Все по-често чуваме, че здравето е въпрос на избор. Изборът ни на начин на живот, движение, почивка, механизми за справяне със стреса и изборът на храна. При жената начинът на хранене е определящ за здравето през целия й живот, но всяка отделна възраст е свързана със специфични потребности на организма, с които ежедневното меню трябва да е съобразено. Правилното хранене може да помогне за намаляване на предменструалния синдром (ПМС), за повишаване на фертилността, за облекчаване на бременността, за справяне със симптомите от менопаузата. В два последователни броя на списанието ще ви запознаем с храните, които задължително трябва да присъстват в менюто ви през различните възрасти, за да сте здрави и в перфектна форма.

Здравословно хранене между 20 и 30 години

Жената между 20 и 30 е непрекъснато в движение. Тя рядко се храни с домашно приготвена храна и често пропуска някое основно хранене, за да го замени с хапнат в движение сандвич или друг продукт на fast-food индустрията. Когато към този режим на хранене се прибавят честите диети, кофеинът от няколко кафета на ден и алкохолът от вечерите с приятели, става ясно защо през този период от живота си модерната жена изпитва дефицит на ценни хранителни вещества.

Есенциалните мастни киселини Омега-3, които се срещат в ядките, семената и мазните риби, са важни за жените на всяка възраст, но особено за жената между 20 и 30. Те подобряват състоянието на кожата и хормоналния баланс и облекчават състоянията на ПМС и акне. Допълнителното им влияние върху настроението също не е за пренебрегване, като се има предвид фактът, че на тази възраст жената е силно податлива на депресивни състояния.

20-те години на жената са изключително важен период за изграждане на костната система. Затова консумацията на зеленолистни зеленчуци, ядки, семена, натурално кисело мляко, свежо сирене и сушени плодове са силно препоръчителни. Те са богат източник на вещества, изграждащи костната тъкан, като калций, магнезий, витамини D и К.

Прекалената консумация на кафе, черен чай и алкохол

изчерпва наличните количества витамини от групата В в организма. Най-често жените изпитват дефицит на витамин В6, който е съществен за хормоналното здраве и енергия. Затова е препоръчително да се заменят кафето и черният чай със зелен и билков чай, както и в ежедневното меню да се включват много от богатите на витамин В храни като пълнозърнести продукти, птиче месо, аспержи, броколи, спанак, банани, фурми и смокини.

Подходящите хранителни добавки за тази възраст са Омега-3 мастни киселини, витамин В комплекс и добра органична формула на комбинирани мултивитамини и минерали, която да се взема 1-2 пъти годишно.

Здравословното хранене между 30 и 40

Жената на 30 е подложена на сериозен стрес да жонглира между кариерата, семейството и собственото си здраве. Балансирането на кръвната захар е от изключително значение за генерирането на оптимална енергия през този период. Поддържането на стабилен баланс на кръвната захар изисква да се избягват бялата захар и производните й, както и останалите рафинирани продукти като бяло брашно, паста, бял ориз и т.н. Можете да ги замените с пълнозърнестите им алтернативи, като и в този случай е добре да ограничавате консумацията им за сметка на качествен и лесно усвоим белтък, какъвто трябва да включвате във всяко хранене: риба, птиче месо, яйца, ядки, семена, боб и леща, както и изобилие от плодове и зеленчуци. Препоръчително е да разделите храната си на 5 по-малки хапвания на ден, отколкото на 3 големи.

Хранителните вещества, които могат да подобрят здравословното състояние на жената на 30, са В-витамини, хром, цинк и магнезий. Някои жени могат да почувстват облекчение на симптомите на стрес, умора и напрежение при употребата на билката Rhodiola rosea, известна още като Златен корен.

Все по-често днес жените стават майки, след като навършат 30.

Здравословното хранене е ключът към фертилността и безпроблемната бременност. Антиоксидантите, които предпазват тялото от свободните радикали и подобряват родилната функция, са витамин С, витамин Е, цинк и селен. Стойностите на селен в почвата често пъти са твърде ниски, което означава, че храната, която ядем, е бедна на селен. Затова е препоръчително жените, които планират бременност, да си го набавят под формата на хранителна добавка.

Друга важна добавка по време на бременността и предшестващите я няколко месеца е фолиевата киселина, която е препоръчително да се взема като част от цялостен комплекс от витамини и минерали за бъдещи майки. Есенциалните мастни киселини Омега-3 също не бива да се пренебрегват, тъй като са необходими при изграждането на мозъка и нервната система на плода.

Хранене между 30 и 40 и хранене след менопауза

Свежа зелена супа

Храносмилането е много енергоемка дейност, която се осъществява с помощта на ензими. Ензимите помагат току-що поетата храна да се разгради на малки частици, които лесно да бъдат превърнати в жизнената енергия, от която се нуждаят всички части на тялото ни. Синтезирането на собствени ензими е процес, който отключва онова добре познато състояние на отпуснатост и сънливост, след като сме похапнали добре. Когато обаче забързаното ежедневие и ангажираност не ни позволяват да се отпуснем след ядене, да осигурим на тялото си спокойствие, за да прочете спокойно храносмилателния процес, е добре храната, която поемаме, да съдържа повече ензими.

Най-богат източник на ензими е суровата растителна храна. Предлагаме ви лесна и бърза рецепта за сурова супа, богата на ензими и на ценните за женското здраве есенциални мастни киселини.

Продукти: (за 2 порции)

•200 г замразен грах

•1 добре узряло авокадо

•1 малка краставица

•1 с.л. сусамов тахан

•½ л минерална или филтрирана вода

•2 с.л. студено пресован зехтин

•сок от ½ лимон

•няколко стръка прясна мента

•сол на вкус

Приготвяне:

•Оставете граха за няколко часа извън фризера, за да се размрази.

•Обелете и нарежете на кубчета авокадото и краставицата.

•Измийте добре и нарежете ментата на ситно.

•Смесете всички продукти в блендера и пасирайте до получаване на гладка еднородна смес.

•По желание овкусете допълнително със сол или лимон.

•Охладете поне за час и сервирайте.

Продукт: Авокадо

Авокадото е плод с тъмнозелена до тъмновиолетова на цвят гладка или грапава кора и голяма костилка (която всъщност е семка). Плодът е познат още от времето на ацтеките и маите, когато са съществували голям брой диви сортове. Днес са познати предимно култивирани сортове, тъй като голямата семка на авокадото не му позволява да се размножава по естествен начин.

Авокадото е богат източник на ненаситени мастни киселини – полезни мазнини, които оказват множество здравословни ефекти върху тялото: намаляват риска от сърдечни заболявания, понижават холестерола и дори предпазват от някои видове рак като рак на дебелото черво и на гърдата.

Плодът е концентриран хранителен източник на лутеин каротиноид – вещество, което предпазва очите от макулна дегенерация и катаракт, а също и източник на витамин К, който има основна роля за съсирването на кръвта; калций за здрави кости; фолат за предпазване от Алцхаймер и витамин С за повишаване на имунната система.

Авокадото не се подлага на термична обработка, защото започва да горчи. Консумира се в суров вид в ястия като гуакамоле и гаспачо, в различни салати и дори в сурови десерти.

Когато избирате авокадо, следете плодът да е мек, но не на петна. Може да го купите твърд и да го оставите за няколко дни на стайна температура, за да узрее. Най-бързо узрява, когато се съхранява във фруктиера с ябълки.

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара