Знаете ли, че сладолед са поднасяли преди повече от три хиляди години в домовете на богатите китайски семейства! Представлявал е сок от пресни плодове в комбинация със сняг или лед. Марко Поло пренася в Европа рецептата за охладен шербет от Китай, който бързо става популярен в знатните италиански домове.

soft-ice-cream-cone-617724_640Италианците доразвиват рецептата като добавят към сладоледа плодове, ядки, бисквити и ликьор, а на французите дължим рецептата за сметанов сладолед.

Начало на съвременното промишлено производство на сладолед поставя американецът Яков Фусел, който през 1851 г. отваря в Балтимор първата сладоледена фабрика.

Съвременният индустриално-произведен сладолед е емулсия и пяна, състояща се от въздушни мехури, захариди, протеини, мазнини, стабилизатори, емулгатори, вкусово-ароматни вещества и вода. За щастие напоследък се предлагат и бутикови ръчно-правени сладоледи с истинско мляко и сметана, които са доста по-приемлив вариант от индустриалните.

Според учени от медицинския факултет на Харвард умерената консумация на пълномаслен сладолед е съвместима със здравословния начин на живот.

Те дори препоръчват на жени, които планират забременяване да хапват по една топка (около 50-70 гр) пълномаслен сладолед или 1/2 чаша пълномаслено високо-качествено кисело мляко на ден.

 

Ако обаче искате през лятото да си хапвате сладолед по-често или в по-голямо количество, можете да опитате тази алтернативен, лесен за приготвяне и много по-ниско калоричен сладолед на Магдалена Пашова. Тя описва рецептата в своя блог Naturelita , опитайте го без угризения.

icecream-4 (2)

За приготвянето не ви е необходима машина за сладолед. Рецептата съдържа само и единствено плодове, което я прави изключително лека и подходяща за хора, които внимават за фигурата си. Ако пък имате деца, които обичат сладолед, а отказват да ядат плодове, това е един хитър начин да задоволите желанието им за сладолед и в същото време да обогатите дневното им меню с повече витамини.

Домашен диетичен сладолед

Продукти (за 4 чашки):

  • 2 големи банана (или 3 малки)
  • ½ чаша ягоди, малини или къпини, боровинки, смокини
  • 2 с.л. кокосово масло
  • натрошени ядки, семена, какаови парчета и т.н.

Приготвяне:
Обелете бананите, нарежете ги на парчета и ги сложете за няколко часа в хладилната камера или фризера да замръзнат добре.
Смесете парчетата банан с останалите плодове и кокосовото масло в купата на кухненския робот и разбийте на крем (30-40 сек). Поръсете с натрошени ядки и семена и гарнирайте с допълнително плодове. Можете да добавите и цели ядки или парченца сурово какао към самия сладолед, преди да го порционирате в купички.

Сервирайте веднага.

П.С. Сладоледът няма да се получи добре, ако замразите бананите цели, тъй като ще имате затруднения с пасирането им. Ефектът се разваля и ако предварително приготвите сладоледа и го съхранявате в камера – десертът е най-близо до истински сладолед, ако се поднесе веднага след приготвянето му.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара