Омъжена съм за консервативен по отношение на колите мъж – автомобилът трябва да се движи с бензин или дизел, да е с „ръчка“, да е сравнително икономичен, достатъчно малък, за да се паркира по-лесно из София, достатъчно просторен и удобен вътре, а багажникът да побира два сгъваеми велосипеда. Разбира се, да изглежда добре и хм… да е чисто нов, излязъл от витрината – за това последното често спорим, защото само няколко метра извън паркинга на вносителя свалят не малко цената на колата.

Той обаче е непреклонен – новата кола давала съвсем различно усещане и ти гарантирала „вярност“, т.е. няма нужда да полагаш никакви усилия за нея поне 5 години, а ако си я пазиш, „антиейдж“ грижата след това ще е лесна. Признавам, не мога да не се съглася, че шофирането на чисто нова кола носи особено удоволствие и чувство за сигурност.

Така, с неговите си изисквания, и след няколкоседмично проучване на актуалните модели коли (аз включих в процеса цялата си безусловна любов с акцент върху „безусловна“, демек – избирай си, не ме занимавай), той се спря на чудесен Citroën C3, бензинов, с ръчна скоростна кутия, разбира се.

Когато отидохме в шоурума на Citroën, аз се заплеснах да разглеждам новите модели френски красавици. Имам много бегла представа от двигателите с вътрешно горене, хибридите и батериите на електрическите коли, но не мога да не оценя френския шик – стил, комфорт и небрежна елегантност. Акцентът е върху „небрежна“ – тя не крещи, тя е присъща, но отличителна – плавни линии, естетични форми, хармонични цветови комбинации, изискани детайли, съчетани с внимание и реверанс към модата и изкуството, към модерното и класиката. Външният вид винаги е имал значение, не може да го отречем, особено ако красивата външност естествено се съчетава с красива душа или функционалност.

Както вече си признах, от механиката на автомобилите не разбирам, но Габи от търговския екип на Citroën бе изключително любезна да отговори на всичките ми наивни, но за сметка на това много въпроси за електрическия Citroën C3, така че женският ни разговор за коли завърши с договорка да го тествам за един уикенд и да видя мога ли да изкуша в новите екологични тенденции един автомобилен консерватор. И да опиша това си преживяване.

Тестовият електрически C3 беше свободен през уикенда на 8 март, навръх женския празник. Взехме го, за да потеглим с него към Боровец и околностите. Т.е. преди да го вземем отново зададохме хиляди въпроси и най-вече – какво да го правим, ако му свърши батерията. Успокоиха ни, че категорично няма да му свърши батерията поне за 280-300 километра и ни показаха от кои мобилни приложения можем да намерим станция и да заредим, ако пожелаем да тестваме как се случва. По WLTP батерията на Citroën ë-C3 осигурява пробег до 320 километра. WLTP е съкращение от Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure (Световно хармонизирана процедура за изпитване на леки превозни средства) и мери разхода на гориво, емисиите и електрическия пробег на автомобилите.

А преди да излезем от града, в петък следобед изпробвахме и как се случва безплатното паркиране в центъра на София – идеално е, стига да си намериш място в синята зона. Колата е много маневрена, което  улеснява пъхането в сравнително малки пространства между други две на улицата.

Паркирането на електрически автомобили на територията на цялата Столична община е свободно със зелени регистрационни номера или специални стикери от „Градска мобилност“.

Citroën ë-C3  ме плени първо с мекотата, плавността и безшумността на движението си – да, буквално не го чуваш, все едно нож се плъзга по меко масло върху кроасан. Електрическата кола сякаш сама се „вози и кара“. Тя е с автоматична скоростна кутия с елегантни копчета, които лесно плъзгаш в нужната посока в зависимост от това дали искаш да спреш, да дадеш назад или да потеглиш, с много удобен за ръцете волан, който се управлява без грам усилие. Шофираш без напрежение и можеш да се наслаждаваш максимално на пътуването. Има датчици за всичко, което ти е нужно – ограниченията в скоростта (незабавно ти казва, ако караш с над позволената скорост в тази отсечка, което е чудесно предвид изненадващите глоби от камери, които могат да те сполетят), следи хоризонталната маркировка и за поява на внезапно възникнали опасности по пътя. Има система за автоматично спиране – за да избегнеш сблъсък, ако случайно се разсееш и не видиш някое препятствие. Много улеснения с цел намаляване на стреса. По-висока е и се усещаш перфектно спрямо пътя и околните.

Citroën ë-C3 има 10-инчов таблет с тъч скрийн, с който управляваш лесно основните функции. Може да избереш с какъв глас да говори или пък да го накараш да мълчи. Както и ти да го управляваш с гласови команди. Инфотейнмънт системата е интуитивна и лесна за използване и може да се интегрира безпроблемно и с айфони, и с телефони с андроид.

По пътя от София до Самоков изхабихме 20-ина процента от батерията и можехме да обикаляме около Боровец и да се върнем до София без проблеми, въпреки зимните условия на 8 март и работещия климатик, но единствено за целите на теста решихме да заредим на паркинга на „Лидл“ в  града. Дори от гледна точка на блондинка, зареждането е много лесно – става с някое от приложенията за целта, в нашия случай използвахме EVpoint – и просто пъхаш зарядното в дупката. От Револют зареждаш пари в приложението и плащаш. Сложихме бавния кабел и за една супа време в близкото заведение допълнихме батерията.

Електрическият Citroën ë-C3 може да се зарежда по три начина:

  • С бавен (домашен) ток – 2,3 kW (Schuko контакт) –  можеш да го зареждаш през нощта на най-обикновен контакт – като телефона си. За да се напълни батерията ще са нужни 10-12 часа.
  • Бързо зареждане 7,4 kW или 11 kW (Wallbox, обществена станция) – за пълна батерия ще са нужни около 4-5 часа в зависимост от мощността на зарядното.
  • И ултра бързо зареждане – до 100 kW (станции с постоянен ток), в който за 26 минути можеш да добавиш до 80% заряд.

Нужните кабели за зареждането са в оборудването на колата.

Ако не сте се интересували скоро или въобще от темата, добре е да знаете, че броят на станциите за зареждане на електрически автомобили в България расте експоненциално. Според данни от Forbes България, за периода октомври 2023 – март 2024 г. зарядните станции са се увеличили с 410, до 1760, а локациите с 430, до 1250. Предполагам, че за последната 1 година са станали още повече. Плановете на компаниите, които предлагат тази услуга са до 2026 г. станциите да достигнат 2000. Можете лесно да се ориентирате къде има такива от приложенията за зареждане и не само.

Превеждайки тези данни на женски език – за мен това означава, че Citroën ë-C3 може да бъде не само градска кола – каквито са масовите мисловни форми, свързани с електрическите автомобили (и поради любимите на мнозина в София „спаркчета“), но и съвсем пълноценен семеен автомобил в България – с едно бързо презареждане по време на кафе-пауза може да стигне от София до Бургас или Варна, даже от Сандански до Силистра, ако решите да прекосите държавата по диагонал.

Citroën ë-C3 е малък, но мощен и красив хетчбек, който използва нова платформа, която предлага оптимална ефективност и по-добро използване на пространството. Благодарение на нея са намалени не само размера и теглото на колата, но има повече място за пътници и багаж. В нашия случай – могат да се пъхнат две сгъваеми колела за почивката на „Градина“.  Вътре, донякъде изненадващо, е достатъчно просторно, интериорът е създаден с внимание към детайлите и с мисъл за удобство на шофьора и пътниците.

Малък, просторен и мощен – отличава се от това, което хората масово си представят като чуят „електрическа кола“ – или малките градски „спаркчета“, или мощните „Тесла“, които имат статусен имидж за милионери, макар че положителната представа за тях лавинообразно се срива напоследък заради ексцентричността на собственика им.

Citroën ë-C3 е златната среда – най-доброто съчетание между цена и качество, което светът на електрическите автомобили може да предложи през 2025 г.

Всички генерации на Citroën C3 са с харизматичен външен вид, но през 2025 г. колата е най-красива. От тази година новото лого на Citroën не я оставя незабелязана. Капакът на предната част и характерната решетка, съчетани с новаторски LED светлини, я правят лесно разпознаваема. Малките детайли, като цветните елементи по огледалата, добавят искряща нотка към общия дизайн, което е съвсем във френския дух.

Все пак основното предимство на електрическите коли е устойчивостта, колкото и изтъркано да звучи тази дума. Citroën ë-C3 е не само красива, умна и удобна кола, но и екологичен избор. С напълно нулеви емисии на въглероден диоксид, стилна, комфортна и функционална.  стил, комфорт или функционалност. Колата е красавица, която абсолютно може да стане и „глава“ на семейния автопарк, а не просто „втора кола за жената“.

Моят консервативен съпруг в момента размишлява кой от двата варианта да избере. Тест драйвът разклати сериозно вродения му скептицизъм. Електрическата кола е не просто по-екологичен вариант, но и с по-ниски разходи от класическия бензинов Citroën C3. Безшумността и автоматичната скоростна кутия създават лекота при пътуването, която определено хареса и на двама ни.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара