Време на омиротворение и задоволство. Душата ни е пълна. Измина цяла година с грижи за ума, душата и тялото, за любимите ни хора и личностното израстване. Одухотворени сме в очакване на Коледа, подбираме нов планер за идната година, който отново да изпълним със съдържание. Каква красива година преживяхте? Какви нови емоции и преживявания си създадохте?

Малко преди края на всяка календарна година, всеки одухотворен човек си прави равносметка. А всеки осъзнат човек си прави качествен анализ:

  1. Какво ново постигнахте?
  2. Кои са новите хора, които влязоха в живота Ви?
  3. Най-полезната книга, която прочетохте?
  4. Кое полезно събитие посетихте?
  5. Какво ново направихте за първи път?
  6. Какво ново открихте за себе си, като личност?
  7. Докъде пътешествахте?
  8. От какво ненужно нещо се отървахте – човек, вещ, вреден навик и т.н?
  9. Какво смятате да подобрите по сфери на живот през идната година – здраве, визия, работа, партньорски отношения, социална среда и приятели, взаимоотношения с децата, хоби и интереси, личностно развитие?

Защо трябва да планираме живота си?

 Казват, че живот без цели е пропуснат живот… Планирането на живота е за смелите и находчивите. В противен случай сме обречени на рутина, инертност и бързо емоционално изхабяване. Всички се сещаме за вица, когато един простосмъртен отишъл при Св. Петър, и той го попитал за какво ще съжалява, че не е успял да направи… Голяма част от хората живеят в очакване, че някой отвън ще им донесе щастие. За жалост, не е така, ако не действаме, не мислим разнопосочно и не сбъдваме мечтите си, няма кой да го направи вместо нас.

Защо е важно да правим нови и интересни неща?

Ако ние не мотивираме сами себе си и не въвеждаме поне малка промяна в забързаното си ежедневие, няма да се облагородяваме като личности. Човек, който действа и постоянно опитва нови вкусове, преживявания и си създава нови емоции, винаги е предпочитан като събеседник и приятел. Той е двигател и вдъхновител. Когато стимулираме себе си да направим нещо ново и разнообразно, в мозъка ни се създават нови невронни връзки, засилва се количеството на хормона на щастието, добиваме желание за творчество.

Защо са важни новите хора в нашето обкръжение?

 Казват, че всеки от нас е средноаритметичното от 10-те човека, с които най-често общува. Всеки нов човек в нашето обкръжение е носител на нещо различно и обогатяващо. Всяка споделена идея е възможност, която бихме могли да приложим и в нашия бит. Ето защо не бива да се лишаваме от възможността да научим и видим нещо ново.

Защо е важно да четем нови книги?

Както запознанството с нов човек, така и прочита на нова книга е вид разговор на различна от познатите ни теми. Широтата на погледа на автора, сложността на сюжета, начина на представяне на фактите и обстоятелствата, винаги ни дава отправни точки за размисъл и действие. Учените казват, че колкото повече четем, толкова по-малка е вероятността да се разболеем от Алцхаймер. Мозъкът също е мускул, който трябва да тренираме. За да сме интересни, актуални и гъвкави. В противен случай в нас се стартира програма на самоунищожение.

Защо е важно да имаме културна програма?

Както всеки град, така и всеки човек, трябва да има програма за обогатяване на собствената си култура. Киното, театърът, концертът, изложбата са инструменти, чрез които поддържаме нашата сетивност и въображение. Умението ни да общуваме с хората на различни теми е важна част от нашата социализация. Ако ние не сме склонни да бъдем в среда от хора с различни хобита и интереси, то  се обричаме на самота и на самоизолация. Нека не забравяме, че голяма част от хората слагат край на живота си, поради липсата на социална среда и паради дълбоко чувство на самота. Изкуството да печелим приятели и да ги задържаме около нас, зависи от умението ни да бъдем грижовен и приятен събеседник. Ето защо никога не е късно да се запишем на курс, на който да подобрим комуникационните си умения или да въведем ново хоби в живота си, което да ни създаде нови навици и светоусещане.

Защо е важно да пътешестваме?

Допирът до чуждата култура и светоглед, обичаи, ритуали и храна ни облагородява, защото ни показва различен подход при решаването на житейските въпроси. Не случайно всеки народ има свой бит и история. Благодарение на инстинктите си за самосъхранение и начина на оцеляване през вековете, различните народи са натрупали своя мъдрост и подход. Допирът до различния начин на живот винаги вдъхновява и обогатява. Събужда сетивата ни и мисленето ни. Ето защо е хубаво всяка година да отделяме време и средства за подобни преживявания.

Защо е важно да работим върху нашата комуникация?

Колкото по-добре развиваме нашата харизма, толкова по лесно ще се свързваме с различни хора и ще се договаряме с тях. Ще се научим да се свързваме по-добре с потребностите на нашия събеседник, ще развиваме емпатия и ще търсим теми, които са приятни и на хората, с които най-често общуваме. Всички в процеса на общуване сме се натъквали на сложни и специфични личности. Много малко са смелчаците, които искат да общуват с такива хора. Защото те напрягат и уморяват отсрещната страна. Много рядко след разговор с такъв човек, някой си казва искам да опитам отново да пообщувам с този чешит.

Винаги има първи път?

С другите хора е добре да се заслушаме каква обратна връзка ни дават при общуването с нас. Когато се запъваме, реагираме закостеняло и ограничаващо, това е в наш ущърб. Защото по този начин възпрепятстваме сами себе си по пътя на усъвършенстването. Независимо от възрастта, независимо от обстоятелствата, никога не е късно да направим нещо ново и различно. Ще останем приятно изненадани и впечатлени от резултатите и от ефекта на новото ни амплоа. Първата крачка понякога е трудна, но си заслужава да бъде направена.

Защо трябва да се разделяме със старите вещи и негативните хора?

Казват, че за да се освободи място за новото, трябва да направим място, като се освободим от старите и ненужни неща, които заемат място в нашето обкръжение. Не случайно в Китай е създадена науката Шън Шуй. Защото, ако не се научим да пускаме нещата, които вече не ни носят положителна енергия и нови знания, ще започнем да боледуваме. Помислете върху този факт. На изток на всеки три месеца, т.е. в началото на всеки нов сезон правят разчистване на вътрешния си свят и на заобикалящото ги пространство. За да се обновяват, като мислене и като преживявания.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара