Бабината повеля, че бременната жена трябва да яде за двама, отдавна не е на мода. Даже напротив. Специалистите съветват бъдещите майки да бъдат много внимателни към теглото си. Максимумът, който трябва да наддадат за деветте месеца, е 12–16 кг. Пазенето на линията обаче не трябва да се превръща в самоцел. Диетите са абсолютно забранени и се залага на добре обмислен хранителен режим. Важното условие е чрез него да се набавят необходимите витамини, минерали и микроелементи.

Не се учудвайте, ако вкусът ви се промени, когато забременеете. Нормално е. Жени, които обичат сладко например, изведнъж изпитват вълчи глад за соленки. Привърженичките на пикантната кухня обаче трябва да се лишат от нея поне за 9 месеца. През това време не е нужно да се хранят с безвкусни ястия, но солта, пиперът, лютите чушки, изобщо силните подправки дразнят стомаха, затова е добре употребата им да намалее. По същата причина трябва да забравят за запържването – задушените продукти са далеч по-лека и питателна храна. Важно за бебето е майката да избягва кафе, черен чай и силен алкохол. Чаша бира или малко вино е единственото, което може да си позволи веднъж-два пъти в месеца. А без тях – още по-добре.

ВАЖНО:

Калцият е особено важен за изграждането на костите. Той се съдържа в млякото, изварата и бялото сирене, затова е желателно да се консумират поне веднъж дневно.

Белтъчините са задължителни за бъдещите майки. Аминокиселините, които се съдържат в белтъчините, са основен елемент за изграждане на тъканите и помагат за растежа на плода. Има ги в рибата, млечните продукти, бобовите култури, орехите, тъмното пилешко и немазното свинско месо.

Мазнините трябва да присъстват в менюто на бременната. Но е желателно да не са наситени.

Витамин С е много необходим. Той се съдържа предимно в цитрусите и е добре те да се консумират всекидневно. Има го и в зелето, броколите, чушките, спанака, ако се приемат сурови.

Нужни са и други витамини, например витамин В, който се съдържа в овесената каша, ориза, черния хляб, бирата. Витамините А, Е, фолиева киселина може да се набавят от зеленчуците и плодовете, желязото – от месото, зелето, динята, спанака, картофите.

Въглехидратите дават енергия. Шоколад в малки количества, хлябът, кашата, макароните са част от препоръчителното меню.

Ето какво е добре да съдържа дневното меню на бъдещата майка:

пълнозърнест хляб;

картофи;

соя;

зеле или зелени зеленчуци;

прясно и кисело мляко;

сирене или извара;

крехко месо или риба;

яйца (витамин D);

минерална вода (магнезий);

плодове.

РЕЦЕПТИ ЗА БРЕМЕННИ

Зелена супа с ядки

Необходими продукти:

3 малки глави лук

4 моркова

4 с. л. булгур

4 картофа

3 с. л. пшенични трици

3 с. л. овесени ядки

2 домата

2 връзки лапад или киселец

магданоз

целина

сол

Приготвяне:

В 3 л вода поставете накълцания на дребно лук, морковите и булгура. Варете на тих огън, докато омекнат. Прибавете нарязаните на кубчета картофи и поръсете с пшеничните трици. След като се сварят зеленчуците, прибавете и овесените ядки. Непосредствено преди изключване на котлона добавете доматите и дребно нарязания лапад или киселец, магданоза, целината, солта.

Салата от цвекло

Необходими продукти:

1 глава цвекло

1 голяма ябълка

3 скилидки чесън

лимонов сок

копър

зехтин

сол

Приготвяне:

Настържете цвеклото и ябълката на ситно. Добавете чесъна, пресован или на кръгчета. Овкусете с лимоновия сок, зехтина и копъра.

Зеленчукови кюфтета

Необходими продукти:

8 средно големи картофа

800 г броколи

400 г карфиол

6 с. л. брашно

2 яйца

сол

щипка бял пипер

1 индийско орехче

4 с. л. олио

За соса:

1 малка глава лук

30 г масло

2 с. л. брашно

1 ч. л. къри

2 ч. ч. зеленчуков бульон

250 г течна сметана

Приготвяне:

Сварете и пасирайте картофите. Пуснете броколите и карфиола в подсолена вода за около 7–10 минути, охладете и нарежете на малки цветчета. Прибавете ги към картофеното пюре с брашното, яйцата и подправките. Омесете добре и оформете кюфтетата. Пържете в горещо олио. Сос: Задушете в маслото ситно нарязания лук. Добавете брашното и кърито. Залейте с бульона и варете още 10 минути. Овкусете и добавете сметаната.

Лозови сарми с леща

Необходими продукти:

100 г леща

70 мл растително масло

1 вр. пресен лук

2 вр. магданоз

1 вр. джоджен

2 домата (1 с. л. доматено пюре)

3 картофа

25 лозови листа

червен пипер

сол

черен пипер

Приготвяне:

Изчистената леща сложете в подсолена топла вода да кисне няколко часа, след което я оставете само да кипне. В сгорещена мазнина задушете нарязания на ситно лук, след това настърганите на ренде картофи и домати, изцедената леща, червения пипер, ситно нарязания джоджен, черен пипер и сол. След няколко минути отстранете сместа от огъня и от нея свийте сарми в лозовите листа. Наредете в дълбок съд, затиснете с чиния, залейте с топла вода и варете два часа на слаб огън.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара