Докато се предават от уста на уста, чисто практичните съвети под рубриката “Как да съхраним красотата и здравето” се превръщат в легенди. Ние автоматично следваме повечето от тези препоръки, защото “така казват” или защото “всички така правят”. Но не знаем доколко са верни. Нека пробваме да се откажем от стереотипите и да видим какво ще се получи.

1. Всяка сутрин лицето трябва да се обтрива с кубче лед. Така се поддържа тонусът на съдовете и се предпазваме от появата на разширени капилярчета.

Кръвоносните съдове в кожата на лицето действително се свиват под въздействието на лед и изобщо третиране със студено. После рязко се разширяват, притокът се увеличава, капилярите се пълнят, увеличават обема си и се разтягат. Колкото по-упорито и по-дълго се практикуват хладните процедури, толкова по-голяма става вероятността да се появи точно тази нежелана мрежа от разширени капилярчета, която сме се опитвали да предотвратим. Освен това студът намалява отделянето на естествена кожна мазнина, вследствие на което настъпва обезводняване и преждевременно стареене. Лицето не обича нищо екстремно! Предпочита топлина и ласки!

По-добре е…

…да вземаш контрастен душ сутрин. Той закалява и повишава имунитета, а това е полезно и за тялото, и за лицето.

2. Продължителното сексуално въздържание влияе зле на психиката и може да предизвика възпалителни гинекологични заболявания.

Сексът е полезен, но при едно условие: когато носи удоволствие на психично ниво и отпускане на физиологично. Механичното отбиване на задължения, без оргазъм и без радост, ще доведе всяка жена до невроза. Сексът не е единственото и задължително условие една жена да се чувства щастлива и затова спокойно може да бъде заменен с други емоционални отдушници – хоби, спорт, приятелства, музика и т.н. Жена, която наистина се разтоварва с подобен род занимания, е в състояние дълго време да живее пълноценно без секс и без да страда от гинекологични заболявания.

По-добре…

…да търсиш не просто секс, а подходящия човек за интимни преживявания. Или да последваш примера на Норвегия, където 52 процента от жените имат вибратор. Ако този вариант ти се струва неприемлив, алтернативата, която също помага, са топли вани и масажи.

3. Продуктите със заместители на захарта са по-малко калорични

Заместителите на захарта се делят на две групи: в първата влизат висококалоричните фруктоза, сорбит и ксилит. Продуктите, които ги съдържат, са също толкова калорични, колкото и “оригиналите” със захар. Във втората са нискокалоричните цикламат, захарин, аспартам, сукразид.

По-добре…

…да купуваш нискокалорични заместители на захарта.

4. Можеш да бъдеш и дебела, и здрава

Не всички манекенки са в прекрасно здраве и не всички закръглени дами страдат от някакви заболявания. Но както изясниха италиански учени, можеш да пълнееш безопасно до определени размери. Обиколка на талията над 89 сантиметра увеличава един път и половина риска от сърдечносъдови заболявания, артериална хипертония и диабет.

По-добре…

…купи сантиметър и мери талията си всеки ден. Стигнеш ли заветната цифра – 89 см, мини на разумна диета и увеличи двигателната си активност.

5. Колкото по-често тренираш, толкова по-добре за здравето и физическата форма

За да поддържаш добра форма, здрави и еластични мускули и за да се предпазиш от сърдечносъдови заболявания, е достатъчно да изгаряш 1000 ккал седмично чрез спортуване. Дали ще го правиш чрез аеробика, плуване или ходене пеш, няма никакво значение за здравето и обмяната на веществата. Прекаляването с тренировките – пет пъти седмично по час и нещо – е вредно. Свръхнатоварването на мускулатурата води до образуването на много токсични продукти, които се задържат в тъканите и ускоряват образуването на бръчки.

По-добре…

…ходи пеш всеки ден. 40 минути разходка гори 300 ккал. Посещавай йога курсове. Източната гимнастика позволява да чуеш гласа на тялото си, без да се преуморяваш. А активното натоварване в спортен клуб е най-добре да се прави през ден, за да има възможност организмът да почива и да се възстановява.

6. Все още съм твърде млада, за да се грижа за сърцето и съдовете

Грижите за здравето на сърдечносъдовата система трябва да се полагат активно точно във възрастта от 20 до 40 години. След 40-те ни се налага да се борим с последствията от това, което не сме успели да свършим през 30-те.

По-добре…

…промени веднага хранителния си режим, като включиш повече продукти, богати на омега-3 мастни киселини и ненаситени мастни киселини, които съхраняват еластичността на съдовете и ги предпазват от натрупване на плаки. Полезни в това отношение са зехтинът, орехите, авокадото, сардините, херингата, скумрията, риба тон, сьомгата. Ако пушиш, намери начин да намалиш до минимум или направо да се откажеш от цигарите – никотинът предизвиква спазми на съдовете и така вдига с 80 на сто риска от сърдечни пристъпи. Следи също така хормоналните нива, тъй като намаляването на производството на половия хормон естроген е една от причините за стенокардия.

7. Противозачатъчните таблетки са най-сигурното средство за предпазване от бременност

Невинаги и не за всеки. Дамите пушачки трябва много да внимават с противозачатъчните – особено след 35-годишна възраст. Действието им в съчетание с никотина увеличава 38 пъти вероятността от сърдечносъдови заболявания, а рискът от инфаркт на миокарда нараства 4,3 пъти.

По-добре…

…редовно се консултирай с гинеколога си за новите методи на контрацепция. Животът се променя непрекъснато, контрацептивите – също.

8. До третия месец не се казва, че си бременна

Спазването на това старо поверие е свързано с това, че ти мислено и неволно ще привличаш негативна енергия към събитието. Ако бъдещата майка и близките й се страхуват, че нещо ще се случи, значи всички мислят за лошото и са настроени то да се случи – в такава ситуация рискът от спонтанен аборт или силна ранна токсикоза на майката е много голям. Според специалистите много често причината за спонтанен аборт е психическата незрялост на жената да роди.

По-добре…

…споделяй радостта от предстоящото майчинство. Ще чуеш толкова много съвети и любопитна информация, които ще те настроят оптимистично.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара