Красивата усмивка отваря врати. Кривата – пропасти! Възможно е в бъдеще да се появи хапче, което да замени пастата, четката и бормашината едновременно. Дотогава обаче друг изход няма: мийте редовно зъбите и ги пазете от най-агресивните им врагове. Кои са те? Ще научите от нашата азбука на усмивката.

А

Ананас – екзотичният плод стимулира декалцирането на зъбните тъкани. Хапнете ли парченце от него, не пропускайте веднага след това да изплакнете устата с вода.

Б

Безсъние – както всеки друг стрес, активизира разрушаването на зъбите. Освен това по наблюдение на специалистите будуващите нощем са по-немарливи към устната си хигиена от останалите.

В

Възраст – в рисковата група са всички от 3- до 40-годишна възраст. По статистически данни това е най-многобройната клиентела на стоматологичните кабинети, и то предимно с диагноза „кариес“.

Г

Газирани напитки – американски химик огласи данните от свой елементарен опит: той напълнил стария си чайник с газирана напитка от известна марка и изчакал едно денонощие. 24 часа по- късно трупаният с години накип по стените на чайника се разтворил напълно. Представете си какво се случва със зъбите ни…

Д

Диабет – предразполага към пародонтит и разрушаване на зъбите.

Дъвчащи бонбони – вредни са!Първо, защото съдържат въглехидрати, второ – прилепват с все въглехидрати към зъбните повърхности, вклиняват се в естествения релеф на зъбите. И трето, способни са да изтръгнат не само пломба, а цял мост.

Е

Ендокринни нарушения -оказват неблагоприятно въздействие върху здравето на зъбите като всяко друго нарушение на обмяната на веществата.

З

Закуски – имаме предвид готовите кифлички, понички, козуначета, кексчета и т.н. Излишъкът на мазнини в тестото за закуски разваля зъбите. Ето защо жените, които предпочитат да карат цял ден на сладкиши или готови закуски, много по-често страдат от кариес.

К

Килограми – изследователите твърдят, че хората с наднормено тегло много по-често страдат от заболявания на устната кухина. Въз-можно е причината да се крие в навика на повечето страдащи от затлъстяване да прекаляват с яде¬нето.

Клечки за зъби – необходимостта постоянно да ги използвате означава, че имате болни зъби или дори т.нар. джобове, в които се събират хранителни остатъци. За предпочи¬тане е винаги да ползвате дървени клечки.

Л

Лекарства – влияят върху обмяната на веществата, затова продължителният им прием може да даде негативно отражение върху състоянието на зъбите.

Н

Недостиг на витамини – води до нарушения в обмяната на веществата, което от своя страна при¬чинява постепенно разрушаване на твърдата структура на зъбния емайл и органическата основа на зъба.

О

Опасни професии – отдавна е установено, че професията на тези, чиято работа е свързана с тежки метали, може да се отгатне по тъмното оцветяване на зъбите. Вредна в този смисъл е и работата на музикантите, които свирят на духови инструменти. Постоянният натиск на наконечника на инструмента върху зъбите може да отключи пародонтит.

П

Преохлаждане – снижава защитните функции на организма, което е достатъчно да обостри дремещи възпалителни процеси в устната кухина. При това няма никакво значение какво мръзне: краката, ръцете, кръстът или главата.

Р

Радиация – дори и в малки дози, влияе негативно на обмяната на веществата и сърдечносъдовата система, което постепенно разрушава зъбите.

С

Спиртни напитки – прекомерната употреба на сладки вина и до известна степен на твърд алкохол по-вишава интензивността на образуване на зъбна плака.

Т

Травми – отключват заболявания, сходни с пародонтита.

У

Урбанизация – напрегнатият живот в големите градове диктува и напрегнат ритъм на хранене, в кой¬то преобладават продукти с оцветители, консерван¬ти и други вредни вещества – безспорен минус за здра¬вето на зъбите.

Х

Химическо избелване – спорът дали е по-вредно от механичното избелване продължава, така че е по- добре да не прекалявате с него.

Ц

Цитрусови плодове – всички те (с изключение на грейпфрута) и най-вече лимонът в големи количества нарушават киселинно-алкалния баланс в слюнката и устната кухина. Като елементарна предпазна мярка изплаквайте устата след всяко ядене на цитруси.

Ч

Чай – също като кафето променя цвета на зъбния емайл, води до потъмняването му.

Четка – неправилно подбраната четка за зъби, например прекалено твърдата, травмира венците. Прекалено меката пък не осигурява достатъчно добра хигиена.

Ш

Шоколадови бонбони – вредни са заради съдържанието на захар и способността остатъци от тях да се задържат между зъбите.

Я

Ябълка – едно от най-добрите средства за почистване на зъбите, ако нямате подръка четка и паста или дъвка. След кисела ябълка обаче задължително изплакнете устата.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара