За да се чувстваме добре, е необходимо да храним тялото си с разнообразна храна. Не да разнообразим кебапчето с кюфте, а да приемаме максимално много видове различни  продукти. Така ще си набавим всички (или почти всички) нужни нутриенти, за да може организмът ни да функционира правилно. Всяка храна, която хапваме, оставя някакъв отпечатък в нас. Този месец ще потърсим тези храни, които биха оказали максимален положителен ефект. Когато една храна е сезонна, най-вероятно е и локална. Когато е локална, тя е прясна и е изминала не голямо разстояние, за да стигне до нас. Времето е решаващ фактор за качеството на хранителните нутриенти в даден продукт. Колкото повече време изминава от откъсването на плода или зеленчука до вашата маса, толкова по-малко полезни хранителни вещества остават в него. Това не означава, че никога не трябва да ядете манго например. Просто трябва да се стараем основната част от храната ни да бъде локална и сезонна. Толкова е просто.

soup-shots_4

Рецептите, които сме ви подготвили този месец, не съдържат изискани, скъпи, трудно откриваеми чудодейни продукти. Всички могат да бъдат открити на пазара:

Земна ябълка (гулия, топинамбур) – вирее изключително успешно в България. Роднина на слънчогледа, земната ябълка е била култивирана още от индианците преди откриването на Америка. Ядливата част от растението са грудките, които образува. Интересното за тях е, че са богати на протеини – около 10%. Не съдържат мазнини и за разлика от картофите са бедни на нишесте. Около 70-80% от грудката е изградена от инулин, или иначе казано – разтворими фибри. Те спомагат за развитието на полезната микрофлора в червата, както и увеличават степента на усвояване на калций от организма. Инулинът оказва минимално влияние върху кръвната захар, ето защо се препоръчва за консумация от хора с диабет тип 2.

carrot-1256008_960_720

Моркови – съдържат каротени и лутеин, α- и β-каротените частично се метаболизират до витамин А, като само 100 г моркови на ден ни набавят необходимата дневна доза от него. Морковът е един от тези зеленчуци, които са по-полезни за нас,  когато са претърпели термична обработка. Консумирайки морковите в сурово състояние, успяваме да усвоим едва около 3% от полезните каротени от тях. Нещата се променят, когато сготвим моркова, като при това увеличаваме усвояването на тези полезни вещества с до 40%.

ginger-166838_640

Джинджифил – предполага се, че има антиракови свойства, което е доказано в ин витро тестове. Съдържа редица вещества, които имат аналгетични, седативни и антибактериални свойства. Влияе положително върху усещането за гадене.

Цвекло – полезно е за цялата ни сърдечносъдова система. Съдържащите се в него пигменти са силни антиоксиданти, които предпазват сърцето, намаляват нивата на вредния холестерол в кръвта, поддържат кожата млада. Цвеклото е чудесен източник на фолат, като със 100 г цвекло на ден успяваме да набавим над 20% от него. Пигментът бетаин подпомага протичането на метаболитните процеси във фаза две, или иначе казано – процесът на детоксикация на организма.

Червена леща – супергероят в чинията на всеки вегетарианец заради съдържащите се в нея около 25% протеини. Богата е и на микронутриенти като фолат (около 12% от необходимото количество за деня), тиамин, фосфор, желязо, цинк и още много други. Около 11% от лещата са под формата на фибри. Около 30% от съдържащото се нишесте в нея е бавноусвоимо, което я прави храна, подходяща за диабетици. Интересен факт за лещата е, че в сурово състояние тя съдържа 353 Kcal, а в сготвен вариант – 116Kcal.

А ето и рецептите от кулинарно училище AMUSE BOUCHE. Те са  бързи, нискобюджетни и изключително лесни.

 

Крем супа от земна ябълка и магданоз

topnambur-soup_5
Снимки БОРИС ТАСЕВ

Продукти: 1 с. л. зехтин, 80 г нарязан на ситно лук, 3 скилидки чесън, нарязан на ситно, 500 г земни ябълки – почистени и нарязани на едри парчета, зеленчуков бульон/вода – 800 мл, сол на вкус, 1 ч. л. асефатида (смола, която се добива от корените (грудките) на растения от семейството на морковите), 1 ч. л. естрагон, сух, 80 г масло, 1 връзка магданоз, нарязан на ситно, 100 мл сметана, чили.

Приготвяне:

Загрейте мазнината в подходяща тенджера на средна степен на котлона и задушете лука и чесъна до златисто. Прибавете нарязаните земни ябълки, сол, асефатида и естрагон и залейте с бульона/водата. Оставете супата да къкри около 20 минути, или докато поомекне земната ябълка. Изключете котлона и дръпнете тенджерата настрана. Прибавете маслото и магданоза, като запазите 1 с.л. от него за украса и пасирайте фино с помощта на ръчен пасатор или блендер. Доовкусете супата със сол, ако е необходимо. Сервирайте супата топла в дълбока чиния или купичка, с добавена малко сметана, ситно нарязан магданоз и малко чили по желание.

Крем супа от моркови и джинджифил

carrot-soup_3

Продукти: 1 с. л. зехтин, 80 г лук – нарязан на ситно, 3 скилидки чесън, нарязан на ситно, 30-40 г джинджидил, нарязан на ситно, 500 г моркови, обелени и нарязани на едро, 800 мл зеленчуков бульон/вода, 200 мл кокосово мляко,  50 г масло – 50 г, сол – на вкус, 20 г пресен кориандър, нарязан на ситно.

Приготвяне:

Загрейте мазнината в подходяща тенджера на средна степен на котлона и задушете лука и чесъна до златисто. Прибавете джинджифила и гответе още около минутка. Прибавете морковите и сол на вкус и залейте с бульона/водата. Оставете супата да покъкри на средна степен на котлона за около 15-20 минути, или докато поомекнат морковите. Дръпнете настрана от котлона и прибавете кокосовото мляко и маслото. Пасирайте, докато се получи фина супа. Доовкусете със сол при нужда. Сервирайте супата топла или студена, поръсена с пресен кориандър.

Крем супа от цвекло и портокал

beet-soup_9

Продукти: 1 с. л. зехтин, 80 г лук – нарязан на ситно,  3 скилидки чесън, нарязан на ситно, 500 г цвекло, почистено и нарязано на ситно, 600 мл зеленчуков бульон/вода, 200 мл фреш от портокал,  50 г масло, сол на вкус, 50-80 мл сметана, 10-20 г див лук, нарязан на ситно.

Приготвяне:

Загрейте мазнината в подходяща тенджера на средна степен на котлона и задушете лука и чесъна до златисто. Прибавете цвеклото и сол на вкус и залейте с бульона/водата. Оставете супата да покъкри на средна степен на котлона за около 15-20 минути или докато поомекне цвеклото. Дръпнете настрана от котлона и прибавете маслото и фреша от портокал. Пасирайте супата фино с помощта на ръчен пасатор или блендер. Сервирайте супата топла или студена с малко сметана и див лук за украса.

Крем супа от червена леща и домати

lentil-soup_2

Продукти: 1 с. л. зехтин, 100 г лук – нарязан на ситно, 4-5 скилидки чесън, нарязан на ситно, 150 г червена леща, 150 г доматено пюре, 800 мл зеленчуков бульон/вода, 100 мл сметана, ½ ч. л. кимион, млян, ½ ч. л. куркума, сол – на вкус, 1/2 вр. магданоз, нарязан на ситно, 2 с. л. олио, 2 ч. л. бял синап, 2 ч. л. кимион на зърна, 2 ч. л. чили, суха или люта чушка, 3-4 скилидки чесън.

Приготвяне:

Загрейте мазнината в подходяща тенджера на средна степен на котлона и задушете лука и чесъна до златисто. Прибавете доматеното пюре, сол на вкус, кимиона, куркумата и лещата и залейте с бульона/водата. Оставете супата да покъкри на средна степен на котлона за около 20-25 минути или докато не омекне лещата. Дръпнете тенджерата настрана от котлона и прибавете сметаната. Пасирайте супата фино с ръчен пасатор или блендер. Доовкусете със сол, прибавете нарязания на ситно магданоз (като запазите малко за украса) и разбъркайте.

В отделен малък съд загрейте 2 с. л. олио на слаб огън. Прибавете синапа, кимиона на зърна и чилито и запържете за около 1 минутка. Прибавете чесъна и гответе още около минутка или докато всичко не стане леко златисто в тигана. Дръпнете настрана от котлона. Сервирайте супата в подходяща дълбока чиния или купичка с 1-2 ч.л. от запържените подправки отгоре и малко нарязан на ситно магданоз.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара