Да, така е – без слънце няма живот.

Разбирайте го, както искате – например в макрокосмически и планетарен смисъл. Или в общочовешки план, където:

– под въздействието на слънчевите лъчи в клетките на кожата се синтезира витамин D, необходим за здравината на костите;

– слънчевите бани ни зареждат с енергия и добро настроение;

– благодарение на златните лъчи веднъж в годината кожата придобива неповторим красив оттенък.

НО

огненото светило може да нанесе и непоправими вреди, ако прекалите с доверието към положителните му черти.

Слънцето е един от главните обвиняеми в процеса на стареенето на кожата. Ултравиолетовите лъчи разрушават една от основните й защити – липидния бариерен слой. След обезвреждането на тази защита кожата става суха и безжизнена, появяват се малки, незаличими бръчици.

Има и друга лоша новина – всичко това се случва най-вече докато се трудим усърдно върху желания тен през лятото.

По принцип загарът е защитна реакция на организма срещу облъчването. Под действието на ултравиолетовите лъчи клетките на кожата започват активно да произвеждат пигмента меланин. Но и тази функция не е с неограничени възможности. Когато търсенето (излагането на слънце) надхвърли предлагането (производството на меланин), настъпва дефицит на кисело мляко по Черноморието за преодоляване на последиците от опустошителния пожар по кожата. Имайте предвид, че освен бърз преход към видимо състаряване слънчевото изгаряне осигурява и по-голяма вероятност от поява на рак на кожата. Затова използването на слънцезащитна козметика не е препоръчително, а задължително.

Дотук е лесно, теоретично сте мотивирани и подготвени. Проблемите винаги идват с практиката, която в случая се състои от

а) избор,

б) приложение.

И при двете няма да сбъркате, ако заложите на принципа, според който си избирате и дрехи – т.е. вземете това, което ви отива. Ще го познаете по комбинацията от два признака: вашия тип кожа и продукт с достатъчно висок като защита фактор за този тип кожа. Факторът се познава по характерното съкращение SPF (Sun Protection Factor) и номер след него.

Колкото по-голяма е цифрата, толкова по-висока е защитата. Обърнете внимание и на още нещо – избраният от вас слънцезащитен продукт да е водоустойчив.

Следва подробен алгоритъм на действие.

I тип

Особени белези:

– кожа – много светла, свръхчувствителна, посипана с лунички;

– коси – рижи;

– очи – сиви или зелени.

Реакция на слънце

Притежателките на този тип кожа практически нямат никакъв шанс да се сдобият с тен. Те се покриват с болезнена червенина и изгарят. Единственото, което могат да постигнат, е далечно подобие на загар – тип обветряне, но само при спазване на пълна програма от мерки за безопасност.

Защита

На тези дами изобщо не се препоръчва излагане под преки слънчеви лъчи. Постигане на някаква здравословна промяна в цвета на кожата е възможно с плаж на сянка рано сутрин или при залез слънце. През лятото е задължително да използвате непрекъснато пълна серия от слънцезащитна козметика дори и когато отивате до магазина. В първите пет дни от ваканцията на море заложете на продукти с фактор на защита минимум 30.

След това може да преминете на мляко за тяло със SPF 20 и SPF 24 за лице.

II тип

Особени белези:

– кожа – светла и много чувствителна към слънце. Обикновено през лятото по лицето и раменете се появяват лунички;

– коси – от светлорижи до светлоруси;

– очи – сини или сиви.

Реакция на слънце

Отначало кожата дълго червенее, а после червенината преминава в загар.

Защита

През първите пет дни използвайте слънцезащитна козметика със SPF 24 за тяло и 30 за лице. После преминете на продукти със SPF 18 за тяло и 20 за лице. Ако лицето ви започне да изгаря, върнете се към по-силното средство за защита. Безопасното пребиваване под преки слънчеви лъчи без защитни средства е максимум пет минути.

III тип

Особени белези:

Този тип е най-разпространен по нашите географски ширини:

– кожа – не е млечнобяла, но не е и смугла;

– коси – кестеняви, тъмноруси или светлокафяви;

– очи – пъстри, зелени, светлокафяви, сиво-сини.

Реакция на слънце

Този тип бързо прави загар, но до определен шоколадов оттенък. След това практически не потъмнява, независимо още колко време продължава излагането на слънце. Най-голяма вероятност от изгаряне съществува през първите пет-шест дни на плажа.

Защита

През първите три дни използвайте козметика с фактор на защита 20 или 18. А после намалете до SPF 10 или 8. Безопасното излежаване на морския бряг без защита – не повече от 15 минути.

IV тип

Особени белези:

– кожа – смугла;

– коси – черни или тъмнокафяви;

– очи – кафяви или друг тъмен оттенък.

Реакция на слънце

Такава кожа много бързо придобива красив тъмнокафяв цвят. Практически не изгаря, но при злоупотреба със слънцето започва да се лющи.

Защита

През първите три дни на плажа използвайте козметика със SPF 10 или 12. А после преминете на по-нисък фактор – SPF 8. Освен това вие сте сред щастливците, които спокойно могат да използват продукт за интензивен загар. Безопасното пребиваване на слънце без предпазни мерки за вас е около 30 минути.

V тип

Особени белези:

– кожа – много смугла;

– коси – черни;

– очи – тъмни.

Реакция на слънце

Класически пример за интензивен загар буквално от въздуха. Почти никакъв шанс за изгаряния. Въпреки това съобразяването с минимални правила за безопасност не е излишно.

Защита

През първите три дни си спомнете съвета за минималните правила за безопасност и използвайте козметика със SPF 8. После – средство със защитен фактор 4. Безопасното излагане на слънце за вас е около час.

Допълнителни инструкции

– Нанасяйте слънцезащитното средство 20–30 минути преди да отидете на плаж.

– При резки температурни промени всички слънцезащитни средства губят свойствата си и бързо се развалят. Затова винаги дръжте флакона или тубичката на сянка.

– Ако кожата ви е предразположена към обриви или пъпки, ако се потите много, препоръчително е да използвате гелообразна слънцезащитна козметика. Имайте предвид, че този вид продукти бързо се отмиват и трябва да се нанасят на всеки 30–40 минути.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара