Директори и учители от цялата страна, както и участници от държавите Малта, Румъния, Гърция и Италия, Р Южна Африка ще споделят своите успешни истории и най-добри практики от въвеждането на проектно базираното обучение и иновациите в образователния процес. Това ще стане на 10 ноември и 11 ноември по време на международна конференция в Пловдив.

Темата на конференцията е “Социално и емоционално образование, технологии и проектно базирано учене – цялостен училищен подход”. А специален фокус е поставен върху  трансформиращата сила на технологиите и представянето на иновативни методи за педагогическа работа.

На 10 ноември ще бъдат представени „Умения за иновации – СЕО, технологии и STEM” от г-н Луиджи Песина, представител на INTEL Corporation, Социално и емоционално образование като цялостен училищен подход – презентация на проф. Кармел Чефаи от Център за устойчивост и социално-емоционално здраве към Малтийския университет. На същия ден може да видите вдъхновяващ пример за успеха на едно училище от Малта. Павел Червони, ръководител „Образование“ за Централна и Източна Европа на Google, ще разкаже, за това как изглежда образователната трансформация, а представители на местната власт ще говорят за местните политики

за образованието на бъдещето.

По време на конференцията ще има работилници с отворен урок от „Умения за иновации“ – където учители и ученици от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ – Кюстендил ще представят своите успехи. Ще бъде представен и методът RoBy – учене чрез игра и стратегии за промяна на микроклимата в класната стая, въз основа на игрови сценарий, както и работилницата „Климатична фреска“ – да учиш като на игра, която ще представи методи, които стимулират куража да бъдеш несъвършен и използването на насърчението вместо похвала в класната стая.

Насоки за професионално развитие на учителите за проектно базирано обучение и STEM, както и примери от училищната практика за технологии с добавена стойност, също ще бъдат представени на конференцията.

На 11-ти ноември форумът ще започне с дискусия за дигиталната трансформация и устойчиво развитие с участието на Диян Стаматов, председател на Съюз на работодателите в системата на народната просвета в България, Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование в Република България, Стефан Стоянов, заместник кмет “Образование, бизнес развитие и европейски политики”, Община Пловдив, Вяра Дукова, директор ПГКМКС “Акад. Благовест Сендов” – Варна.

От Министерство на образованието на Румъния ще представят Проект за средното образование в Румъния – ROSE: Ресурси за учители и педагогически съветници за развиване на

социални и емоционални компетентности.

Иновации чрез модела 1:1 ще представят училището в село Ардино, Национална финансово-стопанска гимназия – София и ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, а Симеон Марков, ученик от първата паралелка с 1:1 от Езиковата гимназия в Пловдив ще разкаже за това, че да учиш с този модел е преди всичко приятно и интересно за учениците, ще сподели опит и за знанията, уменията и компетенциите, които развива този модел.

След което ще се говори за Проектно базирано обучение с LEGO® Education; ще бъдат представени работилници LEGO: кодинг и работа в екип за начален етапи и LEGO: кодинг и работа в екип за прогимназиален етап =

От Венецианския университет Ca’ Foscari ще представят стратегии за цялостен училищен подход за социалното и емоционалното образование, а образователни институции от Италия ще представят 3 модела за социално и емоционално образование: опитът на 3 италиански училища в проекта SEEVAL. Национален център за политики и оценяване в образованието, Румъния ще презентира румънската пилотна програма за интегриране на

социално и емоционално образование в училище.

Ще се проведе и дискусия на тема „Как да изберем добра посока на нашата иновация?“ с  Наталия Михалевска, директор на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към Министерство на образованието, Александра Мирчева, проектен мениджър в БЦНП и посланик на финландската организация за образователни иновации HundrEd.

Конференцията ще завърши с опита на Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“ – София. Участие в нея ще вземат и  представители на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Ветрен, както и на сдружение за споделено учене “Ела“.

Образованието, неговото развитие и адаптирането на училищата, учителите и учениците, към съвременни форми на обучение, е изключително огромно предизвикателство в България. Ние от Център за творческо обучение се опитваме да отговорим и подпомогнем процеса на адаптация, на заинтересованите образователни институции.

Погледът ни към образованието е като ключов фактор за изграждане на умения, които се търсят от бизнеса, допринасят за устойчив растеж, водят до иновации и подобряват конкурентоспособността. За това в  навечерието на 2023 г, определена от Европейската комисия за Европейска година на уменията, обръщаме поглед към образованието с желание България да бъде равноправен член на съюза, не само по дефиниции, а чрез реални стъпки в посока на развитие на дигиталното образование и цифровите умения в новото поколение.

И за това водени от огромното си желание, да подпомогнем процесите на трансформация в българската образователна система, и нейното адаптиране към съвременните проекто-базирани форми на обучение, организираме тази конференция, за да представим най-добрите практики (чуждестранни и български) за цялостен училищен подход към академично, социално-емоционално и иновативно образование.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара