Не обичате миди? Преди да го изречете отново, опитайте пълнените миди с ориз, които се продават по улиците и в ресторантите на Истанбул.

Разбира се, в Истанбул може да опитате и варени, и пържени и панирани миди, и миди във всякакви рецепти. Уличната храна в града на Босфора е най-вкусната, най-евтината и най-безопасната в цяла Европа. Ако сте в Инстанбул, непременно отидете до квартал Бешикташ, до магазинчето на Midyeci Ahmet ~ Lord of Mussels

https://www.midyeciahmet.com/

В предковидните времена тук се виеха дълги опашки за специалитета на заведението.

Някъде бях чела твърдението, че има три вида световни кухни – френска, китайска и турска. Не зная така ли е, но със сигурност мога да твърдя, че турската е удивително вкусна и близка до сърцата и небцата на всички нас на Балканите – традиционните рецепти са възникнали в онези векове, когато сме живели в една империя. Затова днес ми се струва абсолютно излишно да водим балкански кулинарни войни чии са баницата, бюрека, лютеницата, кюфтето, сармите, мусаката, бозата и т.н.

Традиционната турска кухня обаче е много повече от изброените балкански рецепти, тъй като е събрала влияния от всички краища на някогашната империя, простираща се на три континента, и най-вече защото в Турция почти не правят компромис с качеството на продуктите и използват голямо разнообразие от зеленчуци и подправки. Рецептите в повечето случаи са прости, но всяка с чудесен вкус.

Сега ви предлагаме рецептата за пълнените миди с ориз. Леко пикантна, ориенталска и вкусна.

Продукти:

Два килограма черноморски миди с черупките

Литър вода

Половин супена лъжица сол

За пълнежа:

Две водни чаши ориз

Две водни чаши гореща вода от мидите

Две големи глави лук

Две скилидки чесън

Четири супени лъжици слънчогледово олио

Три супени лъжици стафиди, нарязани на дребно

Три супени лъжици шамфъстък

Две супени лъжици сух джоджен

Чаена лъжица канела

Две чаени лъжици кимион

Две чаени лъжици бахар

Чаена лъжица прясно смлян черен пипер

Половин чаена лъжичка, стрити сухи люти чушки

Половин чаена лъжичка захар

Един лимон

Приготвяне:

Мидите се почистват много добре – до блясък, като накрая се изтъркват с телче или малка четка. Поставят се в подходящ съд и се варят в литър вода и половин супена лъжица сол, докато леко се отворят /около два, три милиметра/. Водата се прецежда през тензух.

Лукът се реже на много ситно и се слага в тенджерата със сгорещеното олио. След като леко се запържи се добавя ситно нарязания чесън и шамфъстъка. Бърка се интензивно, докато фъстъка си промени леко цвета. Добавят се ориза, джоджена, черния пипер, канелата, бахара, захарта и стритите люти чушки.

Към запържващите се продукти се добавят две водни чаши от прецедената през тензух вода от мидите и нарязаните на ситно стафиди. Разбърква се много хубаво и се оставя на слаб огън – на най-ниската степен. Когато изври/поеме водата махаме от котлона!

Мидите се пълнят, като се оставя малко място. Редят се в тенджера, на дъното на която е сложена тънка кърпа за подложка. Залива се с останалите две водни чаши вода от мидите + нови две водни чаши вода. Редените миди се варят около 20 минути.

Хапват се студени, залети с лимонов сок.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара