Древните гърци се отнасяли към магданоза със същия благоговеен трепет, с който религиозните индуси се отнасят към свещените си крави. Според митовете самият Херкулес се увенчавал с венец от магданоз. А днес с магданоз се украсяват ястия и витрини на магазини за риба и месо.

parsley-246557_640

Родина на магданоза са средиземноморските страни, а като подправка се използва в целия свят. С нежния си аромат и не- натрапчив вкус магданозът присъства в почти всички несладки блюда – салати, супи, основни ястия.

Хранителните качества, както и лечебните му свойства се обуславят от съдържанието му. Надземните части съдържат етерично масло, в листата има провитамин А, витамин С, В1, В2, К, РР, фолиева киселина, захари, белтъчни вещества, флавоноиди. Добре са застъпени минералните вещества – калий, калций, магнезий, фосфор, желязо. Плодовете на магданоза също съдържат етерично масло.

Корените му се използват като подправка за приготвяне на супи и сосове. Нарязаните на дребно листа се добавят в салати и основни устия и като правило – в края на готвенето, защото топлинната обработка разрушава витамините. Храната може да се ароматизира и със счукани семена, макар че този метод не е широко разпространен. Многостранно е и приложението му като лекарство.

cutting-board-925544_640

* Установено е, че магданозът повишава апетита, усилва диурезата, потиска образуването на газове в червата. Той се употребява при менструални смущения, при камъни и пясък в бъбреците, при бъбречни кризи. Дневната доза е 10 г ситно нарязани листа, които се добавят в салата от домати и краставици, зеле и краставици или зелена салата, лук и репички.

* Пресните зелени листа на магданоза (в горната доза) намаляват потенето.

* Пресният сок от магданоз (не повече от 30-60 г дневно и най-добре в смес със сок от моркови или целина) спомага за нормализирането на функцията на надбъбречната и щитовидната жлеза, укрепва и капилярите, а това има особено значение при захарния диабет.

* Сок от магданоз, смесен със сок от моркови, целина и цикория, влияе благоприятно при очни заболявания – болестни състояния на роговицата, катаракта, конюнктивит.

* Магданозът има бактерицидно действие и е много добро средство за отстраняване на неприятния мирис на устата. Просто се сдъвкват няколко зелени листенца.

* С компрес от пресен сок от магданоз (малко количество може да се изцеди в преса за чесън) се отстранява възпалението при ухапване от комари, пчели, оси. С тампони, напоени със сок от магданоз, се налагат ухапванията от змия.

* Корени от магданоз е добре да има в храната на страдащите от затлъстяване, заболявания на бъбреците и черния дроб.

* Ястията, приготвени с много магданоз, имат пикочогонно действие и спомагат за извеждането на соли от организма.

parsley-608104_640

* Семената се използват при някои нарушения на менструалния цикъл, болезнена менструация, възпаление на простатата и като потогонно средство. Семената се счукват, смилат (може в мелничка за кафе) и 4 чаени лъжички от прахта се заливат с 1 чаена чаша вряла вода. Варят се 15 минути. Течността се охлажда, прецежда и се пие по 1 супена лъжица 4-6 пъти дневно. Със същия ефект е и студеният екстракт: 1 чаена лъжичка семена се накисва в чаша вода за 8 часа. Този извлек се пие по 1/4 чаша 4 пъти дневно.

* При трескаво състояние се взема сок от стъблата и листата на магданоза – по 2 чаени лъжички 4 пъти дневно.

* При пигментни петна и лунички сутрин и вечер лицето се обтрива със силна отвара от магданозени корени, смесени с лимонов сок.

* За избелване лицето се намазва всекидневно със сок от магданоз.

* При въшки главата се натрива с мехлем, получен от 2 части сок или гъста отвара от пло-довете и от 3-4 части вазелин.

* Семената на магданоза са класическо средство за полово засилване. Вземат се счукани и разбъркани с мед.

* Мъжете, които могат да изядат 1 връзка магданоз дневно, ще укрепят сърцето си и индиректно ще повлияят върху сексуалните си възможности.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара