Както е известно, сьомгата е една от най-богатите на Омега 3 мастни киселини храна. Те помагат за предотвратяването на широк спектър заболявания, включително сърдечно-съдови, ревматични и мозъчни болести. В същото време тази риба е богата на протеини и бедна на калории и наситени мазнини. Сьомгата е прекрасен източник на белтъчини, които ни доставят амино киселини. Диета, богата на протеини, обикновено означава по-ефективен метаболизъм, което помага за контролиране на теглото.

Но се оказва, че тази наглед

полезна храна, може да бъде и отровна.

Сьомгата, която се отглежда по изкуствен път, съдържа диоксини и повече канцерогенни вещества, в сравнение с тази, която расте в естествени условия. Най-замърсена е сьомгата, която идва от Северна Европа, показва проучване на американски учени, цитирано от agronovinite.com/.

В развъдниците сьомгата се храни с концентрирана смес от рибно брашно и рибно масло, докато дивата яде други риби. Тъй като различните диоксини и индустриални химикали се отлагат в животинските мазнини, всеки вид сьомга трупа отровите в себе си. Учените препоръчват този вид сьомга да се консумира най-много веднъж на пет месеца.

В България сьомгата се внася предимно от Финландия, Швеция, Латвия и Норвегия. При тестовете се оказало, че рибата от Балтийско море, съдържа пет пъти повече диоксини от пределно допустимите норми. Северните държави не крият това – те посочват, че в сьомгата може да се съдържат токсини. Българските търговци обаче премълчават този факт.

Естественият оранжев цвят на сьомгата

пък е резултат от каротеноидни пигменти в месото. Рибите, които растат на свобода, получават оцветяването от консумацията на малки миди. Месото на отглежданите във ферми сьомги е бяло, но тъй като потребителите отказват да ги консумират, ако не са оранжеви, то се оцветява по изкуствен път. Фермерите добавят във фуража на рибата изкуствените оцветители астаксантин E161 и кантаксантин E161.

Според изследването, цитирано от agronovinite.com/, изкуствено отгледаната сьомга има и друг недостатък – по-ниско съдържание на витамин D, тъй като в развъдниците я хранят със соя и хидроизолирани пилешки пера.

Най-чиста и полезна е дивата Тихоокеанска сьомга и сьомгата от водите на Аляска, препоръчват специалистите. Те съветват още да избягваме пушените риби, ако не са приготвени на огън, тъй като може да са заразени с бацила на листериозата. Това е инфекциозно заболяване, което протича изключително тежко. Може да бъде придружено с бронхопневмония, увеличение на черния дроб, хепатит и други симптоми.

Прочетете цялата статия на agronovinite.com/sjomgata-dioksini-rak/

Facebook Twitter Google+

0 Коментара