2020 промени света и представите ни за живот във всеки аспект. Затова през 2021 година телевизия Bulgaria ON AIR ще се фокусира върху бъдещето, тенденциите и промените, които ще засегнат живота на всеки човек.

На 31 януари стартира проектът „Бъдещето“, а акцент на първото издание беше домът. Експерти от различни сфери се обединиха около мнението, че жилищата ни вече се променят, стават все по-просторни и все по-умни.

COVID-19 промени ли търсенето на жилища?

„Заради социалната дистанция все повече се търси пространство – тристайни и четиристайни апартаменти. Засилва се и търсенето на затворени комплекси и къщи край градовете“, коментира Борислав Гостев, ръководител „Управление на Търговски партньори“ в ОББ.

В студиото на „Бъдещето: Домът“ той отчете, че средният размер на ипотечните кредити в България е нараснал с 12% през 2020 година на годишна база – от 95 000 лв. до 108 000 лв.

„По данни на Българска народна банка през миналата година размерът на отпуснатите ипотечни кредити нараства с 400 млн. лв. до общо 4 млрд. лв.”, заяви още Борислав Гостев.

В разговор с водещата Калина Донкова, журналист от Bulgaria ON AIR и продуцент на „Директно“, инж. Павел Тенев, строителен директор „Направление Градски Имоти“ в инвестиционна компания Green Life Development & Resorts, изграждаща апартаменти затворен комплекс София „Проект 80 Тинтява“, заяви, че има предпоставки имотният пазар да продължи да се развива и да стане стабилен и прогнозируем, а рисковете ще могат да се управляват. По думите му златното правило при строеж на топ имот е локацията.

Умният дом отблизо

„Съвременните жилища у нас са все по-качествени, развитието на технологиите ни дава възможността да заимстваме от всичко най-добро“, коментира инж. Тенев.

В бъдеще инж. Павен Тeнев очаква да се изградят градове както във въздуха, така и под водата. Докато технологиите се развият до степен да се построят такива градовете, новите технологии правят дома ни по-умен и функционален.

„Говорейки за умен дом, няма как да изключим човешкия фактор. Комфортът означава възможността на потребителя да свърже повече устройства в дома си, използвайки една и съща платформа”, обясни добави Емануил Тотев, търговски директор в TESY.

Калина Петкова, мениджър Маркетингови Комуникации, Schneider Electric, уточни, че домът става „умен“, когато има изградена връзка между отделните системи в него.

„С помощта на умния дом  можем да постигаме съществени спестявания и да живеем интелигентно с много по-нисък отпечатък“, отбеляза в студиото на „Бъдещето: Домът“ .

Facebook Twitter Google+

0 Коментара