Да отседнеш в султанските покои в дворец на брега на Босфора изглежда днес като желание, изпълнимо само с помощта на Аладиновата вълшебна лампа. Ако не беше Ciragan Palace Kempinski – най-имперският хотел на имперския Истанбул. Хотел, прочут в цял свят като място на шестзвезден лукс, светски блясък и ексклузивни персонализирани услуги. Тук прословутото турско гостоприемство се съчетава с безкомпромисното обслужване под лейбъла Kempinski. А спиращите дъха гледки към най-живописния град в Европа (и към азиатския бряг) са фон на това специално преживяване, за което със сигурност не ви е нужно летящо килимче.

Някога на мястото на днешния Ciragan Palace са се простирали градините Казанджъоглу – от Бешикташ до Ортакьой. По време на т.нар. “период на лалетата” (1718-1730 г.), когато в Османската империя на почит били изкуствата, развлеченията, музиката и цветята, Ахмед III подарил тази земя на своя фаворит и зет – великия везир Ибрахим Паша. Той пък вдигнал тук “yali” (крайбрежна вила) за своята съпруга – султанската дъщеря Фатма. Господарката се прочула с паметните празненства в имението си под светлините на факли (ciragan – на персийски) и оттам идва името на днешния хотел. Той и сега е любимо място за пищни чествания от всякъв род и мащаб – от сватби, юбилеи и частни партита, през бизнес форуми и срещи, до международни политически и дипломатически конференции на най-високо ниво.

Преди да възвърне настоящата си слава обаче, дворецът Ciragan трябвало да познае столетия както на подем и блясък, така и на пожари и разушения. През 1834 г. султан Махмуд II решил да построи наново целия палат – сринал до основи и резиденцията, и манастира на братството на мевлевите (“танцуващите дервиши”) в съседство. Последователите на Мевляна Руми били преместени в друга yali край Босфора, а дворецът се сдобил с класическа фасада с 40 каменни колони и обзавеждане от изключително редки видове дърво. През 1857 г. новият султан Абдулмеджид на свой ред срутил сградата с намерението да вдигне на мястото й палат в западен стил. Останал си обаче само с желанието, защото скоро починал. Наследникът му Абдулазис довършил строежа през 1871 г., но в източен стил – с преобладаващи ориенталски и североафрикански архитектурни елементи.

Безценни врати със сложни дърворезби

и орнаменти датират от онова време. Една от тях се намира днес на показ в Берлинския музей, подарена от султан Абдулхамит II на германския император Вилхелм II, който буквално се прехласнал по красотата й. По онова време внасяли от цял свят рядък мрамор, седеф и порфир за реконструкцията на двореца. От 1863 до 1871 г. за строежа отишли над 2,5 млн златни лири. От 1876 г. нататък султаните заживели в съседния дворец Долмабахче – може би и от суеверие, че Ciragan им носи лош късмет заради преместеното някога училище на “танцуващите дервиши”. В Ciragan останал до смъртта си сваленият чрез преврат (от брат си) Мурат V, който бил страстен почитател на музиката и литературата.

През ноември 1909 г. Ciragan бил избран за домакин на знаменателно заседание на турския парламент. За да заблесят още по-ярко мраморните му зали, изложили там картини на Ремранд и Айвазовски от султанската колекция. Ала два месеца по-късно пожар унищожил почти напълно вътрешността на двореца, включително шедьоврите и антиките, както и книгите в библиотеката на Мурад V. Палатът пострадал сериозно и по време на Първата световна война – в края й бил ползван като база от френските военнополеви инженери. През 30-те години градините му се превърнали в стадион за футболистите от “Бешикташ”. А през Втората световна един армейски капитан унищожил гробището на “танцуващите дервиши” в подземията, докато копаел за злато. Още същата година Ciragan бил преотстъпен на истанбулското кметство, но едва през 1991 г. – след внимателна реставрация на старата част и дострояване на две нови крила – дворецът бил превърнат в луксозен шестзвезден хотел, менажиран от Kempinski.

Днес хотелът разполага с

313 стаи и апартаменти.

11 от тях са в старата дворцова част – с отделен вход и с частен иконом 24-часа в денонощието.

Друга екстра са трансферите с хеликоптер, скутер или лимузина. 4 ресторанта се състезават за вниманието на гостите. В награждавания многократно ресторант Tugra предлагат местни турски специалитети, в Laledan акцентът е върху морските дарове, а в прочутия сред светския елит не само на Истанбул

Gazebo Lounge

ще намерите лека кухня през целия ден, континентална закуска, следобеден чай и невероятно вкусни сладкиши. Барбекюто в Bosphorus Grill е достъпно само през лятото.

Атмосферата на курорт в сърцето на града е наистина удивителна тук. Покоят на околния Йълдъз парк, писъците на гларусите и живописните корабчета, кръстосващи Босфора, огромният

отопляем външен басейн –

всичко те кара да забравиш, че се намираш насред пулсиращ и шеметен мегаполис, какъвто е Истанбул.

Заедно с това хотелът е една от най-престижните “площадки” за официални празненства и събития. Балната зала може да побере 912 души. Дворцовата тераса е пригодена за 1100 гости. В добавка Ciragan Palace разполага с 16 конферентни зали (всичките само с дневна светлина), оборудвани с последната дума на техниката.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара