Шестима гайдари и една гайдарка, пратеници на Българската национална гайдарска асоциация,  дойдоха специално от Родопите за откриването на изложбата „За Буквите – Кирилицата в съвременното българско изкуство” в Галерия на открито пред Народния театър.

Изразителните ручила привлякоха десетки столичани, минаващи в този момент през Градската градина, деца любопитно гледаха, дори кучетата изведени на разходка се заслушаха в най-българските звуци.

Фондация „Ценности” на бившата първа дама Антонина Стоянова с партньори Столичната община, община Пловдив, Пловдив Европейска столица на културата 2019 и Градска художествена галерия –Пловдив, представя атрактивната експозиция, която съчетава празника на азбуката с поредното доказателство за високото ниво на българската живопис и графика.

Трийсет пловдивски художници, сред които изпъкват имената на Станимир Видев, Кольо Карамфилов, Николай Кучков, Недко Итинов, Вълчан Петров, Васко Стоев, Нели Ценова, са представени с по едно платно, изобразяващо буква от българската азбука.

Посетителите на изложбата, сред които бе и легендарният радиоглас Божана Димитрова, с почти детинска радост търсеха „своите” букви и коментираха майсторството на творците.

Творческият прочит на всяка буква е представен на зрителя като кадър от своеобразна фотолента, запечатала иначе невидими особености на авторския стил.

Въздействаща, неочаквана и много лична интерпретация на буквите – това е посланието на пловдивската група художници в изложбата „За Буквите – Кирилицата в съвременното българско изкуство“.

Единственото изискване към художниците, всеки от които е доказвал своя талант, собствен почерк, стил и колорит, е да бъде спазен размер на платното 90 на 90 сантиметра. Хубавото в изложбата на открито е, че копията са в доста по-големи размери  и зрителят може да отличи детайлите.

Живописните средства са различни и отразяват неповторимостта и почерка на своя автор. Буквите са разпределени между творците чрез жребий. И само на двама от тях първата буква от името съвпада с тази, която му се е паднала да претвори – късметлиите са  Емилия Арабаджиева и Никола Певичаров.

Кметът на София Йорданка Фандъкова изпрати  писмо до Антонина Стоянова, в което казва: „Да пазим и съхраняваме ценностите на обществото и културата чрез изкуството е иновативен подход,  с който младото поколение разбира важността на традициите и корените си.

Поздравявам ви за устрема и и всеотдайността, с които работите, за да защитавате отстоявате ценностите на българската култура, защото  един народ, който  не познава завереното му  наследство не може да се развива и да надгражда  постигнатото от поколенията преди него”.

Милена Димитрова от фондация „Ценности” разказа историята на замисъла на експозицията и просветителската цел, с която тя ще остане до 28 май в Галерия на открито пред Народния театър.

Това не  е първото представяте на „За Буквите – Кирилицата в съвременното българско изкуство” пред отбрано общество.  Българската азбука гостува и н Двореца на нациите в Женева, където повече от 200 дипломати от ООН с изненада научиха от словото на Антонина Стоянова, че на кирилица пишат 250 милиона души в Европа и Азия.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара