Историята на Дюселдорф и на близкия до него Леверкузен е разказ за трънливия път и постижения в индустрията и дизайна. Именно последните две ключови думи: индустрия и дизайн, ни водят в Северен Рейн-Вестфалия, за да тестваме по пътищата на тази богата германска провинция новата Mazda CX-60.

С изцяло новия си кросоувър японската високотехнологична автомобилна компания стъпва за първи път в премиум сегмента, заявявайки своите амбиции по безапелационен начин. С хармоничните си пропорции и размери от 4,75 м дължина, 1,89 м широчина, 1,67 м височина и 2,87 м междуосие, новата Mazda CX-60 съперничи достойно на утвърдени конкуренти от Европа като BMW X3 и Mercedes-Benz GLC.

Mazda за „отличници“

Краткото описание на последното попълнение в портфолиото на Мазда звучи така: най-луксозната, най-голямата, най-мощната и най-икономичната, правена някога от Mazda под мотото “Crafted in Japan”.

Чисто новият луксозен SUV се отличава от досегашните си „роднини“ по това, че използва платформата Skyaktiv Multi Solution Scapable Architecture (SMSSA), при която колелата са със задно задвижване, а двигателят е разположен надлъжно.

Силовите й агрегати са истинска изненада според специалистите: новата Mazda CX-60 е първият Plug-in хибрид на марката и съчетава в себе си прочутия SKYACTIV-G 2,5-литров четирицилиндров бензинов двигател, с електрически мотор и 17.8 кВтч литиево-йонна батерия.

Системната мощност на хибридния силов тракт е

327 конски сили – тъкмо това прави CX-60 PHEV най-мощния шосеен автомобил,

произвеждан от Mazda досега. Макар да тежи почти 2 тона, оборудваната със система за задвижване на всички колела i-Activ Mazda CX-60 ускорява от място до 100 км/ч за 5,8 секунди. Нововъведение при луксозния кросоувър е 8-степенната автоматична скоростна кутия, а режимите на шофиране са пет: нормален, спортен, офроуд, за теглене и EV.

Електрическият заряд в батерията на CX-60 е достатъчен, за да бъдат изминати 63 км със скорост до 100 км/ч, без изобщо да се ползва бензиновият двигател. Скоро се очаква производството и на шестцилиндрови двигатели с бензин и дизел. Първият ще е с обем 3.0 литра, а вторият – 3.3.

Soul in Motion

Познавам уж добре характера на Mazda – все пак личната ми кола е Mazda CX-3. Но Mazda CX-60 e съвсем друг вид хищник. Ако моята пъргава ламаринена „сестра“ ми напомня на голяма дива котка с безшумната си елегантност, извит гръбнак и жълти фарове-очи, то най-новият кросоувър на Mazda ми прилича по-скоро на расово и грамадно Дого Аржентино.

Точно такова е „кучешкото“ му излъчване: респектиращо и солидно,

самоотвержено и предано, внушаващо усещане за изключителна сила, издържливост и бързина. Както знаем от практиката, кучетата-пазачи са далеч по-лоялни компаньони от котките и аз поне така си обяснявам новия подход при премиум дизайна – като еманация на търсенето на господство, на предсказуемост и стабилност.

Дългата предница с вертикална решетка, напомняща пчелна пита, осветеното крило, линията на матричните LED фарове и късата задна част на кросоувъра са свидетелство за тези сериозни промени във визията. Акцентите отпред са много „по-озъбени“ и забележими, сякаш със своята внушителност CX-60 има за цел да инжектира у водача едно различно и зряло самочувствие на пътя.

В изработката на новия кросоувър все така прозира философията на прочутия KODO дизайн на Mazda: че колата е много повече от купчина метал или безлично средство за придвижване. Че има характер и душа, Soul in Motion. Почти непосилната задача автомобилът „да оживее“, да му се придаде изразителност като на

движещ се хищник,

е изпълнена отново блестящо от японските дизайнери. Подобна естетика наблюдаваме и в интериора – щедри пространства и комфорт за всички пътници, съчетание от висококачествени материали и облицовки, изискани дискретни линии.

Ултимативният дизайн е запазена марка на Mazda: при CX-60 той се изразява в смесване на различни текстури като кленово дърво, естествена напа кожа и тъкани, обработени в традициите на японските занаяти, и хромирани детайли. Но най-отличителната дизайнерска черта на новия луксозен SUV са уникалните шевове на арматурното табло, които черпят вдъхновение от древното изкуство на връзването на възли Musubu.

Тези „висящи шевове“,

избродирани с шивашката техника Kakenui, съзнателно не са затегнати – между тях е оставено пространство, което издайнически разкрива материала под пролуката. Обработката на тапицерията от кленово дърво отразява японската естетика Hacho – асиметричен баланс с умишлено видими неравности. Всеки детайл е изработен с педантично внимание, за да се почувстват пътниците в наистина скъпа и луксозна кола. А озвучаването от BOSE може да превърне салона на CX-60 в концертна зала на колела.

Неотменна част от неустоимия и скъп „Мазда-парфюм“ е уникалният за бранда червен цвят в изумителния му Soul Red Cristal нюанс. Но специално за своя премиум CX-60 кросоувър японският производител е създал и съвсем нова, премиум боя – Rhodium White Premium. Това е сложно, едновременно копринено гладко и фино-зърнесто бяло, състоящо се от 3 слоя: цветен (бял), покритие от ултра-тънки алуминиеви люспи с висока яркост, които отразяват светлината, и прозрачен лак за финален щрих.

Дюселдорф, японците и MedienHafen

Северен Рейн-Вестфалия изобщо не е избрана случайно за мизансцен на европейската премиера на новата Mazda CX-60. Освен че в Леверкузен се намира централата на Mazda в Европа, все пак именно Германия е родината на най-престижните европейски автомобилни брандове. Къде другаде, ако не тук японският производител може да демонстрира с гордост какво е направил при дебюта си в световния премиум сегмент?

Внимателно промислената цялостна концепция на събитието, посветено на Mazda CX-60 в самия край на лятото, бе с ненатрапчив фокус върху индустриалния дух, авторския дизайн и тънкия усет за естетика, характерни за бранда. Домакин на неформалната първа част бе Дюселдорф – център на рекламната и модната индустрия, на банкерството и комуникациите, промишлен и пристанищен град с десетки музеи и над 100 художествени галерии.

Интересното е, че от 60-те години на миналия век насам

Дюселдорф развива силни икономически и културни връзки с Япония.

Именно тогава куп японски банки и корпорации установяват европейските си централи в града и околностите му. Така Дюселдорф се оказва седалище на третата по население японска общност в Европа – след в Лондон и Париж.

Градът, в който са родени поетът Хайне и философът Хабермас и в чиято художествена академия е преподавал модернистът Паул Клее, има интересен исторически център и фамозна крайречна променада. Но един от най-забележителните му квартали е MedienHafen (или Media Harbour). Постмодерното „медийно пристанище“ дължи особения си чар на комбинацията от старо и ново: железните парапети и кранове, релсите от някогашната товарна жп линия и старинните стени на кейовете са

запазени като исторически паметници.

Изоставените складове и силози са използвани през 90-те години за някои от най-смелите съвременни архитектурни решения в Европа (с автори като Стивън Хол, Дейвид Чипърфийлд, Джо Коен, Клод Васкони). Номер 1 сред тях е Neue Zollhof – зашеметяващо здание, проектирано от Франк О. Гери, състоящо се от 3 различни структури, наклонени в различни посоки. Те се извиват като замразени желета във въздуха и сякаш законите на гравитацията не важат за тях.

MedienHafen днес е хъб за офисите на модни брандове, рекламни компании и редакции, но и за бурен нощен живот. Над причудливия крайбрежен пейзаж доминира високата 240 метра телекомуникационна кула, открита през 1981 г. Тя разполага с наблюдателна площадка и въртящ се ресторант на 170 метра.

Hyatt Regency Düsseldorf

В MedienHafen се намира и Hyatt Regency Düsseldorf – 19-етажният бизнес хотел с кубичен силует приютява международната ни група преди тестдрайва в околностите на Леверкузен. Идеално място е за нощувка на всеки уважаващ себе си jet-setter. Aрхитектурата на Hyatt Regency Düsseldorf e вдъхновена сякаш не само от околните авангардни сгради, но и от строгите, скъпи костюми на мъжете и жените, които отсядат в неговите модерни стаи и апартаменти. Матовата му стъклена фасада се отразява в спокойната вода на Рейн (и обратно) като в двойно огледало,

играейки си с отблясъците на слънцето и нощните светлини.

Тъй като Дюселдорф е млад и секси град, разточително богат както на изкуство и култура, така и на добро вино и бира, няма как да не изпробваме след залез прочутите барове на MedienHafen. Заради обилната официална вечеря се разминаваме с Altbier – тукашното „старо“ пиво със

специфичен червеникав цвят,

което се комбинира отлично с вурстчета, подправени с местната горчица (все пак Дюселдорф е втори в класацията по продажби на горчица след световния лидер Дижон). Макар есента да е на прага, времето е благосклонно към нас, тъй че дегустираме по късни доби добре охладен ризлинг от долината на Рейн и коктейли French Mule (коняк Реми Мартен, джинджифилова бира и сок от лайм с резен пресен джинджър), поднесени в медни канчета току под наклонената арт кула на Франк Гери.

Друга любопитна особеност на градския живот в Дюсердорф са популярните му паркове. Един от най-големите – на площ от 90 акра – е Nordpark. Част от него е обширната японска градина, подарена на града от японската общност в Дюселдорф.

Интересна туристическа атракция е и Neuland-Park –

през първата половина на XX век той представлявал замърсена земя, ползвана от фармацевтичния гигант Bayer като депо за отпадъци. После e превърнат в парк заради изложбата Landesgartenschau през 2005 г. За целта площта му от 25 хектара е запечатана и почистена: засадени са 1000 дървета, 100 000 трайни насаждения, 85 000 цветя и 22 000 храсти, положени са 150 000 кв.м. морава.

On the road again

Пристигаме на следващата сутрин в близкия Леверкузен, за да изпробваме по провинциалните шосета и оживените магистрали около европейската централа на Mazda возията и „биещото сърце“ под капака на новия кросоувър.

Всички технологии в CX-60 са усъвършенствани и ориентирани към водача така, че да отговорят на индивидуалните му нужди. Системата за персонализация на Mazda разпознава шофьора и автоматично коригира, според телосложението и предпочитанията му, настройките за позициониране на седалката, волана, огледалата, дисплея и дори управлението на звука и климатика. Екранът на мултимедийната система е 12,3-инчов и се управлява от

въртящ се бутон на централния панел.

Благодарение на междуосието от 2,87 метра, в купето има предостатъчно място и отпред, и отзад. Багажникът поема товарен обем от 570 литра. Ако задните седалки се сгънат, се отваря място с капацитет от 1726 литра. Обемът на багажника се запазва дори в Plug-in хибридната версия, понеже батерията е монтирана под пътническия салон – между предната и задната ос. Интегрирането й в пода осигурява нисък център на тежестта.

За прецизния контрол и устойчивото поведение на пътя допринася наличието на т.н. Kinematic Posture Control (KPC) система на окачване, която поддържа оптимална позиция на купето. Тя се предлага единствено от Mazda, твърдят японците, и спомага както за стабилността на автомобила, така и за комфорта на пътниците.

Удобствата се допълват

от няколко нови технологии, които дебютират в модела: See-Through View (следващо поколение 360-градусов монитор с разширено зрително поле при ниски скорости); Hill Descent Control (HDC), който помага за безопасно спускане по стръмни склонове с неравни или хлъзгави настилки; адаптивен круиз контрол (i-ACC), който включва ограничения на скоростта от системата за разпознаване на пътни знаци. Всички те са част от търсения ефект за истински премум автомобил.

Леверкузен: индустрия и футбол

Минаваме покрай внушителния стадион BayArena, докато се връщаме по автомагистралата обратно към централата на  Mazda Европа. Стадионът на местния футболен отбор Байер Леверкузен е може би най-прославената емблема на района.

Самият Леверкузен, един от „големите малки“ градове на Германия, е известен най-вече с футболния си клуб, играещ от 40 години в Бундеслигата, и с фармацевтичния концерн „Bayer“. Градът продължава да е седалище на мултинационалната компания за химикали и лекарства, основана тук през 1863 г.

Повечето атракции на Леверкузен са свързани все някак с Bayer – независимо дали става дума за японската градина, която управителят на международния концерн засадил преди век, или за футболния тим, създаден от група работници през 1904 г.

Описват Леверкузен като мястото, където градската история се слива с историята на индустрията. Градът дължи името си на аптекаря Карл Леверкуз, който в средата на XIX в. построява тук химична фабрика, около която се формирало най-първото селище.

Несъмнено всичко в днешния град е белязано от фармацевтичната промишленост, но докато следваме извивките на пътя на борда на СX-60, установяваме, че в Леверкузен урбанистичната динамика съжителства по един непосредствен и естествен начин със селското спокойствие и идиличност. Околностите му щедро предлагат пасторални пейзажи, кокетни къщи с цветни градини, тучни ливади, из които свободно пасат добре гледани стада от крави и овце, табуни с коне.

Наблизо е Замъкът Морзбройх – исторически ловен дворец,

построен през 1951 г, който днес функционира като градски музей за модерно изкуство. Сбирката му включва над 5400 експоната: картини и графики, скулптури и малки пластики. Морзбройх е бил сцена на изложби, посветени на Анди Уорхол, Йозеф Бойс, Герхард Рихтер, Гюнтер Юкер и Ив Клайн. През лятото в пищния двор на замъка се организират спектакли и концерти – от джаз и ирландска народна музика до комедии.

Забележителост на Леверкузен е и

изключителната му Японска градина,

смятана за един от най-красивите паркове на Германия. Тя е засадена през 1913 г. от Карл Дуисберг, главен изпълнителен директор на Bayer, на територията на вилата му и разширена след далекоизточната му обиколка през 1920. До ден-днешен, Японската градина е достъпно за всекиго място за покой и съзерцание, непокътнат оазис на високата естетика във всеки сезон.

Новата Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV вече се предлага и на българския пазар. Цената у нас за зареждащия се в контакта хибрид с мощност от 327 коня започва от 98 590 лева (за ниво Prime-Line) и достига до 109 290 лв. за разкошното оборудване Takumi.s

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара