Защо ме болят краката в стъпалата, под коляното, в бедрата и кога трябва спешно да отида на лекар?

Болка в краката е всеки дискомфорт, който се появява от слабините до стъпалото. Тя може да бъде постоянна или периодична, да варира по интензивност и да се появи внезапно, да се разпространи върху целия крак или само върху малка част от него. Болката в крака може да бъде пареща, режеща, пареща, може дори да се усеща като изтръпване или да се усеща в долната част на гърба, седалището, гръбначния стълб.

Болка в крака: кога трябва да посетите лекар

Понякога можете да понесете болката в крака, докато се освободи свободно прозорче в лекарския кабинет, но в някои случаи е по-добре веднага да се обадите на бърза помощ.

Обадете се на бърза помощ, ако:

  • болката е толкова силна, че ви пречи да носите тежестта на тялото си върху крака или изобщо да ходите;
  • има отворена рана в крака, в чийто просвет се виждат сухожилия, кост;
  • по-голямата част от крака е гореща и зачервена;
  • при нараняването сте чули шум от скърцане или силно щракане;
  • кракът изглежда необичайно блед и е студен при допир;
  • налице са подути крака и проблеми с дишането.

Обърнете се към лекар възможно най-скоро, ако:

  • Освен болка, има признаци на инфекция: зачервяване, подуване, внезапно повишаване на температурата в определена област на тялото;
  • болката не отшумява с течение на времето, а само се разпространява;
  • след продължително седене подбедриците започват да болят;
  • болката се появява без видима причина и внезапно.

Трябва да си запишете час при лекар, ако:

  • болката в краката е постоянна след ходене или по време на движение;
  • краката ви са подути;
  • има разширени вени на краката, които болят, когато ги докоснете.

Защо краката болят, пекат или са болезнени: причини

Причините за болката в краката могат да бъдат много. Ето най-често срещаните от тях:

Крампи – те се причиняват от мускулен спазъм, обикновено в резултат на дехидратация, голямо натоварване или мускулно напрежение, липса на магнезий, натрий, калий калций след продължително силно повръщане.

Травми – те могат да доведат до навяхване, контузия, счупване или изкълчване на става. Често на мястото на нараняването няма видими увреждания, но може да има зачервяване, подуване или отворена рана.

Дълбока венозна тромбоза – болката се появява, когато съсирек от съсирена кръв запуши съд. Често тромбозата се появява след дълги периоди на почивка на легло, дълги полети или операция.

Варикоза на подкожните вени – това заболяване е ясно видимо с просто око, тъй като по краката се появяват сини възловидни вени. В допълнение към болката може да се появят потъмняване на кожата, подуване, сърбеж.

Заболяване на периферните артерии – характеризира се с клаудикация, която се появява поради силна болка по време на всяка физическа активност.

Инфекция – тя може да се появи както по кожата, така и в меките тъкани или директно в костта.

Заболявания на ставите – травмата или острото възпаление водят до появата на болка. Дискомфорт и скованост се появяват и поради дегенеративни промени в ставите.

Увреждането на нервите обикновено се дължи на диабет, а също така от това заболяване страдат тези, които злоупотребяват с алкохол или пушат.

Компартмент синдром – развива се при силно кървене и подуване под фасцията (твърдата обвивка на мускула, която не се разтяга). Тъканите започват да умират, тъй като налягането нарушава притока на кръв в крайника. В такъв случай кракът е студен, блед.

Тумор – доброкачествените и злокачествените тумори често се проявяват с болка. Те са и причина за чести счупвания, защото костта изтънява и може да се увреди дори при незначително действие.

Изместване на междупрешленния диск – той може да притисне седалищния мускул, който отива към крака.

Болест на Пертес – това е така наречената некроза на главата на бедрената кост. Ако тя се разруши, бедрената кост ще започне да излита от ставната повърхност. Заболяването обикновено се появява в ранна възраст и детето също ще куца.

Епифизиолизата на главата на бедрената кост е рядко заболяване, при което главата на бедрената кост се „изплъзва“ от ацетабулума. Обикновено се появява на възраст между 11 и 15 години.

Как да освободите краката си от болки още сега

Лечението на болките в краката, разбира се, зависи от причината, която е предизвикала дискомфорта. В някои случаи може да успеете да се справите с проблема сами:

Дайте почивка на краката си – понякога краката ви просто трябва да си починат, защото болката идва от прекомерна умора.

Повдигнете стъпалата си над бедрата – важно е да държите стъпалата си над бедрата, например като ги поставите на ролка. Тази позиция ще помогне за отпускане на мускулите и намаляване на отока.

Прилагайте студено – можете да приложите студено върху засегнатата област (ледена кърпа, замразен грах или пакетче с други готови храни). Компресът може да се държи за не повече от 20 минути, за да се предотврати измръзване. Ако е необходимо, повтаряйте процедурата през целия ден.

Вземете болкоуспокояващо – можете да пиете препарати на основата на ибупрофен, парацетамол или други НСПВС.

Извършете масаж – той ще помогне, ако болката е възникнала вследствие на спазъм или след продължителна физическа активност.

Компресия – това помага при спазми или разтягане. Кракът трябва да бъде увит с еластична превръзка, но не прекалено стегната.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара