През 1960 г. американският инженер Теодор Майман създава първия в света лазер. В онзи ден може би самият Майман не е подозирал, че новороденото му отроче го очаква голямо бъдеще. През следващите десетилетия видовете лазери се разклоняват като едно голямо родословно дърво, а приложенията им обхващат най-модерните аспекти на съвременния живот – като се тръгне от космическите войни и се стигне до естетичната медицина.

Приложението на лазерите в медицината беше една от темите на провелата се в София Global Aesthetics Academy. На нея бяха поканени 15 чужди лектори, които разказаха пред българските си колеги опита си в различни направления на медицината. Трима от тях разкриха подробности за работата си с лазерите на Fotona.

Тези лазери от ново поколение имат широко приложение в дерматологията – като се започне от лекуването на себорейна кандилоза, мине се през отстраняването на кокоши тръни, брадавици, заличаване на белези, пигментни и васкулярни лезии, лекуване на акне и гъбички и се стигне до неаблативен вагинален лифитнг. Това разказа пред участниците в Global Aesthetics Academy д-р Сезар Аройо от Мадрид.

Fotona  са втора генерация гинекологични лазери, при които има концентрирано нагряване на тъканите, без те да бъдат наранявани, както е при CO2 лазерите.

Друго направление, в което Fotona е лидер, са гинекологичните процедури. За него и за прилаганите решения съобщи  интересни подробности проф. д-р Иван Фистонич от Загреб, Хърватия. Той отбеляза, че все по-често към лазерни гинекологични процедури се прибягва не само заради получени разкъсвания при раждане или заболявания на външните полови органи, но и в желание съответното „място“ да изглежда по-добре по време на интимни удоволствия.

Лазерните процедури се осъществяват чрез лазерните терапии:

  • IncontiLase – третиране на лека до средна стрес-инконтиненция
  • RenovaLase – третиране на вагинална атрофия
  • IntimaLase – третиране на вагинална релаксация
  • ProlapLase – третиране на десцензус

Проф. д-р Фистонич, сподели че има редица плюсове на тези лазерни терапии с Fotona: никаква хирургична намеса, без предварителна подготовка, няма възстановителен период, не се взимат лекарства, няма и възрастово ограничение при прилагането им.

Д-р Сезар Аройо има бакалавърска степен по медицина и хирургия в университета „Комплутенс“ в Мадрид. Специалист е по семейна и обществена медицина и по медицински лазер с над 20 години опит в кожно-естетичните и гинеко-естетичните лазерни процедури. Ръководител е на отделението по медицински лазер в университетската болница „Монтепринчипе“. Притежава собствена частна клиника в Мадрид. Член е на престижното американско дружество за лазерна медицина и лазерна хирургия. (ASLMS), на испанското дружество за лазерна медицина (SELMQ) и на борда на испанската асоциация по естетичен медицински лазер. Гост-професор е в университета „Крал Хуан Карлос“ в Мадрид и в университета „Ла Плата“ в Аржентина.

Проф. Д-р Иван Фистонич има докторска и магистърска степен по мединица от Загребския университет. От 2012 г. е доцент в Сплитския университет (Хърватия), а от от 2013 г. е професор в медицинския факултет на Загребския университет. Член е на Хърватското дружество на гинеколозите и акушерите, на Хърватското дружество за медицински експертизи, на Хърватското общество за менопауза, на Международното дружество за менопауза (IMS), на Европейското общество за менопауза и андропауза (EMAS) и на Северноамериканското общество за менопауза (NAMS).

Facebook Twitter Google+

0 Коментара