Не всеки има лукса за отделна кухня и трапезария в дома си, но обединяването на двете помещения може да бъде наистина успешно! Вижте кои са 7 от най-популярните стила в интериорния дизайн и изберете вашия. Съветите на интериорния дизайнер на Моми Студио – Антония Саранеделчева ще ви помогнат да създадете модерно, уютно и практично пространство за вас и вашето семейство!

Съвременен стил

Той нарушава правилата и ги пренаписва. Съвременният стил е далеч от традиционните кухня и трапезария, които може би изникват в съзнанието ви. Най-важен тук е вашият индивидуален характер. Той се изразява в нестандартни форми на столовете и масата за хранене, както и кухненски уреди в необичайни и ярки цветове. Освен смел и дързък, съвременният стил е изключително функционален. Той е в синхрон със забързания живот и е създаден, за да му служи. Може би си мислите, че столът изглежда странно, докато не седнете в него и не се насладите на комфорта му. Съвременният стил се възползва от най-новото в дизайна.

Основно елементи на съвременния стил:

  • Неочаквани дизайнерски елементи
  • Нестандартни линии на мебелите
  • Функционалност и комфорт

Минималистичен стил

Този стил не може да ви остави безразлични – или го заобичате, или го отхвърлите. Подобно на съвременния, минималистичният стил също създава свои правила. При него няма абсолютно нищо излишно. Отличава се с практичност и неочакван дизайн, като маса за трапезария със стъклен или метален плот, вместо типичния дървен. Този стил не се характеризира със стени, отрупани с произведения на изкуството или рафтове със сувенири и семейни снимки. Всеки един елемент в минималистичните кухня и трапезария има определена функция и не е поставен самоцелно. За да се постигне максимално изчистена визия, кухненските шкафове понякога нямат дръжки, а са с push механизъм. Бяло и черно са основните цветове, които се използват в минималистичния стил. Понякога може да видите аксесоар в по-смел цвят, който служи за акцент в интериора.

Основни елементи на минималистичния стил:

  • Минималистичен и функционален дизайн, без претрупване
  • Съчетание на основни със смели цветове
  • Изчистени линии

Скандинавски стил

Той е идеален за малки пространства. Създава непринудена обстановка. В кухнята и трапезарията в скандинавски стил трябва да влиза максимално количество естествена светлина. Интериорът е в светли, пастелни цветове. Стените най-често са боядисани в бяло или сиво. За декорация се използват картини или принтове в един стил.

Може да включите смел цвят в някоя декорация или да изберете килим и завеси с геометрични шарки. Дървото тук е основен материал – за пода, за кухненските шкафове, но най-вече за кухненския плот и маса. Дървото е с естествен светъл цвят или пък е боядисано в бяло.

За тапицерия на столове изберете естествени материи като памук, вълна или кожа. Завесите трябва да пропускат слънчева светлина. За акцент добавете висяща от тавана лампа в трапезарията, както и подходящи растения, които да създадат още повече уют.

Рафтове с книги и рамки със снимки.

Основни елементи на скандинавския стил:

  • Светли цветове и много естествена светлина
  • Естествени материи
  • Дървото е основен материал
  • Геометрични фигури

Рустик стил

Рустик стилът създава усещане за близост до природата. Мебелите и аксесоарите са грубо издялани и запазват естествения релеф и форми на дървото. Кухненският плот и масата често са от истинско парче дърво, което е оставено в максимално естествен вид. В интериора се съчетават твърди и по-меки линии с естествени цветове. Дървото умело се съчетава с ковано желязо и полиран метал. Нека декоративните елементи във вашите рустик кухня и трапезария са вдъхновени от природата и времето, прекарано навън. Заложете на по-приглушени цветове както на стените, така и на мебелите, и текстила. В този стил няма ярки цветове, той е много плавен и хармоничен.

Основни елементи на рустик стила:

  • Тежки и грубо обработени мебели.
  • Елементи, които запазват естествения характер на дървото.
  • Натурални цветове, вдъхновени от природата.

Класически стил

Ако искате да се чувствате като в изискан ресторант, докато готвите и се храните в дома си, изберете елегантен стил за кухнята и трапезарията. Подберете мебели с по-сложен дизайн, с извивки и различни инкрустации. Съчетайте висококачествен текстил или кожа с дърво за столовете. Отделете специално място за един красив дървен шкаф, в който да съхранявате порцеланови сервизи. Изберете елегантни дръжки за всички кухненски шкафове, които да бъдат акцент. Масата е обединяващата мебел тук. Нека е голяма и солидна, за да създаде изискана атмосфера. Един кристален полилей над нея би завършил класическия стил на кухнята и трапезарията. За декорация използвайте скулптури и други произведения на изкуството. Не добавяйте много аксесоари, помещението не трябва да изглежда претрупано.

Основни елементи на класическия стил:

  • Строги линии
  • Сложен дизайн на мебелите
  • Аксесоари като шкаф за порцелан
  • Тежки завеси
  • Произведения на изкуството

Еклектичен стил

Той задава свои собствени правила с дизайнерски елементи и функции, които отразяват вашата личност и интереси. Тук спокойно може да комбинирате маса за трапезария в един стил със столове в съвсем различен. Същото важи за аксесоарите и другите елементи в интериора.

Еклектичният стил не е просто смесица от неща, които сте събирали. Важно е да има една обединяваща тема или цвят, който да свързва всички елементи, за да избегнете претрупания вид. Например, може да съчетаете зелен кухненски плот, килим с подобен цвят и произведение на изкуството. Ръчно изработените декорации или находките ви от различни пазари по света са добре дошли, защото създават усещане за индивидуалност.

Основни елементи на еклектичния стил:

  • Комбинация от различни стилове, но с обединяваща тема или цвят.
  • Усещане за незавършеност, сякаш още работите по дизайна.
  • Ръчно изработени и уникални декорации.

Индустриален стил

Кухните и трапезариите в индустриален стил са практични и сурови. Напомнят на преустроен склад, фабрика или пък таванско помещение. Подовата настилка най-често е от шлайфан бетон, на част от стените може да е запазен оригиналният тухлен градеж. Много от елементите в кухнята са от неръждаема стомана – плотове, мивка, рафтове. Освен че се почиства лесно, тя има много дълъг живот. Вместо шкафчета с вратички, сложете отворени рафтове в кухнята и трапезарията, за да сте по-близо до индустриалния стил. Осветлението с открити крушки също е сред отличителните черти на този стил.

Основни елементи в индустриалния стил:

  • Здрави материали като: бетон, стомана, тухли и дървени греди
  • Неутрална цветова палитра – сиво, бяло, черно
  • Кухненски уреди от ресторантски клас
  • Практични осветителни тела
  • Открити тръбопроводи

Facebook Twitter Google+

0 Коментара