Половин година след началото на същинските дейности по възстановяване на оригиналния вид и функции на сградата на Централните хали в София, екипът на Kaufland България представи актуален статус на процеса и показа как ще изглеждат Халите след  ремонта.

Повод за събитието бяха завършените реставрационни дейности по две от фасадите на сградата. Освен тях, към момента е възстановен пълният обем на вътрешността на основната зала, като са премахнати павилионите и терасите, несъответстващи на оригиналния проект на арх. Наум Торбов.

Извършени са цялостна подмяна и възстановяване

на покрива и освежаване на характерната метална конструкция, изработена в леярните на Густав Айфел през 1909г. Проведена е реставрация и на двата часовника и е поръчан за изработка фонтан от зелен мрамор, който се изработва по оригиналните проекти на сградата от началото на 20-ти век. Към момента се полагат близо 3000 кв.м. подови плочки, след проведено обширно проучване за оформлението на подобни сгради от епохата.

„Възстановяването на автентичния вид и предназначение на този паметник на културата, е една от най-мащабните инициативи, реализирани от нашата компания. Дейностите се извършват в абсолютен детайл и при безкомпромисно качество, обяви изп. директор на Kaufland България Иван Чернев.

Участници в представянето бяха и авторите на проекта за реставрация на сградата д-р Румяна Дечева и Панайот Панов. Те разказаха за сложния процес по възстановяване на фасадата и подчертаха, че основната цел е да се възвърне духът й, запазвайки я за идните поколения. В представянето си пред медиите Панайот Панов от Регионалния исторически музей-София подчерта, че материалите, които се използват за ремонта на Централни хали, се използват при реставрация на световно значими сгради и обекти – даде пример с последно реставрирана със същите материали египетска гробница.

В предстоящите месеци ключовите ремонтни дейности ще са свързани приоритетно с възстановяване и социализация на археологическите останки и крепостната стена на ниво сутерен и изграждане на „Интерактивна зона за археология и история“.

След финализиране на ремонтните дейности,

над 170 български доставчици

на основни категории храни като месо и колбаси, риба, хляб, млечни продукти, плодове и зеленчуци, ще станат част от възстановяването на оригиналното предназначение на сградата. Близо 50  български производители на плодове и зеленчуци ще представят стоката си в Халите. Продукцията на всеки един от тях ще трябва да бъде сертифицирана по програмата Global G.A.P. – независима световна система за добри земеделски практики, която гарантира, че производството на плодове и зеленчуци отговаря на най-високите стандарти за хигиена, опазване на околната среда и безопасност на работа.

В непосредствена близост до археологическото наследство на Централни хали, в сградата ще отвори врати и най-голямата книжарница за детски книги в страната, която ще наброява над 10 000 заглавия. На сутеренното ниво ще бъде обособено и пространство за културни и социално-значими събития.

Всички детайли, визуализации, идейни планове и подробно описание на проекта на Kaufland България за Централни хали могат да бъдат разгледани на специално създадената за целта информационна интернет страница: www.sofia-hali.bg

Facebook Twitter Google+

0 Коментара