Всяка година в Тайланд на 13 март отбелязват Деня на слона. На Север, в древната столица Аютая, например, им устройват зрелищен плодов пир.

В Страната на усмивките все още употребяват симпатичните гиганти за “селскостопански машини“, пускат ги да просят по улиците или ги използват за превоз, макар язденето да наранява гръбнака им. Все повече стават националните паркове и приюти, в които доброволци спасяват огромните животни, които, веднъж опитомени, имат нужда от грижи, защото трудно се приспособяват към дивата природа.

Слоновете са част от културната идентичност на тайландците. С лика на великана с големи уши са секли монети в кралския двор. В миналото грамадните бозайници били използвани като бойна техника по време на сражения (най-вече със съседна Бирма). Преди хората да измислят оръдията и барута,

слоновете били третирани като бойци

по време на всяка война, водена в Азия. Но днес политиката на правителството в Тайланд е фокусирана върху опазването им в естествената им среда.

Преди век слоновете в Тайланд са били над 100 000, много от тях играели ролята на работни добичета или воини. Днес са останали едва 3000, разпределени почти поравно в приюти за малтретирани животни и в диви стада. Намаляването им е закономерно. През 1945 г. 70% от страната е била покрита с гора,

сега тя заема драстично по-малка площ.

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд, нито, че ще усвоявам рецептурник за любимите ми гиганти. Но в южната тайландска провинция Сурат Тани, в сърцето на джунглата Као Сок,именно това ми се случи.

Приключението с храненето на слонове започва още от настаняването в глемпинга Elephant Нills в националния парк Као Сок, където всяка гледка е скрийнсейвър за компютъра. Спим в палатки насред джунглата, които всъщност представляват двустайни тенти с широки легла и всички възможни удобства, с течаща топла вода и мощен вентилатор.

Организацията в луксозния къмпинг е създадена така, че дори най-плашливият гост да се чувства щастлив и в безопасност. Всеки има свой личен рейнджър, който се грижи дали имате достатъчно вода в термоса си, проверява като загрижена майка екипировката ви и ви обяснява правилата в Elephant Hills като на петгодишно дете. И с право.

Повечето гости тук си мислят че слоновете са познатите ни от анимациите сладурчета в бонбонени цветове, но изразът „Помни като слон“ не е случаен. Всъщност най-едрото животно на планетата е своенравно, склонно към неочаквани емоции и понякога раздразнително. Затова към всеки хобот в Elephant Hills е прикрепен

персонален гледач, наречен „махут“.

Той добре познава характера на конкретния слон и само по едно движение на ухото може да прецени дали настроението му е подходящо за общуване с ентусиазирани (и понякога досадни) човеци.

Понеже мъжките слонове са по-склонни към изпускане на нервите, във фермата на Elephant Hills е женско царство. Да, в Страната на усмивките и слоновете се смеят, защото вече се радват на хубав живот.

В националния парк Као Сок

всяка многотонажна животинка си има „досие“ и история. Най-старата слоница е на 91. Тя почти няма зъби и на посетителите е забранено да ѝ дават твърди листа и клонки. Меки банани и ананаси обаче хапва с апетит. С още по-голямо удоволствие доайенката кисне с часове в близкото езерце и жизнерадостно пръхти

Друга слоница е напълно сляпа, поради лошо отношение от бившия й стопанин. Слава Богу, времето, когато слоновете са влачили дървени трупи, вършеели са ориз и са били употребявани за транспорт, е безвъзвратно отминало. Избягват да ги яздят дори на тържествени кралски ритуали, понеже гръбнакът на тия привидно несъкрушими животни не е създаден анатомически да носи седло, паланкин или… турист.

В Elephant Hills рейнджърката Яя ни разказва и други любопитни подробности за слоновете: в главата им, точно зад челото, има въздушни мехурчета, които олекотяват иначе доста тежкия им череп. Хоботите им се управляват от 1000 мускула. Дневно изяждат около 10% от личното си тегло (азиатските слонове са доста по-дребни от африканските и тежат между 3 и 5 тона). Освен това

изпиват около 200 литра вода на ден.

Продължителността на слонския живот е между 70 и 100 години – по това приличат на нас, хората. Средната бременност на една слоница трае 19 месеца, ако носи женски плод, а ако е ембрионът е мъжки – 22.

Във фермите на Elephant Нills отглеждат т.нар. нейпиър грас – остра, дълга и твърда трева, основна съставка от слонското меню, което имах щастието лично да подготвя (под надзора на махут, разбира се). То се състои още от чепки дребни банани, наречени „лейди фингърс“; захарна тръстика, която се насича между пръстените, иначе е трудно смилаема; ананаси на четвъртинки заедно с кората.

Най-забележителни са „сармичките“ за слонове,

завити в палмово листо с размери 20х20 см. Пълнежът им се състои от топка смлян тамаринд, шепа небелен ориз и още толкова каменна сол. Зеленото “пакетче” се завързва накрая с бамбуков шнур и се сервира на нетърпеливия хобот.

Тамариндът, впрочем, е най-разпространеният тропически плод в света. От семейство Бобови е и произхожда от Африка или Индия, а името му означава „фурма“.

Тайланд е на второ място на Земята по продукция на тамаринд, а плодовете му са на първо място в света по съдържание на винена киселина. Използват се в сосове, сиропи и туршии.

Слоновете поемат вкусотиите с леко засмукване – сякаш сте сложили ръката си пред работеща прахосмукачка. Добре е да не пъхате плодовете и клонките директно в хобота, защото може да се задавят.

Бях очарована от готварското слонско приключение в Elephant Нills, но Екатерина Арсова „ме бие“ по всички показатели. Тя е правила дори педикюр на слон – като доброволец в спасително убежище в северен Тайланд. След бригада в Америка, вместо да използва спечеленото за покриване на студентската си такса или да си купи кола на старо, Катя предпочела да си плати, за да стане гледач на слонове.

Пред „Ветеринарна сбирка“ Екатерина разказва как точно едрите животни общуват помежду си – с размахване на уши и хоботи, с издаване на силни звуци. Те безпогрешно разпознават своя махут. Тя е учила ветеринарна медицина в Пиза по програмата „Еразъм“ и изнася там международен доклад за непознатите страни от характера на слоновете.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара