Как да не се поддаваме на отчаянието, да не изпадаме в депресия, да не се отървем от негативните мисли и да изграждаме увереност в себе си и да се справяме със страха? Отговорите на тези въпроси дава психотерапевтът Сергей Мартинов, основател на Международния институт по психосоматично здраве.

Според специалиста нашето мислене, от една страна, се формира под влияние на минал опит, а от друга – определя нашите емоции, мотивация и поведение, като по този начин влияе върху формирането на нашата реалност.

Първите градивни елементи на нашето съзнание се полагат в детството, под влиянието на семейството. Детето приема думите на родителите си като истина, без да ги поставя под въпрос. От тези думи се формира представата за себе си, другите и света като цяло. При постоянна критика и упреци в детето се развива отрицателна представа за себе си.

Подкрепата, напротив, изгражда увереност

и оптимизъм. Основните убеждения, които формират нашата представа за света, се наричат дълбоки убеждения.

В зряла възраст усвояваме умения за критично мислене, но често продължаваме да действаме „на автоматичен принцип“. Дълбоко вкоренените убеждения могат да се проявят като автоматични мисли или подсъзнателни реакции. Те от своя страна определят нашата житейска стратегия.

За да се отървете от негативните дълбоко вкоренени убеждения, е необходимо да осъзнаете и филтрирате автоматичните мисли, скрити в подсъзнанието. Невинаги е възможно да се справите с това сами, но според психотерапевта съществува алгоритъм, който ви позволява да започнете

да работите върху себе си

още преди да се обърнете към специалист. За целта Сергей Мартинов предлага метод, състоящ се от няколко стъпки.

Първо, трябва да опишете ситуацията, която е предизвикала негативните емоции, и да назовете самите тези емоции: гняв, страх, обида или тъга. След това трябва да опишете мисълта, която стои зад негативната реакция, и да се отнесете към нея критично. Тоест да допуснете възможността тя да е погрешна. Това често е достатъчно, за да се намали интензивността на преживяваната емоция.

За да проверите валидността на мисълта си, можете да съставите списък с аргументи „За“ и „Против“, а след това да формулирате по-адекватна мисъл, която ще ви помогне в бъдеще да постигате по-лесно целите си и да промените живота си към по-добро.

Източник: Рамблер

Facebook Twitter Google+

0 Коментара