След като получи престижната литературна награда Man Booker International и беше преведен на близо 40 езика, един от най-популярните и обсъждани съвременни корейски романи излиза у нас. „Вегетарианката“ от Хан Канг, издаван на български език от „Ентусиаст“, е признат от критици по целия свят и е сравняван с творбите на Кафка. Канг създава мрачна, но красива история за табутата, властта, маниите и борбата на една жена с оковите на насилието.

Още преди появата на книгата през 2007 г. Хан Канг е утвърден автор в родната Южна Корея. Тя е носител на редица литературни награди, включително и за работата си на художник. Излизането на „Вегетарианката“ скандализира част от корейското общество, според което историята, описана в романа, е прекалено крайна и странна. Въпреки това книгата е разпродадена в тираж от 20 000 екземпляра.

Своето голямо международно признание – и от критиците, и от читателите – писателката получава през 2015 г., след като книгата излиза във Великобритания. Година по-късно Хан Канг и преводачката Дебора Смит печелят една от най-значимите литературни награди – Man Booker. Председателят на журито Бойд Тонкин споделя, че решението им е било напълно единодушно. „Тази компактна, изящна и тревожна книга ще остане дълго в съзнанието, а може би и в мечтите на своите читатели“, казва той. Канг се превръща в първия корейски автор, носител на отличието, а само в родината ѝ са отпечатани допълнителни 462 000 копия от книгата.

„Вегетарианката“ разказва история на Йонгхе и съпруга ѝ, чийто живот е обикновен и до голяма степен предвидим. Докато не идват кошмарните сънища – натрапчиви картини с кръв и жестокост, които измъчват младата жена и в крайна сметка я принуждават да се откаже от консумирането на месо. Този малък акт на независимост поставя край на обикновения семеен живот и начало на гротескни събития у дома. И на една необикновена метаморфоза на душата.

Съпругът ѝ, сестра ѝ и нейният мъж напразно опитват да възвърнат контрола си върху Йонгхе, докато тя отстоява избора, превърнал се в свещен закон за нея. Скоро опитите им стават отчаяни – те подлагат първо ума, а после и тялото ѝ на все по-натрапчиви и извратени посегателства. Така успяват да подтикнат Йонгхе да извърши опасно бягство – не само от близките ѝ, но и от самата себе си. А път назад може и да няма.

Снимка Park-Jaehong

Хан Канг е родена през 1970 г. в Южна Корея. Учи корейска литература в университета Yonsei. Прави своя литературен дебют с 5 стихотворения, публикувани в сп. „Литература и общество“ през 1993 г. През следващата година започва кариерата си на романист, а дебютният ѝ роман „Червена котва“ печели пролетния литературен конкурс Shinmun. Хан Канг участва в Международната програма за писане на университета в Айова в продължение на три месеца през 1998 г. с подкрепата на Съвета за изкуствата в Корея.

Автор е на книгите „Черен елен“ (1998), „Плодовете на моята жена“ (2000), „Студените ти ръце“ (2002), „Огнен саламандър“ (2012), „Вегетарианката“ (2007), „Бой с дишане“ (2010), „Гръцки уроци“ (2011), „Човешки актове“ (2014), „Бялата книга“ (2016). Хан Канг е носител на редица литературни отличия: Награда за корейски роман на годината през 1999 г.; наградата на Министерството на културата за млад художник през 2000 г.; литературната награда YiSang през 2005 г.; литературната награда Dongri през 2010 г.; литературната награда Manhae през 2015 г. и Hwang Sun през 2015 г.

През 2016 г. „Вегетарианката“ печели голямото международно литературно отличие – Man Booker International.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара