На диета се подлагаме, когато трябва да отслабнем. Това е нейното банално приложение, с което сме свикнали. Противоболковата диета обаче е нещо ново. И, казват учените, много перспективно.

За противоболкова диета се заговори за първи път преди 20 години. Но едва сега се натрупаха достатъчно данни за способностите на някои продукти да повишат значително прага на чувствителност към болката. И ето какво се получава при анализиране на данните от последните изследвания на тази тема.

ЛЮТОТО ЛЕКАРСТВО

Първи от противоболковите продукти бяха изучени лютите червени чушлета. Оказа се, че те съдържат веществото капсацин, което се свързва с рецептора Trpv1 и по този начин предизвиква ефекта на местна упойка. Лютото парва езика и организмът веднага реагира със защита, като засилва отделянето на определени вещества, сред които и ендорфините – хормоните на щастието с мощен обезболяващ ефект.

Любителите на суши пък добре познават подправката уасаби. Тя също се явава стимулатор на един от противоболковите рецептори – така и се нарича – уасаби рецептор. Със същия успех биха могли да го нарекат на чесъна, горчицата и т.н. С две думи: всичко, което горчи и люти, задейства този индикатор.

Събуждате се с главоболие? Планирайте обяд в японски ресторант и си поръчайте риба, салата от водорасли и уасаби.

ВАЖНО! Всички люти подправки облекчават острите, внезапни болки, но не са толкова ефективни при хроничните. Ако сте се ударили, порязали, внезапно ви заболи глава, пикантните подправки ще подействат веднага. Но не бива да ги използвате всеки ден – вредно е за стомаха. Колкото до дозировката, налага се да я преценявате на око. Клинични изпитания на „лютите аналгетици” все още не са провеждани.

ПОВЕЧЕ ЩАСТИЕ – ПО-МАЛКО МЪКИ

А може би съществуват и противоболкови продукти с по-мек характер? Да, отговарят учените и предлагат да пием повече мляко, да ядем пуешко месо, яйца, лешници, слънчогледови семки и бадеми. Тези продукти са богати на триптофан – аминокиселина, която също повишава прага на болката. Тя е „строителният материал”, от който се произвежда серотонин – още един хормон на щастието с изразено обезболяващо действие.

ВАЖНО! Триптофанът категорично е полезен. Страдащите от хронични болки смело могат да включат в менюто си колкото се може повече от изброените продукти. Е, разбира се, пуйка с бадеми за обяд едва ли ще ви избави от пристъп на мигрена, но пък и надали в такъв момент ви е до ядене. Точни препоръки колко мляко или яйца трябва да се поемат дневно, за да се справите с различни по характер страдания, също не съществуват – все пак от организъм до организъм има разлика… Но фактът, че триптофанът повишава прага на чувствителност към болка, е безспорно доказан.

МАЗНО – НЕ!

Противоболковата диета е преди всичко хранене с ниско съдържание на животински мазнини. Това твърди американският изследовател Нийл Бернар в книгата си „Храните, които побеждават болката”. В нея той обобщава дългогодишния си опит от прилагането на конкретни хранителни режими при различни заболявания.

Бедното на мазнини меню намалява нивото на холестерина, подобрява обмяната на веществата, нормализира хормоналния баланс. А съвкупността от всичко това снижава честотата и интензивността на болковите пристъпи, твърди Бернар. И се аргументира с примери:

Предменструален синдром и месечно неразположение – придружаващата ги болка намалява при изравняване на баланса на женските полови хормони.

Стенокардия – бедната на мазнини диета подобрява кръвоснабдяването на сърцето и ужасното пристягане в гърдите значително се облекчава.

Мигрена – пристъпите значително се разреждат, тъй като основните им провокатори са мазните продукти.

Остеохондроза – когато се премине на хранене с ниско съдържание на мазнини, един от положителните ефекти е сваляне на излишните килограми. По-ниско тегло – по-малко натоварване на гръбнака и ставите!

Според доктор Бернар в състава на всяка противоболкова диета задължително трябва да влизат броколи, черен и зелен чай, риба, соеви продукти, грозде, ананас и много други плодове и зеленчуци.

ВАЖНО! За разлика от всяка друга тази диета може да се прилага вечно. Пониженото съдържание на мазнини е еталон на здравословно хранене. Не е много ясно след колко точно време ще настъпи трайно повишаване на устойчивостта към болка, но със сигурност ще се вталите и ще се предпазите от много болести, сред които хипертония, инфаркт и инсулт.

КЛАСИКА №1

Разновидност на противоболковата диета е признатата като „диета №1” на известния специалист по лечебно хранене М. И. Певзнер. Тя се прилага от години в лечебните заведения при заболявания на стомашночревния тракт. С нея и обострянето на гастрит и кървящата язва се лекуват на принципа „на болния орган е нужен покой”. В резюме диета №1 препоръчва: всеки продукт трябва да се смели, стрие, настърже, да се приготви на пара или да се свари и чак тогава да се яде. И нищо люто, мариновано и солено!

КАКВО ДА ЯДЕМ ПРИ РАЗЛИЧНИ БОЛКИ

Болни стави – морска риба и морски дарове, каши от ечемик, булгур и елда, кокоши яйца, много плодове и зеленчуци

Мускулни болки -2 чашки кафе дневно, чаша вишнев сок всеки ден, повече вода

Мигрена -морска риба, кафяв ориз, елда, овесени ядки, царевично, соево олио, зехтин, морски водоросли, пикантни подправки, зелен чай

Предменструален синдром – бобови култури, черен дроб, зелена салата, каши от просо, соеви продукти, банани, спанак, тиквички, ядки и слънчогледови семки, повече вода.

Остър гастрит, язва -мляко (4-5 чаши дневно), млечни каши, твърдосварени яйца, суфле от нетлъста риба, приготвено на пара, плодови кисели, билков чай с мляко.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара