Аронията е ягодоплодни растение. Растението е храстовидно. плодовете се берат на чепки. Донякьде те приличат на касиса, но са по-едри, имат по-твърда консистенция, по-дебела ципа и леко тръпчиво-кисел вкус.

Аронията представлява интерес, тъй като плодовете й  освен хранителни притежават и лечебни свойства. Тя повлиява някои форми на хипертония, определени стомашно-чревни заболявания, бъбречни възпалителни процеси, мигрени. Поради високото съдържание на пектин аронията може да се използва като средство, предпазващо от високи стойности на холестерина.

Аронията не се нуждае от пестициди.

Плодовете й зреят през август, прибирането е през септември. Поради това, че съдържат антимикробни вещества, плодовете се запазват дълго време. Препоръчва се да се съхраняват в касетки, като предварително са поставени в неголеми полиетиленови пликове. Те могат да се изсушат и след това да се използват за приготвяне на чайове и компоти. От тях стават и вкусни конфитюри, желета, мармалади, сокове, вина, ликьори.

Ето няколко рецепти:

  • Сладко

Изберете по-едри плодове от чепките, измийте ги и ги почистете от дръжките. За 1 кг плод пригответе сироп от 1 кг захар и 600 мл вода, който сварете до получаване на обичайната гъстота. Изсипете плодовете във врящия сироп и варете 10 минути. Свалете от огъня, оберете пяната, оставете сладкото 8 часа и отново го сложете на огъня за няколко минути. Малко преди да го свалите, на 1 кг захар в сладкото сложете 1 равна лъжичка лимонена киселина. За ароматизиране можете да използвате индрише.

  • Конфитюр

Измитите и почистени 1 кг добре узрели плодове посипете с 1  кг захар и 50 г ром. След няколко часа сварете сместа до необходимата гъстота, след което прибавете 1 лъжичка лимонова киселина. За ароматизиране могат да се използват листа от градински чай.

  • Желе

Могат да се използват добре узрели и деформирани плодове. Измитите и почистени около 2 кг плодове залейте с вода, колкото да се покрие плодът. Варете до омекване и прецедете през тензух. На 1 чаена чаша сок сложете 2  чаши захар. Варете до получаване на необходимата за желиране гъстота. Прибавете лимонова киселина.

  • Мармалад

Измийте и смесете добре узрелите плодове. На всеки килограм каша прибавете 600 г захар и варете до получаване на необходимата гъстота. За ароматизиране използвайте портокалови кори или листа от розмарин. Мармаладът може да се направи и асорти, като се използват и ябълки, круши, праскови, сливи, дюли, моркови.

  • Подправка-оцветител

Добре узрелите и почистени плодове в пропорция 1 кг плод и 1 кг захар оставете да престоят 24 часа в стъклен съд. През няколко часа разбърквайте с дървена лъжица. Сока и плода изсипете в бурканчета от бебешки храни, които стерилизирайте за 3-6 минути. Сока можете да използвате за боядисване на захар, кремове, сладоледи.

  • Сок

Изстискайте плодовете, прибавете, ако искате, захар, ванилия, орехче. При сервирането бихте могли да разредите с прясно или с разбито кисело мляко.

  • Сироп

Смелете плодовете, поставете ги в стъклен съд, където кашата да престои 12 часа, в тъмно и хладно помещение. След това изстискайте и прецедете кашата през марля. На 1/2 л сок сложете 1 кг захар, поставете на огъня да ври няколко минути. Сиропа налейте горещ в бутилки. За ароматизиране можете да използвате карамфил.

  • Компот

Плода, измит (около 300 г в свежо състояние или 1/4 сушен), сварете в 1,5 л вода. Прибавете захар на вкус. Можете да направите и компот асорти с други плодове.

  • Боле

На 2 бутилки бяло вино сложете 100 г арония (плод) и 300 г пъпеш или праскови на парчета. Плодовете наръсете с пудра захар (около 1/2 кг) и 3 лъжици коняк. Сместа оставете да престои няколко часа и след това я залейте с виното. Сервирайте с лед и сок от нар.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара