В предишния брой ви запознахме с полезните храни за жените на възраст между 20-30 години и между 30-40 години. Този брой е посветен на десетилетията след 40-те години, през които добрата храна, осъзнатото хранене, редовните упражнения и различни техники за справяне със стреса са от решаващо значение за поддържане на доброто здраве и забавяне процесите на стареене.

Здравословното хранене между 40 и 50

Това е десетилетието, през което жената се сблъсква с първите проблеми на отслабващ метаболизъм и промени в хормоналните нива. За преодоляването на тези симптоми могат да помогнат редовното спортуване и начин на хранене, който не допуска резки промени в нивата на кръвната захар.

В десетилетието, предхождащо менопаузата, консумацията на костно-изграждащи хранителни вещества е изключително важна. Известно е, че костите се нуждаят от калций, но не по-малко важни са витамините D и К, както и магнезий. Храната през този период трябва да съдържа растителен естроген, който да подпомогне здравословния хормонален баланс и да облекчи симптомите на менопаузата като горещи вълни и нощно изпотяване. Включете в менюто си ленено семе, сусам, леща, нахут, броколи, алабаш, зеле и целина.

Друга особеност на тази възраст е

намаляването на естествените нива на колаген в организма.

Колагенът и хелироновата киселина са две вещества, които естествено присъстват в състава на кожата и я поддържат стегната и изпъната. След 35-ата година обаче нивата им започват да намаляват, кожата започва да губи еластичността си и се повяват първите бръчици. Консумацията на качествен протеин и богати на витамин С храни, както и употребата на хранителни добавки, съдържащи колаген и хелиронова киселина, са препоръчителни, за да се запазят по-дълго еластичността и младежкият вид на кожата.

През 40-те се появяват и първите усещания за болка и скованост в ставите. Освен за жизнеността на кожата, колагенът се грижи и за състоянието на ставните хрущяли. Хранителни добавки, съдържащи глюкозамин, оказват допълнителен благоприятен ефект върху здравето и подвижността на ставите.

Здравословно хранене след менопаузата

Периодът на зрялост след настъпване на менопаузата е времето, когато тялото става особено податливо на влиянията на външната среда. Много вътрешни процеси за организма, съчетани с екологични фактори като замърсяването и смогът, предизвикват образуването на свободни радикали. Свободните радикали увреждат клетките и стават причинители на редица здравословни проблеми, включително сърдечносъдови заболявания, рак, както и ускорено остаряване.

В борбата със свободните радикали организмът се нуждае от подкрепата на големи количества антиоксиданти, които се срещат предимно в плодовете и зеленчуците. Затова се погрижете ежедневното ви меню да включва продукти като ябълки, боровинки, домати, броколи и кълнове.

Антиоксиданти като лутеин и зеаксантин са изключително важни

за предпазване на очите от свободните радикали, които в периода на зряла възраст могат сериозно да увредят зрението. Естествени източници на лутеин и зеаксантин са: зеле, спанак, маруля, ряпа, броколи. В някои случаи употребата им като хранителна добавка може също да бъде полезна.

През тази възраст могат да се появят симптоми на отслабване на паметта. За да не допускате тяхното задълбочаване, обогатете храната си с естествен източник на холин, какъвто са яйцата, и стимулирайте паметта си с качествен екстракт от Гинко Билоба.

Омлет на фурна

За разлика от пържения, този омлет не е мазен и е чудесен начин да включите яйца в дневното си меню. Най-добре е това да бъдат органични яйца от свободно отглеждани кокошки.

Продукти (за 2 порции)

•4 яйца от свободни кокошки

•45 г козе сирене

•4 с.л. замразен или задушен грах

•¼ ч.л. смлян кориандър

•2 с.л. ситно нарязан зелен лук

•Хималайска сол и розов пипер

Приготвяне:

Загрейте фурната на 180 о, пригответе 4 термоустойчиви купички и ги намажете с Гхи. В голяма купа разбийте яйцата заедно с кориандъра, солта и пипера. Настържете сиренето и го добавете към яйчената смес заедно със зеления лук. Разпределете в 2 купички и добавете във всяка по 2 лъжици грах. Поставете омлета във фурната за 20 минути. Първоначално той доста ще се издуе, а после леко ще спадне.

Кокосов мус с ананас

Дори ако спазвате принципите на разделното хранене, можете да се насладите без угризения на този лек десерт. Ананасът – основна съставка на муса, съдържа ензима бромелин, който улеснява и подпомага храносмилането. Хапването на ананас след хранене не само че няма да ви навреди, но ще ви помогне да преработите и усвоите поетите с основното ядене белтъци.

Продукти (за 2 порции)

•1 консерва кокосова сметана

•2 шайби ананас

•45 г кокосови стърготини

•2 с.л. мед

•2 с.л. сурови ядки

Приготвяне:

Оставете консервата за една нощ в хладилника. Когато я отворите, гъстата част ще се е отделила на повърхността. Използвайте само нея за муса, а течността запазете за смутита или супи. Разбийте гъстата кокосова сметана заедно с меда за 1-2 минути в блендера. Изсипете в купа и добавете нарязания на дребни кубчета ананас и кокосовите стърготини. Разбъркайте добре, разпределете в купички и гарнирайте със суровите ядки. Съхранявайте в хладилник до сервирането.

Продукт – Гхи

Наричат Гхи „златна храна” и го почитат като една от петте свещени индийски храни заедно с прясното и киселото мляко, захарта и меда. Гхи е не само символ на индийската култура, но и един от основните елементи в науката за хранене и дълголетие аюрведа.

Гхи се приготвя от качествено безсолно краве масло. Маслото се загрява на бавен огън в тенджера с дебело дъно. След завиране се образува пяна, която внимателно се отстранява, без да се разбърква. Маслото се оставя да къкри, докато придобие прозрачен кехлибарен цвят и аромат на прясно изпечени кроасани, а на дъното се утаят твърдите млечни частици. Този момент е много важен, защото ако не се отстрани навреме от огъня, Гхи-то прегаря. Изчаква се да се охлади и се прецежда през двойна марля, така че непреработваемите твърди частици да останат в марлята. Готовото Гхи се съхранява до няколко месеца в плътно затворен буркан в хладилник, но и на стайна температура не гранясва.

Според мъдреците на аюрведа Гхи е пазител на баланса

в тялото, ума и душата. В Индия пречистеното масло се е използвало за лечение на язва, запек и кожни проблеми. Добавяли са го в домашно приготвени кремове за омекотяване на кожата и лечение на изгаряния.

Съвременната наука за храненето също утвърждава лечебните свойства на Гхи-то. Изследванията показват, че Гхи съдържа мастноразтворимите витамини А, D и К, както и антиоксидантите – витамин Е и бета каротинът са антиоксиданти. Гхи стимулира секрецията на стомашна киселина и облекчава храносмилането за разлика от другите мазнини, които имат обратен ефект. Твърди се, че Гхи има благоприятен ефект върху имунната система и забавя растежа на ракови клетки. Въпреки безспорните му полезни свойства, Гхи съдържа наситени мастни киселини, което изисква консумацията му да бъде умерена, а при хора с висок холестерол – да се избягва.

Гхи е не само лечебно, но изключително вкусно! Храната, приготвена с Гхи, е несравнима с друга по вкус и аромат.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара