Едната е озаглавена “Най-новата народна вегетарианска готварска книга с 200 рецепти за супи, ястия, десерти и салати, практически проверени редица години от автора като вегетариански майстор-готвач”. Името му е Кр.Кадънков и върху корицата коректно са дадени данните от майсторското му свидетелство. Издадена е в Казанлък през 1937 година, а е подарена с дарствен надпис на 19 ноември 1938 година на майка ми, тогава 19-годишна и редовна посетителка – не, абонатка, – на пловдивския вегетариански ресторант, чийто собственик е бил въпросният автор.

Втората книга има по-кратко название “Обеды вегетарианца“, издание В.Н. Быкова”, годината на издаване е 1894, в Москва. Изданието, което ние ползваме, е репринтно, направено е през 1990 година и на него пише, че средствата от продажбата на тази книга “ще отидат за Детския фонд “Ленин”. Съставителят й – може би същият Биков, а може би някой друг, – е предпочел анонимността и се подписва като “Вегетарианец”.

Из книгата на Кадънков

За доброто настроение : “Доброто настроение на готвача или готвачката се отразява всячески на ястието. Пеенето, спокойствието и веселостта на готвача се предават и на консуматора по видими и невидими пътища”.

Из книгата на „Обеды вегетарианца“

„Вегетарианската диета дава на човека по-младежки и приятен вид“.

Градинарска супа

Корени от моркови, магданоз, кервиз, пащарнак, картофи се нарязват на дълги парченца и се варят в подсолена вода. Щом корените са готови, прави им се бяла запръжка: В една тенджера се туря 1-2 лъжици бяло брашно, 2-3 яйца и сол. Всичко това разбиваме добре с готварски тел. Туряме тогава на огъня и наливаме малко от бульона на супата (или чиста топла вода, ако супата е гъста), като бъркаме непрестанно с готварския тел, да не се пресече киселото мляко, през всичкото време, докато сосът е на огъня. Щом сосът поври 10-15 мин., той вече е готов.

Заливаме запръжката върху корените и оставяме още малко време да поври. При снемане туряме ситно нарязан магданоз, подкиселява се с лимон.

Забележка: Към лятната супа прибавяме и зелен фасул, наразан на дълги ивици, и червени домати.

Супа за нервозни

Сваряваме 2-3 глави кервиз (целина), нарязани по на две в подсолена вода.Изваждаме сварения кервиз от бульона и го пресоваме или размачкваме добре. Прецеждаме получената каша през сито и я поставяме в бульона. Правим бяла запръжка (вж. Рецептата за градинарска супа). При сервиране пускаме в бульона кубчета пържен в краве масло студен бял хляб.

Калугерска супа

Нарязваме на ситно праз лук и опражваме в растително масло, като туряме и малко сол. Щом празът е готов, заливаме с малко вода и прибавяме мъничко ориз. Щом оризът е готов, доливаме супата със зелева (армеена) чорба и оставяме да поври още малко. Снемаме от огъня и пускаме в супата маслини и счукан чер пипер. Застройваме супата с яйце.

Вегетарианска дроб сърма

Продукти: прясна зелка, краве или растително масло, ориз, моркови, целина (кервиз), сини патладжани (ако няма – картофи), яйца, чер пипер счукан, магданоз, лук.

Едра, хубава зелка се попарва в подсолена вода цяла, до омекване, отделят се листата един по един.

Приготвяне на плънката: Корените – 1 глава кервиз, няколко моркова и картофите (или 1 син домат) се нарязват на дребни квадратчета и се изпражват в растително масло. Изваждат се от маслото с надупчена готварска лъжица и слабо се посоляват. Върху тях се надробяват няколко сварени не много твърди листа, прибавя се счукан чер пипер и магданоз.

Отделно в краве масло или растително се полуизпържва лука, прибавя се ориз, малко сол, залива се с вода и се оставя на тих огън да се развие ориза, но да остане пръхкав.Щом оризът е готов, смесва се с горната плънка, прибавят се 1-2 сурови яйца и се разбърква всичко добре.

С тази смес се правят сармите, големи по една в порция и се нареждат в тавата, намазана с краве масло. Така нареден и намазани отгоре с краве масво, за да не изгаря листа, се пекат във фурната до зачервяване, след което се заливат със смес от прясно мляко и 1-2 яйца и пак 10-15 минути се запичат във фурната. Сервират се по желание с кисело мляко.

Рагу със сирене

Продукти: прясна зелка, ориз, сирене, яйца, прясно мляко, краве или растително масло.

Зелката се попарва в подсолена пода до омекване, като се вземат само тънките листа, без дебелите части. В отделен съд се полуизпражва в краве или растително масло лук и се прибавя оризът, като се добавя сол и се залива с вода да се развие оризът почти напълно, но да бъде пръхкав, на тих огън. Като се снеме от огъня, му се добавя счукан чер пипер, магданоз и се разбърква.

В намазана с краве масло тава се нарежда един пласт зелеви листа, нарязани на малки парчета, след това една част от ориза, после един пласт сирене, настъргано на ренде; пак един пласт зелеви листа, останалата част от ориза, и най-отгоре сирене. Залива се всичко това с разбити яйца и мляко и майко сол (ако има нужда).

Сега вече печем в гореща фурна, до зачервяване и попиване на млякото. Реже се на четириъгълни квадрати. Сервира се със салата.

Вегетариански кебапчета (или кнедли с кашкавал)

Продукти: картофи, краве масло, кашкавал, брашно, яйца, чер пипер, магданоз, сухар, кимион, мляко.

Сваряват се картофи и се избелват, докато са още горещи, и се пресоват или смилат с машинка. Прибавя им се малко брашно, краве масло, яйце, чер пипер, малко сол, кимион счукан, магданоз и се омесва всичко това добре. Къса се от това тесто и се правят същински кебапчета, които се пускат във вряща подсолена вода. Щом изплуват над водата, те са вече готови. Изваждаме ги и ги нареждаме в намазана тава с повече краве масло, като предварително ги овалваме в ситно счукан сухар. Така наредени в тавата на разстояние едно от друго, поръсваме ги със ситно настърган кашкавал, и ги заливаме със смес от разбити яйца и прясно мляко и печем във фурната.

Сервират се със салата.

Пудинг със стафиди

Продукти: 15 яйца, 300 г брашно, 300 г захар, ¼ кг стафиди, бакпулвер.

Яйцата се разбиват поотделно жълтъци и белтъци. В жълтъка се слага захарта и се бърка с готварския тел на края на печката, докато се разтопи съвсем захарта и снемаме от огъня. Изсипваме брашното и снега от белтъците едновременно, постепенно в жълтъците, като бавно се разбърква с тела всичко това да се смеси – прибавяме и 1 прах бакпулвер. В получената смес прибавяме бели стафиди и изсипваме в тава, поръсена с брашно. Заглаждаме отгоре, поставяме стафиди и отгоре и печем в гореща фурна.

Сервира се, като се ръси с пудра захар.

Кекс със сини сливи

Продукти:краве масло, сливи, ¼ краве масло, захар, кисело мляко, бакпулвер, 1 лимон, 2 яйца, брашно.

Постиламе плътно дъното на една тавичка, намазана с краве масло, със сушени разцепени сини сливи без костилки. ¼ кг краве масло се бие на огъня (само да се затопли) с една чаена чаша ситна захар. Като се стопи захарта, снемаме, прибавяме една чаша кисело мляко, 1 прах бакпулвер, настърганата кора на един лимон, 2 жълтъка и 2 чаени чаши бяло брашно. Всичко се добре размесва. Прибавяме и 2 белтъка, разбити на сняг, разбъркваме и изсипваме получената смес върху сливите. Заглаждаме добре и печем веднага в гореща фурна. Сервира се, като се ръси с пудра захар.

Домашни корабета

½ кг бяло брашно, 4 жълтъка, колкото яйце квас за хляб, мъничко сол и топла подсладена вода – всичко това се омесва на хляб. Най-после се прибавят и белтъците от яйцата, разбити на сняг и ¼ стафиди без семки. От тестото правим малки хлебчета и печем, като ги нареждаме в намазана с краве масло тава.

Отлични за закуска с чай и мляко

Facebook Twitter Google+

0 Коментара