От няколко години този въпрос ме привлича. Дърпа ме като магнит. Родител ставаш, когато родиш или когато вземеш осъзнато решение да имаш дете? С времето наученото и фактът, че съм майка, ясно показаха отговора. За мен.

Другите още се лутат в собствената си агония кои са и какво още искат от живота, за да бъдат цели, да бъдат щастливи. Простичката ситуация ”до стената” изправя всички ни пред истината. За която се борим, в името на която боли, към която летим или удобно отлагаме. На думи и когато не става въпрос за нашия живот, всички казваме „родител ставаш, когато поемеш отговорност от едно дете да оформиш човек”. На думи. После излизаме с позицията си в медиите. Ставаме смели. Обсъждаме „сурогатното майчинство”. После обсъждаме друго. Времето минава. А между четири стени „реално никой не е застрахован”. И „всеки отговаря за собствените си решения“. Реалността ни застига рано или късно. И тогава не търсим отговора в медиите. А в личното, преживяното от хората наоколо. Свободата е в правото на избор, в право то всеки да намери своята истина. Законите би трябвало да защитават правото на избор на гражданите в една държава. В историята на България свободата я губим от слабост и инертност, а печелим с доблест и кураж. Отстояваме себе си обичайно, след като последният влак е заминал. Някак успяваме да се убедим, че повече няма да боли.

Когато преди 5 години започнахме първата кампания „Повече българчета за България”, найважното за мен беше хората да усетят, че не са сами. Каква ще е България и как ще живеем в нея, какви родители имаме шанс да бъдем и искаме ли да бъдем тук? Бях готова да стигна до всякакъв предел. После разбрах, че предел няма. Поставихме тема за су- рогатното майчинство. Сложно решение се оказа „за” или „против”. Дори на думи да позволим на някого да направи своя избор. И да има не само лично, но и законно основание. Отскоро у нас е в сила новият Семеен кодекс, който е с поправки в частта за родствените отношения. Там обаче продължава да се претендира, че законната майка на детето е тази, която го е одила. Така остава възможността да се създават трудно разрешими казуси, ако жената, която износва, реши да не даде детето. Освен това никъде не се споменава за заплащане, което създава предпоставки за изнудване. Публична тайна е, че за сурогатството у нас се плаща Но да дадеш под наем утробата си е незаконно.

Цялата статия в броя на „Жената днес“.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара