Силна, прерязваща болка, която се появява внезапно, сковава лицето и се изпотявате от напрежение. Първото място за помощ, за което се сещате, е зъболекаря. А стоматологът не винаги може да постави точна диагноза и е доста вероятно да започне лечение или направо да извади зъб от болезнената зона.

Това ли е най-правилното решение? В никакъв случай, ще кажат неврохирурзите. Защото симптомите са типични за заболяването невралгия на троичния нерв.

За ставащото все по-популарно страдание на средната възраст говорим с неврохирурга от университетска болница „Св. Анна” д-р Розен Разков.

Симптоми

Заболяването започва с остри пристъпи в лявата или дясната половина на лицето. Те са краткотрайни – от няколко секунди до няколко минути. Болката е типична и наподобява удар от електрически ток. Обхвща горночелюстния и долночелюстния клон на нерва, който преминава и през зъбите. Затова много често преди да стигнат до неврохирургията, болните се обръщат към зъболекар, който им вади здрави зъби. Само че болката остава, като хроничните пристъпи се редуват с ремисии. Често тя може да е толкова силна, че докато отзвучава, пострадалият да не усеща промяната.

Причини

Причината за тази силна болка е в раздразнен троичен нерв (това е нервът, който излиза от мозъка и се разделя на три клона към лицевата част на главата, откъдето носи и името си), около който по някакъв начин се е преплел кръвоносен съд. От постоянните пулсации на този кръвоносен съд нервът се раздразва и реагира със съответната болка. Причините за появата на заболяването може да са от стоматологичен характер – кариес, пулпит, възплен зъбен гранулом, периодонтит. Тя може да е и последица от грип, простуда, захарен диабет, синузит, подагра, интоксикация, тумор, сифилис.

Разпространение

Заболяването се появява обикновено след 50 годишна възраст, когато кръвоносните съдове са станали по-твърди. 90 на сто от случаите са едностранни – засягат само едната лицева страна и то предимно дясната й половина. Най-често кръвоносният съд засяга 2 или 3 клона на троичния нерв и много рядко само един.

Провокатори

Болката може да се появи дори след най-невинно полъхване на вятър или от едно докосване с ръка по лицето. Много често тя идва след наплискване с вода, миене на зъбите или по време на бръснене. При някой хора се появава и по време на хранене или разговор, когато някои от лицевите мускули се съкращават.

Лечение

Ако пациентът има изброените симптоми, трябва да потърси неврохирург. Най-честото подозрение от наша страна е преплитане на кръвоносен съд около нерва и постоянно дразнене.

Ако диагнозата се окаже вярна, предлагаме консервативно или оперативно лечение. Първото се прави с болкоуспокояващи, главно витамини В1 и В12 във високи дози, с антиспазматични лекарства или антитоксични препарати във вид на мазила. Добре се повлиява и от иглотерапия.

Тези видове лечение обаче са временни и не ликвидират причината за заболяването. Единственият път за излекуване от невралгия на троичния нерв е операцията. Тя не е лека, защото трябва да се проникне в областта под малкия мозък. Прави се под микроскоп, като се отмества кръвоносния съд от ствола на нерва, за да престане да го дразни.

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара