска, а оттам и няма как да се изчисли и цената.

С две думи – приеми, че застраховката на автомобила е важна, колкото и горивото за автомобила. И свикни с това.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара