След по-малко от месец е официалното откриване на Синелибри 2022. Между 8 и 30 октомври ни очаква възхитителна кино-литературна програма, амбицирана не просто да ни изтръгне за малко от грижите на деня, а да ни помогне да преоткрием себе си и хората около нас в странното време, в което живеем.

Камен Калев

От фестивала обявиха престижното международно жури в конкурса за пълнометражен игрален филм, както и съответните филмови заглавия, състезаващи се за голямата награда за майсторска литературна адаптация. Те ще бъдат показани на Синелибри веднага след бурните овации и отличия, с които се сдобиха на световните кинофоруми!

Президент на журито на осмото издание на кино-литературния фестивал е една от най-ярките фигури на съвременното българско киноизкуство: режисьорът Камен Калев. Известен е с филмите „Източни пиеси“, „Островът“, „С лице надолу“, представени на фестивалите в Сараево, Берлин, Ню Йорк, Стокхолм, Кан и др. Последната му кинотворба представлява съзерцателен и елегичен триптих, озаглавен „Февруари“, и присъства в официалната селекция на Кан 2020.

Аманда Стерс

Член на журито е нашумялата френска писателка, драматург, сценарист и режисьор Аманда Стерс,  автор на над десет романа, няколко от които са адаптирани за голям екран и режисирани от самата нея.

Зрителите на Синелибри ще имат възможност да се насладят на пленителните адаптации „Мадам“ (2017) и „Обещания“ (2021), като вторият филм е премиерен за България и ще бъде представен паралелно с едноименния роман.

Марио Григоров

В ролята на арбитри тази година влизат още: Ясмин Пучи – италианска филмова и театрална актриса и водеща на телевизионни предавания; Марио Григоров – световноизвестен филмов композитор и пианист от български произход, който през 2014 г.  написа оригиналната песен за „Фантастични животни и къде да ги намерим“ съвместно с Дж. К. Роулинг;  Оливие Бурдо – нашумял френски писател, автор на сърцераздирателния бестселър „В очакване на Боджангълс“, чиято екранна адаптация е част от извънконкурсната програма на фестивала! Освен че ще сподели отговорността за излъчването на тазгодишните лауреати, Бурдо ще представи пред българската публика новия си роман, озаглавен „Флорида“.

Оливие Бурдо

Заглавията в конкурса за пълнометражен игрален филм тази есен са обособени в секция с красноречивото заглавие Veni, vidi, vici. Тя включва 10 отбрани кинопродукции, всяка от които заслужава специално внимание.

Сред тях е дългоочакваният дебют в игралното кино на световноизвестния български аниматор Теодор Ушев. Шеметната екранизация по мотиви от романа „Пумпал“ на Владислав Тодоров φ1.618 ще потопи зрителите в мистериозния свят на биотитаните – микронация от безсмъртни, биологически съвършени хора.

В конкурса влизат стилната драма „Колибрито“ на режисьорката Франческа Аркибуджи по едноименния роман на Сандро Веронези, събрал възторжени отзиви и от критиката, и от широката публика, както и новият филм на неуморния Луи Гарел – ексцентричната комедия „Невинният“, неслучайно номинирана за наградата на публиката от кинофестивала в Сан Себастиан.

Следват още силни заглавия: копродукцията на Италия, Белгия и Франция „Осемте планини“ е хипнотична адаптация по романа на Паоло Кониети, заслужено номинирана за „Златна палма“ и удостоена с Наградата на журито от кинофестивала в Кан; драматичният романс „Алени платна“ на режисьора Пиетро Марчело (познат у нас с екранизацията на романа „Мартин Идън“) е свободна адаптация по повестта на Александър Грин „Корабът с алени платна“.

Филмът откри прочутата „15дневка на режисьорите“ в Кан и стана предмет на задълбочен анализ; „Да живееш“ е изключително любопитен британски римейк на японския шедьовър “Ikiru” (1952), дело на режисьора Акира Куросава, и ще бъде прожектиран у нас веднага след участието си на фестивалите във Венеция и Торонто. Сценарият е дело на Нобеловия лауреат за литература Казуо Ишигуро.

„Петер фон Кант“ е последният филм на изтънчения провокатор на френското кино Франсоа Озон, оригинална интерпретация на шедьовъра „Горчивите сълзи на Петра фон Кант“ на Райнер Фасбиндер.

Тази бляскава поредица от заглавия ще бъде допълнена от ирландското явление „Мълчаливото момиче“, една безупречно композирана драма на реж. Колъм Бърейд, която ще се бори и за наградата „Оскар“.

В състезателната програма на Синелибри участва и отрупаната с отличия индонезийска историческа драма „Преди, сега и после“ на режисьорката Камила Андини, един филм с незабравима атмосфера и сияйни актьорски превъплъщения.

За наградата за най-талантлива литературна адаптация тази година ще се съревновава и копродукцията на Италия и Франция „Носталгия“ на режисьора Марио Мартоне, номинирана за „Златна палма“ и спечелила четири награди на италианските киножурналисти: за режисура, сценарий, най-добър актьор в главна роля (Пиерфранческо Фавино) и най-добър актьор в поддържаща роля.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара