Постоянното бързане е вредно, то дори може да доведе до хронични проблеми. Ето какво може да ви донесе бързането според психолога Анастасия Тахтарова: загуба на контрол върху мислите; намалена креативност; прегаряне; семейни конфликти; социална изолация; лошо качество на живот.

Въпреки че забързаните хора може да са по-продуктивни и решителни, те се уморяват много и нямат време да се насладят на момента, за разлика от хората, които не бързат и са напълно наясно с това, което се случва.

Какви са предимствата на бавността

От гледна точка на психологията бавността е полезно свойство на природата. Един небързащ човек спестява много тактическа и стратегическа енергия; спестява време за вземане на решения, тъй като не го изразходва за ненужни движения и повторно разглеждане на неподходящи варианти;
е внимателен и максимално концентриран; е последователен в действията и постъпките си; се радва на самата работа, а не само на резултата; умее да решава по уникален начин задачи, които изискват усърдие и педантичност;
е по-предсказуем и надежден и не се обърква лесно.

Как да тренираме безметежност и внимателност

Често можете да чуете от експерти: „Живейте в момента, усещайте настоящето“. Но как да го направите, когато има технологичен прогрес, бързо развитие и разнообразни събития, за които искате да имате време?

Психологът съветва да практикувате осъзнатост и медитация. Редовното практикуване ще ви направи по-балансирани и ще намали нивата на стрес, които са свързани с постоянното бързане. „При избора на практика е важно да се съобразите с вашите нужди и ритъм на живот. Упражненията трябва да са приятни и достъпни за изпълнение през деня“, казва Анастасия Тахтарова.

Съвети

Дишайте, като броите. Вдишайте дълбоко и пребройте до едно. Издишайте бавно и продължително при броене две и три. Упражнението се повтаря няколко пъти.

  • Осъзнато дишане.

Заемете удобно положение и наблюдавайте тялото си, докато дишате. Необходимо е да се концентрирате върху движението на въздуха в тялото при поемане на въздух, върху движенията на корема при издишване.

  • Техниката „Само едно нещо“.

Концентрирайте се върху едно-единствено действие или мисъл, за да разтоварите паметта от излишната информация.

  • Упражнение „Тук и сега“.

Периодично през деня си задавайте въпроса: „Къде съм сега? Какво виждам? Какво чувствам?“. Не е необходимо да давате оценка на момента, просто констатирайте фактите. Това ще ви помогне моментално да излезете от потока на автоматичните мисли и да изживеете настоящия момент.

Наблюдавайте мислите, но не ги анализирайте. Оставете ги да преминат през съзнанието, без да оставят следа в него.

Източник: Рамблер

Facebook Twitter Google+

0 Коментара