Пет момичета накараха цяла България да следи партии по шахмат и да стиска палци. Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Виктория Радева, Гергана Пейчева и Белослава Кръстева ни дадоха повод за гордост, след като спечелиха Европейското отборно първенство в Будва, Черна гора. Тимът ни бе със селекционер Петър Арнаудов. Златото е първи медал за България на европейско, а триумфът идва след 10-годишно отсъствие от участие в турнира, заради неразбориите в управлението на шахмата.

Снимки: Българска спортна федерация по шахмат и Фейсбук

Последните седмици и месеци шахматът се нареди до политиката и футбола като тема за обсъждане. Следяха се партии, ходове, защити, а веднага се появиха и много разбирачи. След успеха, пък, мнозина се наредиха на опашка де се снимат с цариците на шахмата.

При завръщането си от Черна гора момичетата бяха посрещнати от премиера Николай Денков и министъра на младежта и спорта Димитър Илиев. Това не попречи на лидерката на отбора ни – Антоанета Стефанова, отрупана с букети, да заяви, че успехите са постигнати без никакво държавно финансиране. „Тези момичета са прекрасни, имат огромен потенциал. Очаквам още много медали от тях. Надявам се с федерацията да имаме възможност да ги подпомагаме.

Стигнахме върха без държавно финансиране,

а само благодарение на частни спонсори. Благодаря на хората, които ни подкрепиха“, заяви Стефанова. И допълни: „За кратко време успяхме да се сплотим като екип и като отбор. Всяка една даде всичко от себе си. Нашият треньор също има огромен принос. Надявам се, че този успех ще спомогне за окончателното изчистване на проблемите в българския шахмат. Българската спортна шахматна федерация вече предприе стъпки за присъединяване Европейския шахматен съюз, към ФИДЕ (Международната шахматна федерация), имаше изявление от президента на ЕШС и аз се радвам, че вървим към това да бъдем отново приети международно и да изчистим името на българския шах, за да се завърне той там, където му е мястото. Нека не забравяме, че спечелихме тази титла, участвайки с „уайлд кард“. “

Обяснението на спортния министър бе, че държавата иска да дава пари, но няма на кой да ги даде. Причината е борбата за власт в шахматната общност, която се води от няколко години.

Проблемите в този спорт не са отскоро, но до преди няколко месеца никой извън шахматната общност не им обръщаше внимание. В момента има седем федерации по шахмат, макар че една от тях не развива дейност от 2017 г., когато загуби лиценза си. Тя бе ръководена от Силвио Данаилов – мениджър на гросмайстор Веселин Топалов. След обвинения за злоупотреби и пренасочване на средства започват съдебни дела, а членството на България в Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) и Европейския шахматен съюз (ЕШС) е замразено.

Според международната федерация, в България няма орган, който да управлява шахмата. Затова ФИДЕ назначава временна комисия, която да изпълнява тази функция, докато ситуацията се разреши. През септември се случи нещо нечувано – обединение на четири от федерациите под името „Българска спортна федерация по шахмат“ (БСФШ), но сред тях не беше единствената, която притежава държавен лиценз от спортното министерство.

Новосъздадената федерация, с президент Милен Василев, получи подкрепа от международните институции в шахмата и стана причина за големия успех в Будва, където участвахме със специална покана.

Основен принос за това има Антоанета Стефанова.

Бившата световна шампионка е почетен президент в организацията и игра на първа дъска на Европейското първенство. Тя бе лидер на отбора, а след триумфа по-младите момичета не скриха колко голямо е било нейното влияние и опит. „Ние играхме миналата година в Индия същия отбор без Антоанета и там се усещаше липсата й. Радвам се, че сега бяхме водени от нея. За нас винаги е радост да се учим от нейния професионализъм“, споделя Нургюл Салимова.

Дълго време Стефанова беше единственият ни представител в елита на шахмата при жените. Сред многобройните й отличия са европейска и световна титла. Последните години тя съвместява състезателната си кариера с треньорска дейност и други проекти. През 2021 г. бе предложена от партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ за премиер.

„Честно казано, сега ми е много по-важно и приятно. Защото го споделям с момичетата, с целия екип, с хората от федерацията, с всички, които ни помагат. Може би и с целия опит, който вече имам, повече мога да оценя какво означава един такъв резултат. Когато спечелих световното първенство, някак си не смятах, че е кой знае какво. Сега е много по-осъзнато. Потенциалът на това поколение е безкраен. Те са млади, но вече са изградени като личности и като шахматисти“, коментира Стефанова.

Антоанета се превърна в естествен лидер

на новото поколение, което според специалистите е изключително талантливо. В топ 25 на световната ранглиста за девойки за ноември имаше четири българки, сред които и Надя Тончева, която не бе в отбора за Европейското. Друг талант е Габриела Антова, която участва на Олимпиадата миналата година.

Докато сериалът на Netflix „Дамски Гамбит“ популяризира шахмата в Съединените щати и на много места по света, в България го направи една „сияйна роза“ – значение на името на Нургюл.

Новото бижу на българския шах Нургюл Салимова

си тръгна от Будва и с индивидуален златен медал за най-добро представяне на втора дъска. Тя завърши шампионата без загуба, а в деветте партии, които изигра, записа 4 победи и 5 ремита.

България има традиции в древната игра, но от години интерес към нея нямаше. Това се промени през август и причината бе именно Нургюл Салимова. 20-годишното момиче от село Крепча накара всички в България да обърнат внимание – на нея и на шаха. Тя стигна до финала за Световната купа в Баку, Азербайджан, и с бързи крачки влезе в елита на шахмата.

Успехите на Нургюл не са случайни, тя от години върви по този път, но сега стана център на вниманието. Салимова от малка предпочита да си играе с фигурите по шахматната дъска вместо с кукли, а първият й учител е дядо й Салим Ибрямов. Тя бързо започва да изпъква и става шампион на България рекордните 10 пъти в различните възрастови групи. Логично следват и успехи извън рамките на страната. Става световна шампионка до 12 години, а по-късно е номер 1 при девойките в световната ранглиста до 16 години. Още през 2018 г. покрива критериите за гросмайстор при мъжете, а именно да се докаже сред мъжете е една от големите й амбиции.

Веднага след блестящото представяне на Нургюл в Баку, се изразиха притеснения, че може да избере да се състезава за друга държава, което не е рядкост в шахмата. Страни с ресурси, като Азербайджан, често насочват вниманието си към талантливи спортисти и предложенията към тях за доста изгодни. Салимова отговори по най-добрия начин с играта си за България на европейското отборно първенство, а още преди това родни фирми подписаха рекламни договори с нея.

Триумфът на Европейското първенство нямаше да е факт, ако

Гергана Пейчева не бе обърнала партията срещу грузинката

Лела Явакишвили. По този начин 20-годишната софиянка донесе успеха на България. „Моята позиция беше много лоша в края и трябваше да се оправя без черен офицер и да форсирам повече ситуацията срещу опонентката. Повратната точка за мен беше, когато тя премести дамата си на f4. Тогава активирах играта с пешките си. След това ми се отвориха шансове. Не говоря за шансове за равенство, а за победа“, анализира след финалната партия Пейчева играта си.

Гергана нямаше възможност да се наслади на радостта след това, тъй като веднага замина за САЩ, където учи. В Далас Гергана Пейчева е студентка втори курс в специалност „Бизнес мениджмънт“ в UT Dallas в Ричардсън. Тя е поканена там със стипендия заради шахматните си успехи. Преди това е завършила 91-а Немска езикова гимназия в София. В университет в Далас тя съвместява шахматните си участия с образование по „Бизнес мениджмънт“. Там тя е лидер на университетския отбор и през тази година стана шампионка на щата Тексас.

Нейният баща Светослав сподели наскоро, че нашите млади шахматистки дължат всичко на своите родители, защото шахматът е скъп спорт – пътувания по турнири, настаняване, плащане на треньори. Той разказа, че семейството му е похарчило между 150 000 и 200 000 лева за шахматната кариера на Гергана през последните 12 г. и, че Гергана не е получила нищо от федерациите през годините, навсякъде е участвала и се е готвила с лични средства и благодарение на спонсори.

Най-младата в отбора ни – Белослава Кръстева,

прикова вниманието към себе си през октомври, когато завърши трета на световното първенство за младежи и девойки в Мексико. 19-годишната възпитаничка на Софийската математическа гимназия е национален шампион за 2020 г. Тя също избира Съединените щати, за да продължи образованието си и засега успява да се справя отлично на няколко фронта.

Кръстева още от малка учи правилата на шахмата от своя баща. В началото той я е побеждавал няколко пъти, което я мотивирало. И после сама решава да се запише на уроци по шахмат. Учителят по шахмат забелязва таланта на Кръстева и ѝ предлага да се занимава с нея индивидуално. Скоро след това тя започва с училищните надпревари. На първото си републиканско състезание за деца до 8-годишна възраст завършва трета. След това идва и първото европейско първенство. Досега Кръстева има два бронзови медала от европейски първенства – до 14 и до 16 години. През тази година вече носи титлата „женски гросмайстор“.

По време на шампионата в Будва имаше не един драматични моменти.

На Виктория Радева й се наложи да играе с 40 градуса

температура в решителния двубой срещу Азербайджан. След срещата тя бе закарана с Бърза помощ и бе поставена на системи. За нея обаче жертвата си е струвала и тя не скри голямата си радост след европейската титла. 22-годишната Радева през тази година за трети път спечели националния шампионат на България.

Виктория Радева е родена на 15 май 2001 г. Играе шах от 4-годишна. Първи неин треньор е баща й Славей Радев, който и до днес е с най-голям принос за израстването на Виктория.

Виктория е световна вицешампионка за момичета до 10 г. (Бразилия, 2011 г.), световна шампионка за ученици до 17 години (Дуръс, Албания, 2018 г.), световна шампионка по ускорен шахмат за девойки до 13 години (Кавала, Гърция, 2013 г.), двукратна шампионка на България за жени (2018 и 2019 г.). Участничка в националния отбор на България, заел 9-то място на Шахматната олимпиада 2020 г. сред 167 държави.

В момента Виктория е студентка със специалност „Национална сигурност“ в Пловдивския университет „П. Хилендарски“.

Много неща обединяват

новото поколение в българския шахмат,

което има всички предпоставки да ни носи още много радост. Едно от тях е липсата на подкрепа от държава или федерация. Всички те разчитат основно на семействата си и търсят частни спонсори. Дано след този успех подкрепата към тях да бъде по-голяма и те да могат да мислят само за изявите си на шахматната дъска.

Тези прекрасни момичета донесоха много усмивки и станаха причина да се говори за един не толкова популярен спорт. Около емоциите, които предизвикаха, и радостта, която донесоха, се видя колко сме жадни за такива щастливи моменти, които сякаш са все по-редки последните години.

Сега надеждите са обединението в шахмата да стане нещо дългосрочно, тъй като проблемите не са решени. Предстоят нови преговори и срещи, а целта е завръщане на България в международните институции, което ще позволи участието ни в отборните турнири, а вече се говори за шахматната олимпиада догодина в Будапеща. Легитимна федерация ще позволи и на държавата да насочи финансиране в тази посока. Защото няма съмнение, че новите царици на шахмата заслужават цялата подкрепа, която могат да получат, за да продължават да развиват потенциала си и да продължават да ни радват.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара