Карахан тепе, една от неолитните археологически звезди наред с Гьобекли тепе край турския град Шанлъурфа, ще бъде защитен с покрив. Двете тепета – Гьобекли и Карахан, са сред най-старите археологически обекти в света.
Защитният навес ще бъде изграден, като част от проекта на Турция „Наследство за бъдещето“. Целта на Министерството на културата и туризма е с покривната защита да улесни продължаващите разкопки и реставрационните процеси през четирите сезона. Покривът ще запази хилядолетното наследство на Карахан тепе, като гарантира устойчивото му съхранение за бъдещите поколения.
Покривният навес, който ще покрие приблизително 5000 квадратни метра, е предназначен да защити историческия обект от околната среда. Вълнообразната му форма предлага органична хармония с терена, като същевременно повишава вътрешния комфорт с отвори, които осигуряват естествена вентилация. Модулната конструкция допълнително ще запази уникалния характер на мястото на разкопките. Дизайнът позволява гъвкавост за бъдещи разширения при по-нататъшните разкопки.
Карахан тепе: Разкриване на мистериите на праисторическите цивилизации
Карахан тепе, датиращо от 9-то хилядолетие пр.н.е., е разкопано в рамките на Таш Тепелер (Каменните Могили), един от значимите проекти за разкопки в Турция, гарантиращ устойчивостта на културнота наследство.
Таш Тепелер се отнася за регион в и около Шанлъурфа, където по-големи неолитни общности създават постоянни селища и изграждат монументални структури за специални цели.
Районът включва множество обекти, като Сайбурч, Сефер тепе, Харбетсуван Тепе, Гюрджю тепе, Чакмак тепе, Медик, Курт тепе, Ташлъ тепе, Аяанлар Йоунбурч и Йени Махалле, заедно с най-известния и древен археологически обект – Гьобекли тепе, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, за който се смята, че е един от най-ранните в света, както и Карахантепе. В момента се извършват разкопки на девет обекта в рамките на проекта.
Продължаващата работа в Карахан тепе, където на повърхността се виждат стотици камъни, доведе до изключителни археологически находки, включително обществени структури, украсени със статуи на хора и животни, и монументални структури, подобни на тези, открити в Гьобекли тепе.
Съвсем наскоро резбата на дивото магаре в движение, открита миналото лято, допълнително подчерта историческото значение на мястото. Благодарение на такива забележителни открития, Карахан тепе също беше избран за един от деветте най-важни проекта за „Проучване и изследване на терен“ за 2023 г. на Шанхайския археологически форум в Китай.
0 Коментара