Скъпи дами, когато аз бях студентка по медицина (а това беше преди около 25 години), в учебниците по акушерство пишеше, че за възрастна първескиня се смята бременна над 25 години. Смеехме се на по-възрастните майки и разказвахме вица за детската градина и бабата. Но някак плавно минаваха годините и неусетно родилните зали се напълниха с жени над 35-40 години, раждащи за първи път.

Психолози, социолози, лекари, изследователи на обществения живот изписаха тонове хартия, опитвайки се да обяснят новата тенденция. Несигурният утрешен ден, борбата за професионално израстване и материално благополучие се сочеха като основни причини за отлагане на майчинството.

Но според мен не е само това. Излизането на жената от дома, новата й роля в семейството и в обществото, повишените очаквания от нея, всичко това се отрази на визията й за нормален и пълноценен живот. Както добре знаем, многото права водят до много задължения.

В болницата, в която работя, близо една трета от раждащите са на възраст над 34 години и около 60% от тях раждат за първи път.

С какво може да бъде опасна една късна бременност?

Аз ще започна с психиката. Много е важно една такава бременна да бъде психологически стабилна. Какво имам предвид? Тези пациентки обикновено са доста емоционално лабилни, първо защото се притесняват за бъдещото си дете (за някой от тях това е „последен влак”) и второ, защото се срамуват от късната си бременност. Мили дами, ами вижте какво става в Холивуд. Повечето известни артистки раждат след 40-43 години. В този ред на мисли се сещам за моя пациентка, която на 46 години забременя за първи път и роди. Вярно, че мъжът до нея беше с 15 години по-млад. Скоро беше на преглед и мога да ви кажа, че изглежда прекрасно. Майчинството й се отрази добре.

Но да не прекаляваме.

Бременността след определена възраст носи своите рискове. Първо с нарастването на възрастта се намалява възможността за забременяване. Увеличават се рисковете от раждането на генетично увреден плод. Като прибавим и това, че след 35 години у самата жена започват да се обаждат различни болежки и да се появяват първите признаци на хронични заболявания, картината не изглежда толкова розова.

Какво препоръчва акушер-гинекологът?

На първо място – използване на пренатална диагностика. Какво значи пренатална диагностика? Това е диагностика на плода преди раждането му. Състои се от следните методи – ранен и късен биохимичен скрининг (кръвно изследване) за така наречения „интегриран риск”, фетална морфология на плода (ултразвуково изследване) и амниоцентеза при нужда (ДНК изследване на околоплодната течност под УЗ контрол за установяване на генетични заболявания у плода).

В инерес на истината, първите две изследвания са ориентировъчни, докато последното дава 100% диагноза. В комплект достоверността им е около 90%. Само за сведение, ако на 35 години рискът от тризомия (тежко генетично заболяване) е 1:179, то на 40 години той се увеличава на 1:63, а на 45 години вече става 1:19.Тези цифри се основават на родените деца с хромозомни аномалии.

Какви съвети мога да ви дам?

Мили дами, ако сте от групата на 35- 43 г., неродили своите деца, давайте смело. Изберете си гинеколог, стриктно спазвайте неговите съвети, направете всички възможни изследвания и се радвайте на бременността си.

Ако сте на възраст около 50 г. и не сте преживели майчинството, искрено ви съветвам -не ставайте опитни зайчета. Има и друг начин да осмислите живота си. Ако сте в малко по-млада възраст под 35г., по възможност не отлагайте във времето бременността, не я поставяйте на второ място. Много по-лесно е, когато всяко нещо е с времето си.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара