Растението киноа (Chenopodum quinoa) се смята за свещено и е с древен произход (според някои източници в Южна Америка са я използвали за храна още преди около 10 000 години). В цивилизацията на инките е една от трите основни култури наравно с царевицата и картофите. В продължение на хилядолетия присъства задължително във всекидневното им меню. Според легендата засаждането на полето с тази култура се превръщало в празник, а първите семена,които се съхранявали в специален златен съд, хвърлял вождът на племето, разказват в блога на Зоя.БГ.

Едногодишното растение е с широки листа, които могат да се използват за приготвяне на салата. На пръв поглед семената му приличат на пшеница или кускус, но са несравнимо по-пълноценна храна от тях.

Отглежда се по склоновете на Андите, където я наричат дребен ориз. Използват я не само за храна, но и като лекарство – за облекчаване на болки и за по-бързо зарастване на рани. От нея произвеждат и алкохолна напитка, която по вкуса си прилича на бира.

Семената на растението са богати на белтъчини – 16,2%. Някои сортове киноа съдържат над 20% протеини. Освен чист белтък в тези малки зрънца се съдържат всичките 8 аминокиселини, необходими на тялото ни, както и въглехидрати, мазнини, някои витамини, минерали, желязо, калций и магнезий. Освен на белтъчини семената са ценен източник на скорбяла, захари, минерали, витамини, растителни влакна. Чаша суха киноа съдържа 318 калории.

Киноата е изключително хранителна – половин чаша киноа осигурява денонощната порция от протеини, необходима на децата.

Киноата е царицата на зърнените култури, най-вече заради високото съдържание на незаменими аминокиселини, висока протеинова балансираност, липсата на глутен и е идеална за всички, които са алергични към него.

Диетолозите я уважават и препоръчват за хора с проблеми в храносмилането, спазващи диети, спортуващи , малки деца и бременни жени.

Вкусът на семената е неутрален, с лек орехов нюанс. От тях се приготвят различни блюда, сервират се като гарнитура, основно ястие и десерт.

Преди употреба зърната трябва да се измият добре под течаща вода. Варят се като ориза – заливат се с вода в съотношение 1:2 и след като водата кипне, се оставят на слаб огън 15-20 минути. При варене киноа увеличава своя обем 4 пъти, като в средата зърното става прозрачно, а около него се образува малко кръгче. Всички рецепти с ориз, кускус или булгур могат да се приготвят и с киноа. Използва се вместо макаронените изделия, пекат хляб от него, приготвят се разнообразни блюда. Освен това може да се добавя и в супи вместо ориз или фиде-в Колумбия, Еквадор и Перу например са популярни бургери от киноа с орехи. Класифицират ги като бърза храна и местното население с удоволствие ги хапва на обяд. Бургерите се приготвят от киноа, лук, моркови, слънчогледово семе, бадеми, целина и се пържат в зехтин.

Някои казват, че за да свикнете с нова храна, трябва да я опитате около 5-10 пъти. Киноата може би ще ви допадне още след втората порция. Особено, ако имаме предвид колко полезни вещества съдържа.

Може да я добавяте в зеленчукова салата, да я хапвате подправени със соев сос, балсамов оцет и чесън.

Разновидност на бялата киноа е многоцветната / черна киноа/ . За приготвянето и е необходимо малко повече време. Сваряването и отнема около 25-30 минути, докато за приготвяне на бяла киноа са нужни 15-20 минути. Многоцвсетната киноа е и по-предпочитана за добавяне към салати.

Рецепти от Курукяк

Табуле с киноа (за двама):

1 ч.ч. сварена киноа

2 връзки магданоз; 2 домата; 1 глава сух или 2 стръка пресен лук

1 лимон (сока);

зехтин и сол на вкус

Сварете киноата във вода в съотношение 1:1 и я оставета да изстине. Нарежете на дребно магданоза, доматите и лука. Сложете всичко в голяма купа, добаветв лимоновия сок, зехтина, солта и разбъркайте добре. Може да прибавите и парченца козе сирене.

Салата с киноа и 3 вида чушки (за двама)

1 чаша сварена киноа

1 червена, 1 зелена и 1 жълта чушки

1 скилидка чесън или 2 стръка пресен чесън

1 връзка копър

1 лимон(сока);

зехтин и сол на вкус

Сварете киноата във вода в съотношение 1:1 и я оставете да изстине. Изпечете чушките и ги обелете. Нарежете на дребно чушките, копъра, чесъна и ги прибавете към киноата. Добавете лимоновия сок, зехтин и сол на вкус. Разбъркайте добре. Може да прибавите и парченца козе сирене.

Сурова салата от киноа

3 чаши накисната (покълнала) киноа

1 чаша нарязани домати

1/2 краставица нарязана на кубчета

1 зелен лук

сока на 1/2 лимон

Разбъркайте всичко в купа и се насладете.

Как да си приготвим покълнала киноа

Взимаме необходимото количество киноа, измиваме я обилно с вода, поставяме в буркан или купа, като заливаме с двойно повече вода, защото тя ще увеличи размера си. След няколко часа (4 например) я отцеждаме и измиваме обилно с вода. Така сме сигурни, че ще изхлърлим сапонините (вещество, с което е покрито зрънцето, горчиво на вкус и слабо отровно) и инхибиторите (които всъщност се съдържат във всички зърна, ядки, бобови култури). Така вече подготвена е готова за консумация. Може да я слагаме във всякакви салати, да си правим вкусни плодово-зърнени закуски, да си правим сурови хлебчета, а и може да пробвате мляко от киноа. Вариантите са хиляди, всичко зависи от вкусовите ви предпочитания.  (източник: земя на заем)

Мляко от киноа

1/2 чаша киноа

4 чаши вода

щипка хималайска сол

за подслаждане: мед, агаве, стевия

1/2 лъжица ванилия екстракт (по избор)

Сложете киноата в купа и покрийте с вода. Трябва да престои една нощ.

Измива се добре с вода.

Сложете всичко в блендер с 1/2 вода и разбийте на висока скорост за най-малко минута.

Прибавете вода до получаване на желаната консистенция.

Ароматни пилешки шишчета и киноа със зеленчуци

2 бр. пилешки гърди

1 к..л. хариса

сок от 1 лайм

сол, прясно смлян черен пипер

250 г киноа

1/4 червена зелка, нарязана на ситно;

1 голям морков, настърган на ситно;

1 шепа печурки

100 г зелен боб, нарязан на тънки ивици

Нарязваме пилешките гърди по дължина, на тънки ивици. В купа смесваме солта, черния пипер, харисата и сока от лайм. Прибавяме пилешките жулиени, разбъркваме добре и оставяме в хладилника за 30 минути. В малко олио запържваме за 2 минути зелето, гъбите и зеления боб. Сваряваме киноата според указанията на опаковката. Нанизваме пилешките жулиени на шишчета и ги пържим с малко олио в незалепващ тиган. В купа смесваме киноата, запържените зеленчуци и настърганите моркови. Сервираме веднага.

Можете да намерите Киноа и в Зоя.БГ, ето тук:  Насипна био киноа
Многоцветна /черна киноа/ може да намерите тук:  Насипна многоцветна био киноа

Facebook Twitter Google+

0 Коментара